a
  • Polis Mevzuat
  • Haberler
  • Polis rütbe terfi şartları değişti. Ceza süresi bitince sınava girilebilir.

Polis rütbe terfi şartları değişti. Ceza süresi bitince sınava girilebilir.

Emniyet teşkilatı meslek içi yükselme sınavındaki giriş şartlarında değişiklik yapıldı.

Polis rütbe terfi şartları değişti. Ceza süresi bitince sınava girilebilir.

Rütbe terfi sınavına ceza süresi dolan herkes başvurabilecek.
Emniyet teşkilatı paem yazılı sınavına başvuruda “Son iki yıl içerisinde kısa süreli durdurma cezası ve meslek yaşantısı içinde uzun süreli durdurma cezası almamış olmak.” şartının Danıştay tarafından Kanuna Açıkça Aykırı olduğu gerekçesi ile önce Yürütmesinin Durdurulmasına Daha sonra İPTAL’ine karar verilmesinden sonra. 2021 yılı paem yazılı sınavına giriş şartlarındaki iptal edilen madde kaldırılarak yerine “Kısa veya uzun süreli durdurma cezaları, ceza süresi içinde derece yükselmesi için açılan kurslara, yarışma sınavı veya seçmelerine girmeyi de önler” şartı getirildi. Bu maddeye göre ceza süresi içinde başvuru yapılamayacak ancak ceza bitince başvuru yapılabilecektir.

Örneğin: 15.01.2021 tarihinde 6 ay kısa süreli durdurma cezası alan bir polis memuru, bu 6 aylık ceza süresi içinde yapılacak olan rütbe terfi sınavlarına giremeyecek. 6 aylık ceza süresi bittikten sonra yani 15.07.2021 tarihinden sonra yapılacak olan meslek içi rütbe terfi sınavlarına girebilecektir.

Paem’e Girişte Aranan Güncel Şartlar:
PAEM’e başvuru yapacak emniyet mensubu adaylarda aşağıdaki şartlar aranır:
 En az dört yıllık lisans seviyesindeki bir yükseköğretim programından veya bunlara denkliği Yükseköğretim Kurulu tarafından kabul edilen yurtdışındaki yükseköğretim kurumlarından mezun olmak,
 Başvuru tarihi itibarıyla meslekte fiilen iki yılını doldurmuş olmak,
 Son iki performans değerlendirme puanı iyi veya çok iyi olmak,
 Kısa veya uzun süreli durdurma cezaları, ceza süresi içinde derece yükselmesi için açılan kurslara, yarışma sınavı veya seçmelerine girmeyi de önler,
 Haklarında meslekten veya memuriyetten çıkarma cezasını gerektirecek suçlardan dolayı adli veya idari soruşturma yapılıyor olmamak.

PAEM’e başvuran emniyet mensubu adayların yukarıda belirtilen şartlardan herhangi birini taşımadıkları anlaşılması halinde, sınav sonuçlarına bakılmaksızın adaylıkları, öğrenime başlamışlarsa öğrencilikleri sona erdirilir.”

karar tikla
DANIŞTAY KARARINI GÖRMEK İÇİN TIKLA

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Yorum yapanlar sözleşmeyi kabul etmiş sayılır.

Tüm Yorumlar (1)
  • Mukayit
    3 sene önce
    0 0

    Peki neden 25 yıĺını karakolda doldurmuş,polismevzuatini ve ceza muhakemesi usul hukukunu cok iyi bilen,yıllardir mukayitlik yapan 2 yillik yüksek okul mezunları Polisler,neden komiserlik sinavina giremiyor?adalet bu mu?

Sıradaki haber:

2022 – 2023 yılı memur maaş zammı oranı belli oldu

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.