a
  • Polis Mevzuat
  • Haberler
  • Yurt dışında 3 yıldan fazla geçirilen sürelerin rütbe terfiden sayılmaması Anayasa Mahkemesince İPTAL edildi.

Yurt dışında 3 yıldan fazla geçirilen sürelerin rütbe terfiden sayılmaması Anayasa Mahkemesince İPTAL edildi.

Yurt dışı misyon koruma görevinde geçirilen üç yılı aşan sürenin rütbe terfi süresinden sayılacak.

Yurt dışında 3 yıldan fazla geçirilen sürelerin rütbe terfiden sayılmaması Anayasa Mahkemesince İPTAL edildi.

Anayasa Mahkemesi; Emniyet Genel Müdürlüğü rütbe terfi konusunda önemli bir karar verdi. 3201 sayılı Emniyet Teşkilatı Kanunu’nun 55. maddesi’ndeki “Ancak bu şekilde geçirilen sürelerin toplamda üç yılı aşan kısmı rütbe terfilerinde değerlendirilmez.” kısmını iptal etti.

Ankara Bölge İdare Mahkemesi, 3. İdari Dava Dairesi; Yurt dışı misyon koruma görevinde geçirilen üç yılı aşan sürenin rütbe terfi değerlendirmesinde dikkate alınmamasına ilişkin işlemin, itiraz konusu kuralın Anayasa’ya aykırı olduğu gerekçesiyle iptali için Anayasa Mahkemesine başvurdu. Başvuru sonrası Anayasa Mahkemesi, yaptığı incelemede, “yurt dışı misyon koruma” ibaresi yönünden “Ancak bu şekilde geçirilen sürelerin toplamda üç yılı aşan kısmı rütbe terfilerinde değerlendirilmez” cümlesinin iptaline karar verdi.

3021 Sayılı Kanun Madde 55
Terfi ve atama
Madde 55 – (Değişik: 2773/2015-6638/22 md.)
“Polis amirlerinin bir üst rütbeye terfiinde, bu rütbedeki fiili çalışma süresi esas alınır.
Mevzuat hükümlerine göre kazanılmış hak aylığında değerlendirilmesi yapılan her türlü uzmanlık, yüksek lisans, doktora ve avukatlık stajı rütbe kıdeminde değerlendirilmez. Ancak, bu Kanunun 13 üncü maddesinde sayılan rütbeler içerisinde yapılan yurt dışı misyon koruma, yurt dışı kurs ve diğer görevler sebebiyle geçirilen süreler ile tedavi ve istirahat süreleri, hangi rütbede ifa edilmiş veya geçirilmiş ise o rütbedeki fiili çalışma süresi içinde değerlendirilir. Ancak bu şekilde geçirilen sürelerin toplamda üç yılı aşan kısmı rütbe teıfderinde değerlendirilmez. Emniyet Teşkilatına girmeden önce yapılan askerlik hizmeti, atanılan ilk rütbede ve adaylığın onanmasından sonra fiili çalışma süresinden sayılır.”

ANAYASA MAHKEMESİ KARARI İÇİN TIKLA

NOT: Tercih Dışı Atama, Disiplin cezası, Mazeret ataması, Branştan çıkarılma, Pomem – Pmyo okuldan ilişik kesilmesi vb. konular için iletişime geçebilirsiniz.
GSM: 0552 559 4913

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Yorum yapanlar sözleşmeyi kabul etmiş sayılır.

Sıradaki haber:

Pomem mülakat sınavı yerleri ve tarihleri açıklandı.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.