a

Zorunlu hizmet süresini doldurmadan ataması çıkan polis gihe geçebilir mi?

Polis memuru zorunlu hizmet süresini doldurmadan gihe geçebilir mi ?

Zorunlu hizmet süresini doldurmadan ataması çıkan polis gihe geçebilir mi?

ÇALIŞTIĞI YERİN ZORUNLU HİZMET SÜRESİNİ DOLDURMAYAN POLİS GİHE GEÇEBİLİR Mİ?
Birinci bölgede polis memuru olarak görev yapıyorum. Çalıştığım ilin zorunlu hizmet süresini tamamlamadan atamaya tabi tutuldum. Eşim de benim görev yaptığım ilde çalışıyor ancak onun atama imkanı yok. Zorunlu hizmet süresini doldurmadım ama isteğim dışında atamaya tabi tutuluyorum. Bu durumda gih sınıfı memurluğuna geçebilir miyim?

Cevabımız: Değerli takipçimiz, polis memurlarının gih sınıfına geçmesi yönünde getirilen yönetmelik maddesinin amacı; eşinin atama imkanı olmayan polis memurlarının, başka ile atanması durumunda aile bütünlükleri bozulacağından, T.C. Anayasa madde 41 gereği aile bütünlüklerinin sağlanabilmesi amacıyla bu madde getirilmiştir. Zira bu durumda olan bir çok polis memuru mahkemelere başvurmakta ve dava yoluyla gihe geçmeye çalışmaktaydılar. Bu madde getirilerek, gih sınıfı memurluğuna geçiş hususuna bir düzen getirildi.

Polis memurlarının gih sınıfı memurluğuna atanmasını düzenleyen 39. madde şu şekildedir: “Personelin, eşinin görevi sebebiyle görev yapmakta olduğu birimin hizmet süresinden daha fazla aynı yerde kalmak zorunda bulunması halinde, biriminin hizmet süresini tamamlamasına müteakip eşinin başka bir ile atanamayacağına dair belgeyi sunarak Emniyet Teşkilatı bünyesinde Genel İdare Hizmetleri Sınıfından bir göreve atanma talebinde bulunabilir.”

Her ne kadar bu maddede “…biriminin hizmet süresini tamamlamasına müteakip…” şartı var ise de; bu maddenin “…görev yapmakta olduğu birimin hizmet süresinden daha fazla aynı yerde kalmak zorunda bulunması halinde…” cümlesinden, personeli gih sınıfı memurluğuna geçirmekteki amacın; memurun aile bütünlüğünü korumak olduğu açıkça anlaşılmaktadır.

Ayrıca, yönetmeliğin 23. maddesindeki “Personelin, atandığı bölgedeki birimde, ekli (1) sayılı cetvelde belirlenen süreden önce atanmasını gerektiren bir sebep olmadıkça o birim için tespit edilmiş süre kadar hizmet görmesi zorunludur.” hükmünden de, zorunlu hizmet süresi tamamlanmadan personelin atamasının yapılmaması gerektiği açıktır.

Sonuç olarak: Görev yaptığınız yerin zorunlu hizmet süresini doldurmadan, isteğiniz dışında idarece size zorunlu olarak tercih yaptırılması ve akabinde atamanızın çıkması eyleminde zorunlu hizmet süresini “tamamlamama” durumu değil, “tamamlatılmama” durumu vardır. Hizmet süresini doldurmadan isteğiniz dışında atamanızın çıkarılmasından dolayı gihe geçiş hakkınız konusunda mağduriyet oluşacağından; Anayasa madde 125 “İdare, kendi eylem ve işlemlerinden doğan zararı ödemekle yükümlüdür.” hükmü gereği bu zarardan idare sorumlu olup; zararınızın idarece giderilmesi gerekir ki, bu da gihe geçişinizin kabulü ile olur. Bu nedenle hak kaybına uğramamak ve aile bütünlüğünüzün sağlanabilmesi için gih sınıfı memurluğuna geçişinizin yapılması gerekmektedir.

Not: Disiplin cezası alan, Düşük performans notu verilen, Atamada sorun yaşayan, Rütbe terfi alamayan, Branştan çıkarılan, Pomemden elenen, Fazladan şark yapan, eş durumu ataması yapılmayan, Polis okullarından ilişiği kesilen veya Başka konularda idare ile sorun yaşayanlar sorunların çözümü ve detaylı bilgi için iletişime geçebilirsiniz.
GSM: 0552 559 4913





YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Yorum yapanlar sözleşmeyi kabul etmiş sayılır.

Tüm Yorumlar (2)
  • D.E
    1 sene önce
    0 0

    Zorunlu doldurmam gereken süreyi dolduramadım derken yönetlikte ilk şark görevi için birimin süresini doldurmak zorunluluğu yok diyor. Bu durumda “doldurtmamak” şeklinde yorumlanabilir mi? Ayrıca Özel Sektörde çalışan eş için çakılı kadro muamelesi yapılması ve dava açılması durumunda kazanma olasılığı düşük değil mi? Özel sektör bugün burda yarın başka biyerde çalışır emsal oluşturursa EHS da kimse kalmaz! yanlış mı düşünüyorum?

  • admin
    1 sene önce
    0 0

    Eğer personel kendisi atama talep ederse doldurmama olur, ancak rızası olmadan ataması yapılırsa personelin zorunlu süresini doldurmasını beklemeden ataması yapıldığı için bu sürenin doldurtulmaması olur. Bunun “birimin süresini doldurmak zorunluluğu yok” ile ilgisi yok. Evet zorunlu süreyi doldurmadan ataması yapılabilir ama idarece ataması yapılırsa zorunlu süreyi tamamlamamada personelin kusuru yok. Dolayısıyla kurumun erken atama işlemi nedeniyle sürenin tamamlanmaması oluştuğundan bundan idare sorumludur. Bu işlem nedeniyle personelin gihe geçiş hakkı giderse idarece zarar giderilmelidir. Makalede detaylı olarak yazdık yeniden okuyabilirsiniz.

Sıradaki haber:

Şark görevine geç başlayan polis genel atamaya tabi olabilir mi? Ne zaman şark görevini bitirmiş sayılır?

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.