a

Sistemden (Pol-net’ten) Meslektaşının Bilgilerine Ulaşan Polise Ceza

Sistemden (Pol-net’ten) Meslektaşının Bilgilerine Ulaşan Polise Ceza

Soru:
Polis memuru olarak görev yapmaktayım. Polis okulundan arkadaşım olan bayan devremin bilgilerini sistem üzerinden sorgulayarak kendisine mesaj göndermiştim. Bayan meslektaşımın beni şikayet etmesi üzerine hakkımda soruşturma açıldı. Sonucunda polislik mesleğinin verdiği yetki ile bilgilerine ulaştığım gerekçesiyle “yetkisini kötüye kullanmak” maddesinden İhraç ile yargılandım ve alt ceza olarak 24 ay kıdem durdurma cezası aldım. Bilgilerine sistem üzerinden ulaştığım doğruydu ama kendisine rahatsız edici bir mesaj göndermedim. Cezanın İptali konusunda yardımlarınızı bekliyorum. 

Cevabımız:
Değerli takipçimiz; hakkınızda tesis edilen 24 Ay Uzun Süreli Durdurma Cezası hukuka aykırı olup, ilgili cezanın İdare Mahkemesince İptali gerekmektedir. Bu görüşümüzü izah edelim.

Disiplin cezasına ilişkin dosyanızı incelediğimizde; polis memuru olarak görev yaptığınız, mezun olduğunuz polis okulunda beraber eğitim gördüğünüz bayan polis memurunun bilgilerini sistem üzerinden sorgulayarak kendisine tanışma amaçlı birtakım mesajlar gönderdiğiniz, bayanın şikayetçi olması üzerine hakkınızda soruşturma başlatıldığı, açılan soruşturma esnasında verdiğiniz ifadenizde; kötü bir niyetinizin veya rahatsızlık etme amacı taşımadığınızı, bayanın bilgilerini sistem üzerinden sorgulayarak kendisine ulaştığınızı kabul ettiğiniz, bunun yanı sıra soruşturma aşamasında bayan polis memurunun ifadesine başvurulmamış olup, sadece şikayet dilekçesinde yer verdiği hususlar üzerinde değerlendirme yapıldığı, akabinde ‘‘Yetkisini veya nüfuzunu kendisine veya başkalarına çıkar sağlamak amacıyla ya da kin ve dostluk gibi nedenlerle kötüye kullanmak. ‘’ fiilini işlediğiniz iddiasıyla hakkınızda alt ceza uygulanmak suretiyle 24 Ay Uzun Süreli Durdurma Cezası tesis edildiği görülmektedir.

Her ne kadar polislik mesleğinin getirdiği sorgulama yetkisini kullanarak bayan polis memurunun bilgilerine ulaşıp, kendisine mesaj gönderdiğiniz sabit ise de; sadece tanışmak amacıyla “uygunsuz içerik bulunmayan mesaj gönderilmesi” durumu için ‘’rahatsızlık etme saikiyle hareket edildiği’’ iddiasının kabulüne olanak bulunmamaktadır.

Kaldı ki disiplin soruşturma aşamasında soruşturmacı tarafından hakkınızda ‘’maaş kesimi cezası’’ verilmesi kanaati bildirilmiş, ancak eylem ile hiçbir alakası olmayan ‘’yetkisini kötüye kullanmak’’ maddesinden ceza verilerek; açıkça Orantılılık ilkesi ihlal edilmiştir. 

Disiplin soruşturmalarında eylem ile ceza arasında adil bir denge kurulması gerekmektedir. Dolayısıyla bu olayda bir kusurunuz olduğu açık ise de; konunun bu madde kapsamında değerlendirilmesi; öngörülen yaptırım ile ulaşılmak istenen amaç arasında olması gereken ölçüyü ifade eden Orantılılık İlkesine açıkça engel teşkil etmektedir. 

Başka bir anlatımla; bayana karşı sadece mesaj göndermenize dair eyleminizin ‘’yetkiyi kötüye kullanma’’ fiili kapsamında irdelenmesi; ‘’cezada tipiklik şartının’’ ihlaline sebebiyet vermiştir. İlgili kişiye tanışma amacıyla mesaj göndermenizde art niyetinizin ve kastınızın bulunmadığı hususlarının birlikte değerlendirilmesinde; konunun “yetkisini kötüye kullanma” suçuyla ilişkilendirilmesinde hukuken isabet bulunmamaktadır. Yetkiyi kötüye kullanma suçunun oluşabilmesi için memurun görevli olduğu esnada, görevi gereği sahip olduğu yetkiyi kullanarak kendisine veya başkalarına MENFAAT sağlaması şartları aranmaktadır. Oysaki söz konusu olayda bir menfaat sağlamadığınız da tartışmasızdır.

Diğer yandan bayan polis memurunun sadece şikayet dilekçesinde yer vermiş olduğu ifadeler dosyaya eklenmiş, hakkınızdaki idari soruşturma için bayanın ifadesine ayrıca başvurulmamıştır. Her ne kadar bayanın şikayet dilekçesi üzerine konuyu kabul ettiğinize dair beyanda bulunmuş iseniz de; idari soruşturma aşamasında bayanın ayrıca ifadesinin alınmaması durumu; soruşturmanın eksik incelemeye yer olmadan, tam ve sağlıklı bir şekilde yapılabilmesine gölge düşürmüştür. 

Disiplin soruşturmalarının yapılmasında izlenecek yöntem, ceza verilecek fiiller ve ceza vermeye yetkili makam ve kurullar mevzuatla belirlenmekte, bilimsel ve yargısal içtihatlarla da konu ile ilgili disiplin hukuku ilkeleri oluşturulmaktadır. Disiplin cezalarının sağlıklı ve nesnel olması cezayı veren disiplin amirlerinin olayı tarafsız olarak ve tüm yönleriyle değerlendirebilmeleriyle mümkündür ki, bunun sağlanabilmesi için de, kusurlu halin tespitinden sonra belli yasal süreler içerisinde ilgili memur hakkında tarafsız bir soruşturmacı görevlendirilerek disiplin soruşturması açılması, söz konusu soruşturmada memurun lehine ve aleyhine olan tüm deliller toplanmak suretiyle ekleriyle birlikte bir soruşturma raporu hazırlanması ve böylelikle memurun hangi fiili, nerede, ne zaman, nasıl ve ne şekilde işlediğinin somut, hukuken kabul edilebilir delillerle hiçbir şüpheye mahal bırakmayacak şekilde ortaya konularak, yetkili disiplin amiri veya disiplin kurulu tarafından sağlıklı ve nesnel bir şekilde karar verilebilmesinin hukuki alt yapısının oluşturulması gerekmektedir.

Şahsınıza isnat edilen suç fiili ile ilgili yapılan idari soruşturmada; olayın tarafı olan bayanın ifadelerine başvurulmadığı, olay tarihi itibariyle müştekinin Polis Merkezi Amirliği tarafından alınan ifadelerine yer verilmek suretiyle soruşturma raporunun oluşturulduğu, lehe ve aleyhe olabilecek tüm bilgi ve belgelerin toplanmadığı açıktır.

Açıkladığımız bu gerekçeler doğrultusunda şahsınız hakkında tesis edilen 24 Ay Uzun Süreli Durdurma Cezasının İdare Mahkemesince İptali gerekmektedir.

Not: Disiplin Cezası alan, eş durumu ataması yapılmayan, rütbe terfi alamayan, polis okullarından ilişiği kesilen veya her türlü konularda idare ile sorun yaşayan tüm personeller, bizlerle irtibata geçmeniz durumunda, ilgili cezaların iptali ve diğer sorunların çözümü için İptal davaları açılacaktır. Bizi aramanız yeterlidir.

GSM: 0552 559 4913
www.polismevzuat.com
[email protected]

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Yorum yapanlar sözleşmeyi kabul etmiş sayılır.

Tüm Yorumlar (2)
 • Salım özyörük
  5 sene önce
  0 0

  adliye koridorunda olan olay nedeniyle adıma faili firar verildiğini polnet 4 sorgulamamda öğrendim .bende yetki alıp ifademi vermek için düzenlerken bana verilen yetki kaldırıldı ve log kayıtlarını değiştirmekten meslekten ihracım istenmekte benim amacım sadece ifademi vermekti yardımcı olursanız memnun olurum

 • admin
  5 sene önce
  0 0

  Merhabalar, dosyanızı incelememiz ve konu hakkında size yardımcı olabilmemiz için bizimle iletişime geçin lütfen.

Sıradaki haber:

Engelli Raporu Olan Jandarma Astsubayının İstek Dışı Atamasının Durdurulması

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.