a

Sosyal Medyaya Üniformalı Resim Yüklenmesi – Ceza

Sosyal Medyaya Üniformalı Resim Yüklenmesi – Ceza

Soru:
Sayın sayfa yöneticileri, ben polis memuru olarak görev yapmaktayım. Bir konu gereği hakkımda şikayet olmuş. Bu şikayetin incelenmesi sırasında İnstagram hesabıma resmi üniformalı fotoğraf yüklediğim için “Amirlerin uyarılarına uymamak” maddesinden maaş kesimi cezası aldım. Sosyal medya hesaplarına resmi üniformalı resim koyulmaması şeklinde tebliğ imzalamıştım. Bu tebliğ sonucu ceza verildi. Cezanın İptali mümkün müdür?

Cevabımız:
Değerli takipçimiz, şikayete konu olan İnstagram hesabınıza resmi üniformalı fotoğraf yüklemeniz sebebiyle “Amir ve üstlerinin, görev ve mesleki konulara ilişkin uyarılarına uymamak veya umursamamak” maddesinden şahsınız hakkında tesis edilen maaş kesimi cezası hukuka aykırı olup, ilgili disiplin cezasının İdare Mahkemesi tarafından İptali gerekecektir. Bu görüşümüzü izah edelim.

Söz konusu olayda Emniyet Genel Müdürlüğü Bilgi İşlem Daire Başkanlığı tarafından “Sosyal Paylaşım Sitelerinde Emniyet Teşkilatı Birimleri ile Personeline Ait Hesapların Açılması ve Kullanımına Dair Standart ile kuralların belirlendiği, anılan Standartın 6/2 maddesinde; Emniyet Teşkilatı Personelinin sosyal medya sitelerinde açacağı kişisel hesaplarda Emniyet Teşkilatını temsil eden resmi üniforma, logo, teçhizat, çalıştığı birim vs. görüntülerinin yer almaması gerektiğinin düzenleme altına alındığı, buna dair hazırlanan “Sosyal Medya Paylaşımları Hakkında” konulu yazının şahsınıza tebliğ edildiği, şahsınız hakkında yürütülen idari soruşturmada İnstagram paylaşım sayfasında resmi üniformalı çekilmiş fotoğraflarınızı herkese açık görsel olarak paylaşıma sunduğunuz görülmektedir.

Bu durumda, şahsınıza tebliğ edilen genel talimat ile sosyal paylaşım sitelerinde resmi üniformalı paylaşım yapılmaması gerektiği bildirilmesine rağmen, sosyal medyalar gibi herkese açık platformlarda görev dışında resmi üniformalı paylaşım yaptığınız sabit olmakla birlikte, bu fiilin “Amir ve üstlerinin, görev ve mesleki konulara ilişkin uyarılarına uymamak” kapsamında olmadığı, Kınama cezasını gerektiren “Görev dışında mevzuat veya talimatlarla yasaklanan davranışlarda bulunmak” fiili kapsamında değerlendirilmesi gerektiği ve disiplin hukukunda yer alan “tipiklik” şartının gerçekleşmediği, bu durumda söz konusu paylaşımın “kınama” cezası ile cezalandırılmanızı gerektiren bir eylem olması karşısında, Orantılılık İlkesi gereği bu fiil için “maaş kesimi ” cezası ile cezalandırılmanızda hukuka uyarlık bulunmamaktadır.

Disiplin soruşturmalarının “Adil yargılanma” ilkesine uygun bir şekilde yürütülebilmesi için “Eylemin ağırlığına göre cezalandırma” ilkesinin disiplin cezası verilmesi aşamasında gözetilmesi zorunludur.

Fiil ile uygulanan ceza arasında adil bir dengenin kurulması, başka bir anlatımla fiil ve cezanın uyumlu olması gerekeceğinden, söz konusu fotoğraf sebebiyle şahsınız hakkında “Görev dışında mevzuat veya talimatlarla yasaklanan davranışlarda bulunmak” fiili kapsamında “Kınama” cezası verilmesi gerekirken “Maaş kesimi” şeklinde tesis edilen bu disiplin cezası hukuka aykırıdır. Açıkladığımız bu gerekçeler doğrultusunda Maaş Kesimi Cezasının İdare Mahkemesince İptali gerekecektir.

Not: Disiplin Cezası alan, eş durumu ataması yapılmayan, polis okullarından ilişiği kesilen veya her türlü konularda idare ile sorun yaşayan tüm personeller, bizlerle irtibata geçmeniz durumunda, ilgili cezaların iptali ve diğer sorunların çözümü için İptal davaları açılacaktır. Bizi aramanız yeterlidir.

GSM: 0552 559 4913
www.polismevzuat.com
[email protected]

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Yorum yapanlar sözleşmeyi kabul etmiş sayılır.

Tüm Yorumlar (8)
 • recep ilter
  4 sene önce
  0 0

  selam polis özel harekatın görevdeyken foto paylaşimi watsap veya baska sahıslarla ve o kişilerin şikayetinden önemli sayılabılecek bi sonuc cıkarmı yoksa sadece uyarı kınama veya maaş kesintisi cezamısımı yardımcı olursanız sevinirim

 • admin
  3 sene önce
  0 0

  Suçlamalar red edildiğinde ceza verilemez, verilirse hukuka aykırı olur. Zira siber suçlar polisinin hazırladığı raporlarda sosyal medya hesabının şahsa ait olmayacağı, kopyalanmış olacağı, başka kişi veya kişilerce bu paylaşımın yapılmış olacağı; Yani hazırlanan raporun kesinlik arz etmediği beyan edilmektedir. Sizin paylaşmış olduğunuza dair kesin ve her türlü şüpheden uzak somut deliller olmadığından suçlamaları red etmeniz durumunda ceza verilmesi hukuka aykırı olur ve idare mahkemesince iptali gerekir.

 • erman imren
  4 sene önce
  0 0

  merhaba polis okulunda üniformalı olarak oyun havası oynanması videoya çekildi. arkadaş videoyu silmemekte diretiyor. bu bir sorun teşkil edermi. teşekkürler

 • admin
  4 sene önce
  0 0

  Merhabalar, resmi üniformayla sosyal medyada fotoğraf veya video paylaşmanız durumunda idare tarafından size ceza verilebilir.

 • Recep ilter
  5 sene önce
  0 0

  Selamın aleyküm numaranızı internet sayfasından aldım ben sözleşmeli er olarak görev yapmaktayım. Bir konu gereği hakkında bilgi almak istiyorum sizden. İnstagram hesabıma resmi üniformalı fotoğraf yüklediğim için “Amirlerimin ve ust rütbeli personelınden uyarı almaktayım.Bu uyarılar neticesınde maaşıma kesıntı cezası veyahut herhangı bir cezai işlem yapılabılır mi bu mümkün müdür?

 • admin
  5 sene önce
  0 0

  Merhabalar, resmi üniforma ile sosyal medyada resim paylaşılması yasaktır. Bu konu hakkında soruşturma açılıp ceza verilebilir.

 • Poyraz can
  5 sene önce
  0 0

  Tiktok uygulamasında nöbet noktasında resmi üniformalı videolarım nedeniyle soruşturma açılmış ne olur acaba

 • admin
  5 sene önce
  0 0

  Poyraz bey öncelikle geçmiş olsun, bizimle iletisime geçip konu hakkında detaylı bilgi verirseniz avukatlarımız size daha net bilgi verir. Soruşturmada videoyu sizin çektiğinizi ancak internete vermek için değil uygulamayı merak ettiğiniz için denediginizi bu videonun deneme videosu olduğunu kimin tarafından internete verildiğini bilmediğinizi beyan edebilirsiniz. Konu hakkında daha detaylı bilgi verirseniz daha net ve sağlıklı bilgilendirme yapabiliriz…

Sıradaki haber:

Karaciğerde Hemanjiom Sebebiyle PMYO’dan ilişiğin kesilmesi

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.