a

Sebepsiz Yere Havaya Ateş Etme İddiası

Sebepsiz Yere Havaya Ateş Etme İddiası

Soru:
Doğuda bir şehirde Polis memuru olarak koruma şubede görev yapmaktayım. Lojmanda bulunurken gece saatlerinde duyduğum silah sesleri üzerine terör saldırısı olduğunu düşünerek pencereden dışarıya birkaç el havaya ateş ettim. Bunun sonucunda kovanlar toplandı ve silahıma el konuldu. Akabinde görevden uzaklaştırıldım. Ben saldırı olduğu düşüncesiyle püskürtmek maksadıyla havaya birkaç el ateş ettim. Ama bunun sonucunda haksız olarak Açığa alındım. Göreve iadem mümkün mü?

Cevabımız:
Değerli takipçimiz, lojman penceresinden birkaç el havaya ateş etmenizden dolayı hakkınızda uygulanan Görevden Uzaklaştırma işlemi hukuka aykırı olup, ilgili tedbirin kaldırılması için İdare Mahkemesince Yürütmeyi Durdurma Kararı verilmesi gerekecektir. Bu görüşümüzü izah edelim.

Terör bölgesi olan bir ilde Koruma Şube Müdürlüğünde polis memuru olarak görev yaptığınız, dışarıdan silah sesi duyduğunuz ve terör saldırısı olduğunu düşündüğünüz için bulunduğunuz lojmanın penceresinden havaya ateş etmek suretiyle birkaç el silah sıktığınız, bunun üzerine hakkınızda başlatılan disiplin soruşturması sonucunda “meskun yerlerde nedensiz silah atmak” fiili kapsamında hakkınızda görevden uzaklaştırma tedbiri uygulandığı görülmektedir.

Başlatılan soruşturma esnasında ortamda bulunan boş kovanlar ile silahınızın görevlilerce teslim alınmış olması sonucunda; Koruma Şube Müdürlüğünde görev yapmanızdan dolayı olayı aydınlatacak kamera görüntülerine ulaşılmasını veya kriminal incelemelerin sağlıklı yapılmasını engelleyecek bir durumda olmadığınız açıktır.

Nitekim soruşturmaya konu aranan unsurda “haksız yere silah atmak” maddesi bulunduğundan, terör saldırısı olduğunu düşünmenizden dolayı saldırıyı püskürtmek amaçlı silah atmış olmanız iddiası sonucunda; konunun “haksız yere” şeklinde nitelendirilmesinde hukuken olanak bulunmamakta, kameraların ses kaydı yapıp yapmadığı incelenmeden, gerçekten silah sesi duyulduğunun açıklığa kavuşturulmadan görevden uzaklaştırılmanız hukuka aykırıdır.

Diğer yandan, polis memuru olduğunuz göz önünde bulundurulduğunda tanıklar üzerinde baskı kurabilecek bir pozisyonda olmadığınız, kaldı ki görev başında kalmanızın soruşturmanın selametini ne şekilde etkileyeceğinin de açık bir şekilde ortaya konulamamış olmasından, tüm bu hususlar birlikte değerlendirildiğinde, hakkınızda soruşturma açılmış olmasının, tek başına görevden uzaklaştırılmanızı gerektirecek nitelikte bir durum olarak nitelendirilmesine yasal imkan bulunmamaktadır. Yürütülen idari soruşturmanın konusuna göre soruşturmaya konu olan delilleri yok etme veya karartma gibi bir ihtimalinizin olmadığı da açıktır. Özetle; görevdeyken de hakkınızdaki tahkikatın sağlıklı bir şekilde yürütülebileceği şüphesizdir.

Görevden uzaklaştırma memurun durumunda kısıntı yaratan hallerden biri olup, memurların 657 sayılı yasanın 137. Maddesinde, kamu hizmetlerinin gerektirdiği hallerde görevi başında kalmasına sakınca görülecek devlet memurları hakkında alınan ihtiyati bir tedbir olarak tanımlamıştır. 657 sayılı kanunda, memurların hangi durumlarda görevden uzaklaştıracaklarının açık ve ayrıntılı bir şekilde belirtilmemiş, bu konu idarenin takdirine bırakılmıştır. Ancak bu yetki sınırsız değildir. Kamu yararı ve hizmet gereklerine aykırı olarak tesis edilen bu işlem hukuka aykırıdır. İdareye tanınan takdir yetkisi mutlak ve sınırsız olmayıp, yargı denetimine tabi olacağı kuşkusuzdur.

Görevden uzaklaştırmaya ilişkin takdir yetkisinin ne zaman kullanılması gerektiği yolunda yasada bir açıklama olmadığından, ilgilinin görevi başında kalması halinde tahkikatın selametle yürütülemeyeceğini gösterir ciddi açık kaidelerin bulunması gerekir.

Açıkladığımız bu gerekçeler doğrultusunda yürütülen soruşturmaya müdahale edecek bir konumda bulunmadığınızdan, şahsınız hakkında tesis edilen görevden uzaklaştırma tedbirinin İdare Mahkemesince İptaline karar verilmesi gerekecektir.

Not: Disiplin Cezası alan, eş durumu ataması yapılmayan, rütbe terfi alamayan, polis okullarından ilişiği kesilen veya her türlü konularda idare ile sorun yaşayan tüm personeller, bizlerle irtibata geçmeniz durumunda, ilgili cezaların iptali ve diğer sorunların çözümü için İptal davaları açılacaktır. Bizi aramanız yeterlidir.

GSM: 0552 559 4913
www.polismevzuat.com
[email protected]

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Yorum yapanlar sözleşmeyi kabul etmiş sayılır.

Sıradaki haber:

Geçici Görev Yolluğunun Ödenmemesi

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.