a

682 Sayılı KHK Disiplin Cezaları Nasıl İptal Olur?

682 Sayılı KHK Disiplin Cezaları Nasıl İptal Olur?

Bilindiği üzere Anayasa Mahkemesi, Emniyet Teşkilatı Disiplin Tüzüğüne kanuni dayanak veren E.T.K’NIN 83.maddesini iptal edip yürürlülük tarihini ise 29 OCAK 2017’ye ertelemişti. Bu sürenin dolmasına 1 hafta kala, BAKANLAR KURULU TARAFINDAN ÇIKARILAN KANUN HÜKMÜNDE KARARNAME ile KOLLUK PERSONELİ DİSİPLİN HÜKÜMLERİ yeniden düzenlenmiştir.

Yeniden düzenlenmesine düzenlenmiştir de Anayasa Mahkemesi‘nin bu iptal kararı dikkate alınmadan düzenlenmiştir.
Şöyle ki; Anayasa Mahkemesi’nin iptal gerekçesi

KANUNSUZ CEZA VERİLEMEZ, KİMSE KANUNUN SUÇ SAYMADIĞI BİR FİİLDEN DOLAYI CEZALANDIRILAMAZ, MEMURLARIN DİSİPLİN HÜKÜMLERİ ANCAK KANUN İLE DÜZENLENİR

şeklinde idi.

Peki şimdi ne olacak? Kanunsuz ceza verilmeye devam edilecek mi?

Bu sorunun cevabı çok zor olmasa gerek.
Pek tabi ki verilecek. İdarenin eline, böyle katı kurallı bir koz geçti, ceza vermeden durur mu?

Olağanüstü Hal kapsamında çıkarılan Kanun Hükmünde Kararnamelerin ANAYASA MAHKEMESİ tarafından yargısal denetimi Anayasa’nın 148.maddesi gereği yapılamaz. (Anayasa 148. madde : Olağanüstü hallerde, sıkıyönetim ve savaş hallerinde çıkarılan kanun hükmünde kararnamelerin şekil ve esas bakımından Anayasaya aykırılığı iddiasıyla, Anayasa Mahkemesinde dava açılamaz. )

OLAĞANÜSTÜ HAL SÜRESİ BİTTİKTEN SONRA BU KHK’LARIN İPTALİ İÇİN ANAYASA MAHKEMESİ’NE İPTAL BAŞVURUSU YAPILACAKTIR.

ANAYASA MAHKEMESİ YİNE KANUNSUZ CEZA VERİLEMEZ GEREKÇESİYLE İLGİLİ KHK’LARI İPTAL EDECEKTİR.

Disiplin cezası alan tüm polis arkadaşlarımız, cezaların iptali için gönül rahatlığıyla bizle irtibata geçebilirsiniz. (Polismevzuat Ailesi)

GSM: 0552 559 4913
www.polismevzuat.com

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Yorum yapanlar sözleşmeyi kabul etmiş sayılır.

Tüm Yorumlar (4)
 • baran arslan
  3 sene önce
  0 0

  Polis memuruyum,İhraç edildim

  İl disiplin kuruluna yazılı savunmamı verdim. Daha sonra” il disiplin kurulunda dosyam görüşülürken sözlü savunma yapmak istiyorum”diye dilekçe verdim. İl disiplin kurulu bu talebimi uygun gördü ve bana bu hakkı tanıdı. Sözlü savunmamamı yaptım.
  Ancak;
  1-İl disiplin kuruluna yazılı savunmamı verdiğimde disiplin kurulu toplanmamıştı.Yazılı savunmamdan yaklaşık 3 ay sonra toplandı.Bana 11.09.2020 tarihinde il disiplin kurulu şurada toplanacak,tanıklarını avukatını hazır bulundur sözlü savunmanı hazırla diye bir belge tebliğ ettiler. Bu belgeyi kurul toplanmadan 2 gün önce 09.09.2020 tarihinde yaptılar.
  SORUM
  İl Disiplin kurulu kanunda yazan 7 günlük süreyi verdi.Bu süre içinde yazılı savunmamaı istedi ve verdim.Henüz o gün kurul toplanmış değildi yani;sözlü savunmamı yapma imkanım yoktur.Disiplin kurulu beni sözlü savunmaya çağırırken yine 7 günlük süreyi tanıması gerekmiyor mu?ben dilekçemde displin kurulunun toplanma tarihinin tarafıma bildirilmesi diye dilekçe vermedim.Kurulda sözlü savunma yapmak istiyorum diye dlekçe verdim.Yapılan bu uygulama yasaya uygunmudur.
  2-Yüksek displin kuruluna hem Emniyet vasıtsı ile hemde PTT vasıtası ile ”Kurulunuzda dosyam görüşülürken sözlü savunma yapmak istiyorum” diye dilekçe verdim.
  Buradaki hukuksuzluk
  İl displin kurulu İhraç kararını bana. A…… da tebliğ ettiği gün,Aynı gün Ankarada Yüksek disiplin kurlu ihracımı verdi.Dilekçemin EGM YD kuruluna ulaştığında çoktan ihracım verilmişti. Dilekçemide il disiplin kurulu kararını tebliğ ettiğimin ertesi günü vermiştiö.
  SORUM
  EGM YD savunmamı almak zorundamıdır.
  3-Hem müfettişe hemde il disiplin kuruluna 7 kişinin ismini yazılı vererek dinlenilmesini talep ettim dinlemediler
  SORUM
  Dinlemek zorunda değillermi
  4-Disiplin kuruluna Dosyamı incelemek istiyorum diye dilekçe verdim ve bazı evrakları talep ettim.Gizlilik nedeniyle veremeyiz.evrakların müfettişte git ondan iste dediler ve vermediler.Veremeyeceklerine dair yazı verdiler.Müfettişten istedim vermedi
  SORUM
  vermek zorunda değillermi
  5-KOM ŞB. ye ihbarın yapıldığı tarihle soruşturmaya başlama tarihi arasında 7 ay 14 gün var.
  SORUM
  KOM ŞB. yapılan ihbar tarihi Amirin suçu öğrenme tarihi sayılırmı(6 ay içinde soruşturmaya başlanılması gerekmiyomu)zaman aşımı olmuyormu
  bu konuda düşünceleriniz ve hukiki olarak ne yapılabilir.
  saygılar

 • admin
  3 sene önce
  0 0

  Merhabalar, 7068 sayılı kanunun “Disiplin amirlerinin soruşturmaya ilişkin yetkileri”nde

  MADDE 14- (1) Maiyetinden birinin disiplinsizlik teşkil eden bir fiilini veya mesleğe aykırı tutum ve davranışını herhangi bir şekilde öğrenen disiplin amirleri, olayın araştırılmasının gerektiğine kanaat getirirse bizzat ya da yazılı olarak görevlendireceği soruşturmacılar vasıtasıyla disiplin soruşturması yapar.

  Yine aynı kanunda; Zamanaşımı

  MADDE 29- (1) Bu Kanunda sayılan fiilleri işleyenler hakkında bu fiillerin işlendiğinin disiplin amiri tarafından öğrenildiği tarihten itibaren;

  a) Uyarma, kınama, aylıktan kesme ve kısa ve uzun süreli durdurma cezalarında bir ay içinde,

  b) Meslekten çıkarma cezası ve Devlet memurluğundan çıkarma cezasında altı ay içinde,

  disiplin soruşturmasına başlanmadığı takdirde disiplin cezası verme yetkisi zamanaşımına uğrar. Hükmü amirdir.

  Sonuç olarak; yapılan ihbar çalıştığınız şube veya birime yapıldıysa 6 ay içinde soruşturma başlatılması gerekirdi zaman aşımı vardır.

 • Samet
  4 sene önce
  0 0

  Meraba sadece Dayıoğlu ile telefon konuşmaları yuzunden soruşturma gecirdim ve akabinde adlı olarak takipsizlik kararı aldım 6 aydır aciktayim idari olarak bir ceza almadım savunmada isteyen olmadı yardımcı olurmusun sizinle hangi durumda irtibata geçmek gerekir ? İdari cezamiz ne olur daha öncesinde disiplin cezam yok

 • admin
  4 sene önce
  0 0

  Merhabalar Samet bey, gecmis olsun. Oncelikle adli olarak takipsizlik kararı verilmesi lehte bir şeydir. Ancak konunun ne olduğunu anlatmadığınızdan dolayı malesef sizlere detaylı bilgi veremiyoruz. Her ne kadar adli olarak takipsizlik verilse de; adlı soruşturma ve idari soruşturma tamamen farklıdır. Idari olarak da muhtemelen kısa sürede ifadeniz alınacaktır. Konu hakkında detaylı bilgi almak için iletişim bölümünde yazan numaranızı aramanızı rica ederiz, arkadaşlarımız sizlere gerekli bilgilendirmeyi yapıp yardımcı olacaklardır.

Sıradaki haber:

Hizmet Dışında Resmi Sıfatının Gerektirdiği Saygınlığı Bozmak!

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.