a

Pomemden İlişik Kesilmesi

Soru:
18. Dönem Pomem öğrencisiyken, mezun olmama 10 gün kala; hakkımda mala zarar verme suçundan devam etmekte olan bir soruşturmam bulunması nedeniyle okuldan ilişiğim kesildi. Okuldaki eğitimin tamamını bitirmeme rağmen, polis memuru olarak atamam yapılmadı, mahkemeye dava açsam dönebilir miyim, ne yapmam lazım cevaplarsanız çok memnun kalırım.
 
Cevabımız:
Sayın takipçimiz, POMEM öğrencisiyken, hakkınızda “Mala zarar verme ” suçundan dolayı adli soruşturmanızın halen devam ediyor olması gerekçesiyle okuldan ilişiğinizin kesilmesi hukuka aykırı olup İdare Mahkemesi tarafından iptali gerekecektir. Hakkınızda tesis edilen, Pomem’den ilişiğinizin kesilmesi işleminin iptal sebeplerini izah edelim.
 
Polis Meslek Eğitim Merkezleri Giriş Yönetmeliğin’in Adaylarda aranılacak şartlar başlıklı 7.nci maddesi (f) bendi; Türk Ceza Kanununun 53 üncü maddesinde belirtilen süreler geçmiş olsa bile; kasten işlenen bir suçtan dolayı altı ay veya daha fazla süreyle hapis cezasına ya da affa uğramış veya yasaklanmış haklar geri verilmiş olsa bile; devletin güvenliğine karşı suçlar, anayasal düzene ve bu düzenin işleyişine karşı suçlar, milli savunmaya karşı suçlar, devlet sırlarına karşı suçlar ve casusluk, zimmet, irtikap, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, güveni kötüye kullanma, hileli iflas, ihaleye fesat karıştırma, edimin ifasına fesat karıştırma, suçtan kaynaklanan malvarlığı değerlerini aklama veya kaçakçılık suçlarından;
 1) Mahkum olmamak.
2) Hükmün açıklamasının geri bırakılmasına karar verilmemiş olmak.
3) Devam etmekte olan bir kovuşturma bulunmamak veya kovuşturması uzlaşma ile neticelenmemiş olmak hükümleri amirdir.
 
Bununla birlikte devam eden bir kovuşturmanın, POMEM öğrencisi olmaya engel teşkil edip etmeyeceği değerlendirilirken, maddede ismen sayılı suçlarla sınırlı olarak mı,yoksa kasten işlenen herhangi bir suçu da kapsayacak biçimde mi uygulanabileceğinin açıklığa kavuşturulması gerekmektedir.
 
Polis Okulu öğrencisiyken şahsınız hakkında devam eden adli soruşturma nedeniyle öğrencilik statüsüne son verilen bu işlemde; şahsınız hakkında devam eden adli soruşturmanın, giriş yönetmeliğinde sayılan suçlardan olmadığı ve bu maddede belirtilen suçlarla ilgili olarak hakkınızda devam eden bir adli kovuşturma bulunmadığından, öğrencilik statüsünün sona erdirilemeyeceği, ayrıca verilmiş bir mahkeme kararı olmadığı halde, soruşturmaya konu fiil sebebiyle, mezun olduktan sonra hapis cezası ile cezalandırılacağınız bile varsayılarak öğrenci olma koşullarını kaybettiğinizin de kabul edilemeyeceğinden hakkınızda tesis edilen ilişik kesilmesi işlemi hukuka aykırıdır.
 
Konuyla alakalı Danıştay kararları da bu yöndedir.
Öte yandan Anayasa’nın 38. maddesinin dördüncü fıkrası şöyledir:
“Suçluluğu hükmen sabit oluncaya kadar, kimse suçlu sayılamaz.”Sözleşme’nin 6. Maddesi şöyledir: “Kendisine bir suç isnat edilen herkes, suçluluğu yasal olarak sabit oluncaya kadar suçsuz sayılır.”
 
Masumiyet karinesi, kişinin suç işlediğine dair kesinleşmiş bir yargı kararı olmadan suçlu olarak kabul edilmemesini güvence altına alır. Bunun sonucu olarak kişinin masumiyeti “asıl” olduğundan suçluluğu ispat külfeti iddia makamına ait olup kimseye suçsuzluğunu ispat mükellefiyeti yüklenemez. Ayrıca hiç kimse, suçluluğu hükmen sabit oluncaya kadar yargılama makamları ve kamu otoriteleri tarafından suçlu olarak nitelendirilemez ve suçlu muamelesine tabi tutulamaz. Bu çerçevede masumiyet karinesi kural olarak, hakkında bir suç isnadı bulunan ve mahkûmiyet kararı verilmemiş kişileri kapsayan bir ilkedir.
 
Yönetmelik hükmünde yer almayan ve ismen sayılmayan suçlar arasında yer alan mala zarar verme suçuna ilişkin, henüz yargı makamlarınca verilmiş ve kesinleşmiş bir mahkûmiyet hükmü bulunmadığından, bu gerekçe ile POMEM’den ilişiğinizin kesilmesi işlemi hukuka aykırı olup İdare Mahkemesi tarafindan iptali gerekecektir.
 
Not: Güvenlik araştırması, mülakat, sağlık şartları ve adli soruşturma gerekçeleri ile Pomem’den ilişiği kesilen polis memuru adaylar hakkında, göreve dönmeleri için bizlerle irtibata geçmeleri durumunda avukatlarımız tarafından ilgili İptal davaları açılacaktır.
 
GSM: 0552 559 4913
www.polismevzuat.com

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Yorum yapanlar sözleşmeyi kabul etmiş sayılır.

Tüm Yorumlar (9)
 • Aliş Ali
  2 sene önce
  0 0

  Nişanlim pomem eğitimini sorunsuz tamamladı. Mezuniyete son 1 hafta kala (by lock) adlı uygulamada isminiz geçmiştir diyerek ilişiği kesildi. Uygulamayı kullanmasi söz konusu bile değil. Kullanan kişiler adını orada telaffuz etmişler diye ilişik kesilmesi çok saçma değil mi ? Bize dava açın dediler.

 • admin
  2 sene önce
  0 0

  Bu konuda sorun yaşayan bir çok kişinin sorunları avukatlarımız tarafından açılan dava ile aşılmıştır. Dava yoluyla sonuç alınabilir Ali bey.

 • MEHMET
  6 sene önce
  0 0

  kardeşim buguü yapılan muayenesinde böbreğinde taş ve göbek fıtığı çıkmış.sonuç olarak elenecek ama daha yolun başısorum şu eğer taşı lazerle kırdırıp fıtığı da kapalı ameliyatla aldırırsak sonuç ne olur

 • admin
  6 sene önce
  0 0

  Merhabalar Mehmet bey, böbrek taşından dolayı elenen kişiler için açtığımız bir çok yürütmeyi durdurma davasını kazandık. Kardeşinizin durumu ile ilgili detaylı bilgi verirseniz arkadaşlarımız size bilgi verecektir. İletişim bölümünde geçen numaraya whatsapp’tan mesaj atabilirsiniz.

 • mete kaya
  6 sene önce
  0 0

  merhaba ben 19-1-1 pöh eğitimini başarı ile tamamladım sınavları başarılı bir şekilde bitirdim ancak sağlık sonucum gelmedi diye bitirme mülakatına alınmadım mezuniyete 2 gün kala raporum olumsuz geldi ilişiğim kesildi benim sağ böbreğim diğerinden 2cm küçük ancak intibakta aldığımız raporda doktor polis öğrencisi olur kararı verdi eğitim ortasında beni ANKARA EGT. VE. ARŞ. Hastanesine sevk ettiler böbreklerin ikiside çalışır durumda ve değerleri normal ama oradaki doktor polis öğrencisi olamaz yazmış bu durumda ne yapabilirim yardımcı olursanız sevinirim bu durumda 12 öğrenci daha var.

 • admin
  6 sene önce
  0 0

  Böbrekten dolayı ilisik kesilmeleri konusunda kazandığımız çok dava vardır. Eğitimleri bitirmiş olmanız da önemli bir husus. Eğitimleri bitirmiş olmanızdan dolayı A dilimi aranmayacağı, B ve C dilimine sahip olduğunuz icin atanmaya hak kazandığınız açıktır. Okula girişte bir hile veya hatanızın bulunmaması ve ilk sevk edildiğiniz hastanenin “olur” raporu vermiş olması durumlarının bir arada değerlendirilmesinde dava ile sonuç alınacağını düşünüyoruz. Kazandığımız emsal davalarda verilen kararlar da bu doğrultudadır. Dava açma konusunda ayrıntılı bilgi icin irtibat numaramızı arayıp avukatlarımız ile görüşebilirsiniz.

 • Emre
  6 sene önce
  0 0

  Pomem okurken mezun olmama 15 gün kala hakkımda resmî belgede sahtecilik suçundan açılmış olup dava hala sürmektedir Pomem mevzuatına göre resmî belgede sahtecilik elenme sebebidir ve beni de elediler ama şöyle bi durum var ben yerel mahkemede berat kararı almıştım savcının itirazı üzerine dosyam Ankara Yargıtay da acaba sonuç ne olur İdare mahkemesine dava açtım kaç ayda sonuç gelir yani sadece yürütmeyi durdurma davası açtım bana dönerseniz çok iyi olur ha bu Arada böyle bi suçla elenen tek kişi ben mişim

 • 15.dönem Pöh
  7 sene önce
  0 0

  Ben 15.dönem pomem özel harekat eğitimini başarı ile bitirmiş eğitim sonu sınavında güya yetersiz görüldüğümden dolayı elemem gerçekleştirildi.Diploma puanım 92.5 ve fiziken de çok şükür sağlamım.Özel harekat hocalarının Gözde öğrencisiydim.15 temmuz gecesi Ankara gölbaşının neferleri idik.Ve ne yazık ki kim kimi korumak için yaptı ise bizi eledi.Geçmişim belli geleceğim de o yönde olacak.15.dönem özel harekat öğrencisi olarak 300 kişi elendi ve bizlere hükümetin vekilleri fetöcü olarak baktı.Dava açsakta kimi kime şikayet ediyorsunuz dediler.Biz yılmadık hala mücadele ediyoruz ama şunu söylüyorum Rabbim bu dünyada hakkımı almayı nasip etmezse hakkımı yiyen her kim varsa mahşer i Kübra da Allah o kişilerden hakkımı almayı nasip etsin.(Amin)

 • polismevzuat
  7 sene önce
  0 0

  Değerli arkadaşımız çok çok geçmiş olsun. Umuyoruz ki ülkemizin başındaki bu belalar bitince devletimiz gerçek mahsumların mağduriyetini giderecektir. Hukuki olarak süreci başlatın ki, ohal bittikten sonra hakkınızı aramak için size verilen itiraz süresi dolup daha da mağdur olmayasınız.

Sıradaki haber:

Kurumlar Arası Geçiş?

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.