a

Polise verilen düşük performans notuna itiraz

Polise verilen düşük performans notuna itiraz

Soru: Arabamı nizami bir şekilde polis lojmanında otopark alanına park ettikten kısa süre sonra baş komiserin eşinin kendi arabasıyla arabama çarptığını ve maddi zarar verdiği bilgisini aldım. Baş komiser olayı resmiyete koymadan düşük bir tamir ücreti teklif ettiği için kabul etmedim, bu yüzden hafif tartışma tarzında beni ikna etmeye çalıştı. Hem arabam hatasız, boyasız, kazasız olduğundan değer kaybına uğradığı, hem de teklif ettiği miktar masraflara bile yetmediği için kazayı resmiyete koydum ve baş komiser bu yüzden bana kızdı. 7 yıllık polis memuruyum geçmiş yıllardaki performans puanlarım 4.5 – 5.0 aralığında. Ancak bu yıl ki performans puanım baş komiser tarafından 2.89 olarak verilmiş. Bu düşük puanı iptal edip puanımı yükseltebilir miyim?

Cevabımız: Değerli takipçimiz, geçmiş hizmet yıllarınıza bakıldığında hakkınızda hiçbir soruşturmanın açılmadığı ve disiplin cezanızın olmadığı anlaşılmaktadır. Ayrıca 2.89 performans değerlendirme puanı (Düşük puan) verilmeden yaklaşık 3.5 ay önce başarı belgesi aldığınız görülmektedir. Değerlendirme amiri baş komiser tarafından verilen bu düşük puan hukuka aykırı olup yeniden değerlendirme yapılmak suretiyle yükseltilmesi gerekmekte olduğuna dair izahatımızı yapalım.

Bilindiği üzere 04.07.2012 tarih ve 28343 resmi gazete sayısıyla yürürlüğe giren “Emniyet Genel Müdürlüğü Kurum İçi Bireysel Performans Değerlendirme Yönetmeliği” ile birlikte polislere her yıl 1 Ocak – 31 Aralık tarihleri arasında performans değerlendirme puanı verilmektedir. Performans Değerlendirme Puanı verilirken, ilgili yönetmelikte; değerlendirmenin esas amacının “Genel Müdürlükçe üstlenilen görevlerin, belirlenen stratejik plan ve hedeflerin yerine getirilmesinde görevli personelin işindeki başarı düzeyini ölçmek ve personelin mesleki gelişimini sağlayarak kurum hizmetlerinin verimini arttırmak” olduğu, Değerlendirmede “açıklık ve şeffaflığın” esas olduğu, Değerlendirme amirlerinin personelin performansını “adil, tarafsız, önyargısız ve doğru bir şekilde değerlendirmek zorunda olduğu” açıkça beyan edilmiştir.

Yönetmeliğin 5. Madde 4. Fıkrası ise “Performans değerlendirme sonuçları hizmet gerekleri yanında personelin; başarı, yeterlilik ve ehliyetlerinin tespitinde, performansının geliştirilmesinde, kıdem sırasının tespitinde, rütbe terfiinde, görevde yükselmesinde, asli memurluğa atanmasında, branş işlemlerinde, eğitim ihtiyaçlarının belirlenmesi ve eğitiminde, ödüllendirilmesinde, istihdamında ve görev yeri değişikliğinde kullanılabilir.” şeklinde olup, düşük puan verilmesi durumunda personelin rütbe terfii, görevde yükselme vb. haklarından mahrum kalacağı ve maddi manevi zarara uğrayacağı aşikardır. Yönetmelik madde 20’de 20 şubata kadar performans notuna itiraz edilmesi gerektiği, bu süre içinde sizin de itiraz ettiğiniz ve itirazınıza rağmen sonucun değişmediği görülmektedir. Bu aşamadan sonra İdare Mahkemesi nezdinde puanınızın yükseltilmesi için iptal davasının açılması gerekmektedir.

Baş komiserin eşinin sizin arabanıza vurması olayının resmi kayıtlara geçtiği, geçmiş hizmet sürelerinizde verilen performans notlarınızın 4.5 – 5.0 aralığında olması, sicilinizin temiz olması (disiplin cezası almamış olmanız) ve size düşük performans puanı verilmeden yaklaşık 3.5 ay önce başarı belgesi almış olmanız göz önüne alındığında; 2.89 performans notunun verilmesi ‘hayatın olağan akışı ilkesi’ne aykırıdır.

Değerlendirme amirinin, değerlendirme puanı verirken atış performansı, eğitim performansı, fiziksel yeterlilik performansını göz önünde bulundurarak değerlendirme yapması gerektiği yönetmelikte açıkça yazılmış olup; atış performansınızın 100 üzerinden 95 olduğu, çalıştığınız birimle ilgili bütün kurslara gittiğiniz ve branşınızla ilgili eğitiminizin tam olduğu açıkça ortada olmasına rağmen, değerlendirme amiri baş komiser tarafından 2.89’luk düşük puan verilmesi, değerlendirmenin esas amacına uygun olmayıp, adil ve tarafsız olmadığı, ön yargı ile verildiği anlaşıldığından, değerlendirmenin hukuka aykırı olduğu açıktır.

Yukarıda açıkladığımız gerekçelere bakacak olursak, şahsınıza verilen düşük performans değerlendirme puanınızın idare mahkemesi tarafından iptali gerekmekte olup, açılacak dava ile değerlendirme puanınızın yükseltilmesi gerekmektedir.

Not: Disiplin Cezası alan, eş durumu ataması yapılmayan, rütbe terfi alamayan, polis okullarından ilişiği kesilen veya başka konularda idare ile sorun yaşayan tüm memurlar ve öğrenciler, ilgili cezaların iptali ve diğer sorunların çözümü için iletişime geçebilirsiniz.

GSM: 0552 559 4913
www.polismevzuat.com

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Yorum yapanlar sözleşmeyi kabul etmiş sayılır.

Sıradaki haber:

Meslekten Önce Babasının Marketinde Çalışan Polisin İhraç Edilmesi

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.