a

Usulsüz İşlem Yaptığı İddiası ile Trafik Polisine Verilen Ceza

Usulsüz İşlem Yaptığı İddiası ile Trafik Polisine Verilen Ceza

Soru:
Trafik polisi olarak görev yapmaktayım. Sorgulamış olduğum araçta tadilat proje projesindeki tip onay numarasının eksik olmasından dolayı mevzuatla yasaklanmış davranışlar maddesinden kınama cezası aldım. Tarafıma bu soruşturma açıldığında araç sahibini bulup doğru olan tadilat projesini yaptırmasını söyledikten sonra doğru işlemi yaptım ve bunu da kuruma bildirmeme rağmen bu husus dikkate alınmadan yine ceza verildi. Cezanın İptali mümkün müdür?

Cevabımız:
Değerli takipçimiz, işlem yaptığınız araçta birtakım eksikliğin olması sebebiyle şahsınız hakkında tesis edilen Kınama Cezasının İdare Mahkemesince İptali gerekmektedir. Bu görüşümüzü izah edelim.

Disiplin cezasına ilişkin dosyanızı incelediğimizde; işlem yaptığınız aracın minibüs cinsine tadil edildiği, ancak AİTM yönetmeliğinin 5.Maddesinin A fıkrasında ‘’Bu yönetmelik kapsamındaki araçların seri imalatında ve tip onayı bulunan araçların seri tadilatında her bir tip araç için ayrı bir başvuru yapılır’’ denilmekte olduğu, TSE tarafından verilen AİTM seri tadilat uygunluk belgesinde geçen tip onay numaralı araçların farklı tipte olduğu anlaşıldığından dolayı yapılan işlemin usulsüz olduğu iddiasıyla hakkınızda disiplin cezası tesis edildiği görülmektedir.

Söz konusu olay ile ilgili tarafınıza öncesinde bir tebliğ, veya yapılması durumunda yaptırıma bağlanacağınız hususu kapsamında yasaklanan bir talimat verilmemesi hususlarının birlikte değerlendirilmesinde, bu işlemdeki eksiklik/hata olayında konuyla ilgili herhangi kurs almadığınızdan dolayı, kusurunuz olduğundan söz edilemez. Nitekim soruşturma aşamasında eksikliği düzelterek doğru işlemi yapmanıza rağmen hakkınızda disiplin cezası uygulanmıştır.

Trafik tescil ile alakalı çok sayıda genelge, yönerge, kanun ve yönetmelik olmasından ve konuyla ilgili kurs alınmaması sonucunda bir polis memurunun AİTM yönetmeliğine tam anlamıyla vakıf olmaması hayatın olağan akışına uygun bir durumdur.

Disiplin cezasının karar metninde ‘’yasaklanan davranışlar fiili sübuta ermiştir” şeklinde gerekçe yazılmış ise de; bu durumun uygulanması ciddi anlamda mağduriyet yaşamanıza sebebiyet verecektir. Zira disiplin cezasının tesis edildiği madde hükmünde “mevzuat veya talimatlarla yasaklanan davranışlar” deyimi kullanılmış olup, bu kelimeyi; herhangi bir bilgilendirme yapılmayan kişileri de kapsayacak şekilde yorumlayarak genişletmenin, suç ve cezanın yorumla genişletilemeyeceği genel kuralına aykırı olacağı açıktır.

Olay ile ilgili öncesinde tarafınıza bir tebliğ veya yasaklama yapılmadığından, bilgilendirme yapılmayan bir konunun bilindiği varsayılarak hakkınızda eksik incelemeye dayalı yürütülen soruşturma sonucu verilen ceza hukuka aykırıdır.

Nitekim olaydaki eksikliğin fark edilmesinin ardından hemen düzeltmeniz, hizmette bir aksama yaşanmaması ve bu eylem sonucunda kurum veya kişilerin bir zararı söz konusu olmadığı hususları birlikte değerlendirildiğinde, olayda bir kusurunuzun bulunmadığı, verilen cezanın ise hukuka aykırı olduğu anlaşılacaktır.

Açıkladığımız bu gerekçeler doğrultusunda söz konusu Kınama Cezasının İdare Mahkemesince İptali gerekecektir.

Not: Disiplin Cezası alan, eş durumu ataması yapılmayan, polis okullarından ilişiği kesilen veya her türlü konularda idare ile sorun yaşayan tüm personeller, bizlerle irtibata geçmeniz durumunda, ilgili cezaların iptali ve diğer sorunların çözümü için İptal davaları açılacaktır. Bizi aramanız yeterlidir.

GSM: 0552 559 4913
www.polismevzuat.com
[email protected]

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Yorum yapanlar sözleşmeyi kabul etmiş sayılır.

Sıradaki haber:

Babası İle İkametinin Farklı Yerlerde Olmasından Dolayı Ceza

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.