a
  • Polis Mevzuat
  • Soru ve Cevaplar
  • 10 yıl çalışan polis istifa ederse silahını alabilir mi? Meslekten ayrılan polis silah ruhsat harcını öder mi?

10 yıl çalışan polis istifa ederse silahını alabilir mi? Meslekten ayrılan polis silah ruhsat harcını öder mi?

10 yılını dolduran polis istifa ederse beylik silahını alabilir mi?

10 yıl çalışan polis istifa ederse silahını alabilir mi? Meslekten ayrılan polis silah ruhsat harcını öder mi?

Yaklaşık 13 yıldır emniyet genel müdürlüğünde polis memuru olarak görev yapmaktayım. Kurumlar arası geçişle başka bir kuruma geçmeyi düşünüyorum. Başka kuruma geçtiğimde silahımı alabilir miyim. Silahımı aldığımda silah ruhsat harcını ödemem gerekiyor mu?

Cevabımız: Değerli takipçimiz, 10 hizmet yılını doldurduktan sonra; meslekten çıkarma, memuriyetten çıkarma ve asaleti tasdik edilmeden herhangi bir nedenle meslekten veya memuriyetten ayrılanlar hariç olanlar, tabanca satış bedelinin % 50’sini defaten ödedikleri takdirde silahlarını alabilirler.

Bu husus Emniyet Hizmetleri Sınıfı Personeline Görevlerinde Kullanılmak Üzere Bedeli Mukabilinde Zati Demirbaş Tabanca Satışına Dair Yönetmelik’in 11. maddesinde şu şekilde düzenlenmiştir.
Madde 11: – Meslekten çıkarılan veya memuriyetten ihraç edilen personel ile asaleti tasdik olmadan herhangi bir nedenle meslekten veya memuriyetten ayrılan personelden satışı yapılan zati demirbaş tabanca geri alınır…

– 10 hizmet yılını tamamladıktan sonra meslekten veya memuriyetten ayrılanlar, ayrılış tarihindeki tabanca satış bedelinin % 50’sini defaten ödedikleri takdirde satışı yapılan tabanca geri alınmaz.

Meslekten Ayrılan Polis Silah Ruhsat Harcını Öder Mi?
Bilindiği üzere silah ruhsatı alabilmek için 5 yıllık silah taşıma ruhsatı harç bedelinin Maliye’ye yatırılması gerekir. Ancak en az 10 yıl görev yaparak istifa eden veya başka bir kuruma geçen emniyet hizmetleri sınıfı personellerine 91/1779 Sayılı Ateşli Silahlar ve Bıçaklar İle Diğer Aletler Hakkında Yönetmelik’in 9/1-r maddesi kapsamında harçsız silah taşıma ruhsatı verilmektedir.

Sonuç olarak; 10 hizmet yılını doldurduğunuzdan Zati Demirbaş Tabanca – Beylik Silahınızı alabilirsiniz. Silahınızı alırken de 5 yılda 1 defa ödenen silah taşıma ruhsatı harç bedelini vermezsiniz.

Not: Disiplin cezası alan, Atamada sorun yaşayan, Branştan çıkarılan, Pomem – Pmyo’dan ilişiği kesilen veya Başka konularda idare ile sorun yaşayanlar, sorunların çözümü ve detaylı bilgi için iletişime geçebilirsiniz.
GSM: 0552 559 4913





YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Yorum yapanlar sözleşmeyi kabul etmiş sayılır.

Tüm Yorumlar (4)
  • ali
    3 hafta önce
    0 0

    merhaba 22 yıl fili görev yaptıktan sonra Özlük ve emeklilik haklarım saklı kalmak kaydıyla dilekçe verip istifa ettim fakat yedi günlük yasal süreyi beklemeden ayrıldığım için müstafi sayılma durum olmuş Bekleme süresinden tarafıma bahsedilmedi dilekçe vereceğim zaman şu an 26 yıl dört ay üzerinden emekliyim Fakat istifa ederken teslim ettiğim demirbaş silahımı kimliğimi teslim almadım teslim edilmedi alabilir miyim ne yapmam gerekir Teşekkür ederim iyi çalışmalar

  • admin
    3 hafta önce
    0 0

    Ali bey mustafi sayilabilmeniz için en az 10 gün geçmesi ve mazeretsiz işe gelmeniz gerekir. 10 günden sonra mustafi sayılmanız için önce resmi işlemlerin yapılması gerekir ki bu süreçte de emekliliğiniz onaylanmış olabilir. Mustafi sayılırsanız bizimle iletişime geçin dava ile mustafi durumu iptal ettirilerek emeklilik özlük haklarınız silah ve kimlik iadesi sağlanabilir.

  • Asm
    5 ay önce
    0 0

    Merhabalar 10 hizmet yılına polis okulu dahil midir yoksa fiili hizmet süresi mi

  • admin
    5 ay önce
    0 0

    Fiili hizmet yılı kast edildiğinden polis okulu süresi maalesef dahil değildir.

Sıradaki haber:

Görevden uzaklaştırılan memur ne zaman göreve döner?

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.