a

Soruşturması devam eden polis emekli olursa emeklilik kimlik kartı verilir mi?

Soruşturması devam eden polis emekli olursa emeklilik kimlik kartı verilir mi?

Soru: Merhabalar ben yaklaşık 3 ay önce emekli oldum ancak adli bir soruşturmam devam ettiğinden polis emekli kimlik kartımın verilmeyeceği söylendi. Bu konu hakkında bir mevzuat var mıdır bilgilendirme yaparsanız sevinirim.

Cevabımız: Değerli takipçimiz gerek aktif olarak çalışan ve gerekse de emekli olan Emniyet Teşkilatı çalışanlarının kimlik işlemleri, Emniyet Teşkilatı Personeli Kimlik Kartları Yönetmeliği kapsamında düzenlenip çıkarılarak personellere verilir.

İlgili yönetmeliğin Kimlik Kartlarını Vermeye ve Teslim Etmeye Yetkili Birim başlıklı 8. maddesindeki
(1) Emniyet Teşkilatı personeline kimlik kartı verilmesi ile ilgili yetkili birim Başkanlıktır. Başkanlıkça basımı yaptırılan kimlik kartı, personelin görev yaptığı birim tarafından zimmetli olarak kendisine teslim edilir.
(2)…
(3) Başkanlıkça hazırlanan personel kimlik kartlarının dağıtımı, personelden sorumlu birimlere posta (kargo) yoluyla yapılabilir.
amir hükümlerince Emniyet Genel Müdürlüğü Personel Dairesi Başkanlığı’nca kimlik basım ve dağıtım işlemleri gerçekleştirilir.

Aynı yönetmeliğin Emeklilik Halinde Yapılacak İşlemler başlıklı 14. maddesinde ise;
“(1) Emekli olan Emniyet Teşkilatı personelinin kimlik kartı ilişiği kesildiğinde birimi tarafından imha edilmek üzere teslim alınır. Başkanlık tarafından tanzim edilen emekli personel kimlik kartı personelin ikamet ettiği il emniyet müdürlüğüne gönderilir.
(2) Emekli olan Emniyet Teşkilatı personeline 5 inci maddede belirtildiği şekilde ve aşağıdaki usule göre emekli kimlik kartı zimmetli olarak verilir.
(3) (Değişik: RG-5/12/2018-30616)Meslekten veya memuriyetten çıkarma cezalarını gerektiren bir suçtan veya 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 48 inci maddesinin birinci fıkrasının (A) bendinin (5) numaralı alt bendinde belirtilen suçlardan dolayı;
a) Hakkında adli veya idari soruşturma / kovuşturma açılan personelin,
b) Tutuklu veya hükümlü bulunan personelin,
c) Hakkında görevden uzaklaştırma kararı verilen personelin, emekli olması durumunda, 12 nci maddenin ikinci fıkrasındaki hüküm saklı kalmak kaydıyla, emekli kimlik kartı verilmez. Ancak, bu personele idari yönden meslekten veya memuriyetten çıkarma cezası verilmemesi, adli yönden ise memurluğa engel olmayacak bir ceza alması veya beraat etmesi halinde emekli kimlik kartı verilir.”
hükümleri gereği 3. fıkrada belirtilen şartlarda hakkınızda devam eden soruşturmanın olması durumunda emekli kimlik kartı verilmez. Soruşturmanızın bitmesi beklenerek, soruşturma sonunda adli yönden memurluğa engel olmayacak bir ceza almanız veya beraat etmeniz ve idari yönden meslekten veya memuriyetten çıkarma cezası almamanız durumunda emeklilik kimlik kartınız sizlere verilecektir.

Not: Disiplin Cezası alan, eş durumu ataması yapılmayan, rütbe terfi alamayan, polis okullarından ilişiği kesilen veya başka konularda idare ile sorun yaşayan tüm memur ve öğrenciler, ilgili cezaların iptali ve diğer sorunların çözümü için iletişime geçebilirsiniz.
GSM: 0552 559 4913

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Yorum yapanlar sözleşmeyi kabul etmiş sayılır.

Tüm Yorumlar (4)
 • bayram
  1 sene önce
  2 0

  2011 yılında soruşturma geçirdim muhakkik herhangi bir ceza istemedi idari yönden adli yöndende herhangi bir talepte bulunmadı ancak dava dosyam halen c.savcılığınca devam ediyor ben 2020 yılında emekli oldum C.savcısı o tarihte memur olduğum için yargılanmam için izin istemek zorun da mı yoksa izin istemeden dava açabilir mi ayrıca 2012 yılında hakkımda muhakik tarafından yapılan disiplin soruşturmasında verdiği karar geçersizmi olur muhakkik tarafından verilen cezaya yer yoktur kararı ne anlama gelir

 • admin
  1 sene önce
  1 0

  Hakkınızda açılan soruşturmada suç isnadı olarak işlendiği iddia edilen fiil eğer göreve ilişkin ise soruşturma için izin alınması gerekir. Daha önce hakkınızda verilen “cezaya yer yoktur” kararı idari soruşturma gereğidir. Adli ve idari soruşturma birbirinden bağımsız yürütülür. 7068 sayılı kanunda bu durum kısaca şöyle geçmektedir “Disiplin soruşturmasının adli soruşturma veya kovuşturmadan bağımsızlığı
  MADDE 5- (1) Herhangi bir fiilden dolayı ilgili hakkında yapılan adli soruşturma veya kovuşturma, aynı fiilden dolayı ayrıca disiplin soruşturması ve tahkikat yapılmasını, disiplin cezası verilmesini ve bu cezanın yerine getirilmesini engellemez.”
  Daha önce idari soruşturmadan beraat etmeniz adli soruşturma açılmasını engellemez. İdari’den aldığınız “cezaya yer yoktur” kararını adli soruşturmaya masumiyetinize delil olarak sunabilirsiniz. Karar verilirken bütün deliller değerlendirilerek bir karar verilecektir.

 • bayram
  1 sene önce
  1 0

  2020 yılında yaş haddinden emekli oldum 2011 yılında hakkımda idari soruşturma açıldı ancak ceza almadım ancak aynı suçtan dolayı mahkemece yargılanıyorum Allah korusun ben bu suçtan mahkum olursam kimliğim geri mi alınır

 • admin
  1 sene önce
  1 0

  Sorunuzun cevabı emniyet teşkilatı personeli kimlik kartları yönetmeliğinin ilgili maddelerinde mevcuttur.
  Ilgili madde: “Emekli veyaemekli safhası başlayan personel hakkında adli yönden, meslekten veya memuriyetten çıkarılmasını gerektiren, bir ceza verilmesi halinde emekli kimlik kartı verilmez. Ayrıca, emekli kimlik kartı verildikten sonra bu fıkra kapsamına giren personelden emekli kimlik kartı geri alınarak imha edilir ve tekrar emekli kimlik kartı verilmez. Ancak, bu fıkra kapsamında bulunan personel hakkında daha sonra meslekten veya memuriyetten çıkarma cezasını gerektirmeyen bir cezaya hükmolunması veya beraat kararı verilmesi halinde ve talebi üzerine emekli kimlik kartı verilir.” Hakkınızda açılan soruşturmanın konusu ve verilecek ceza kimliğinizin alınıp alınmamasını etkiler. Ancak eğer bu konudan 2011 yılında zaten hakkinizda idari soruşturma açıldıysa ve ceza verilmediyse 2020 ‘de ceza verilemez. Çünkü fiil işlendiği tarihten itibaren en geç 2 yıl içerisinde ceza verilmezse ceza verme yetkisi zaman aşımına uğrar ve ceza verilemez. Bu hüküm idari soruşturma için geçerlidir. Adli soruşturma konusu ayrıdır.

Sıradaki haber:

Lojman sırası gelen memurun “amirin ataması yapılacak” gerekçesiyle lojmana giriş hakkı durdurulabilir mi?

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.