a

Performans Notuna İtiraz

Soru:
PolisMevzuat sayfasının değerli avukatları benim sorum performans puanıyla alakalı. Yaklaşık 1 seneden beri 12/12 çalışıyorum hakkımda hiçbir soruşturma ceza vs. yok. Gel gelelim ki performans puanım 2.80 olarak verilmiş, birim amirim benle bir kere bile, bire bir görüşmedi bu adaletsizlik değil mi, bu düşük performans notu için dava açmak istiyorum yardımcı olur musunuz
Cevabımız:
Değerli takipçimiz, verilen performans notuna öncelikle birim içinde itiraz etmeniz gerekiyor. Performans puanıyla alakalı maddi bir hata olmadığı şeklinde yine olumsuz bir değerlendirme yapılırsa İdare Mahkemesine iptal davası açmak gerekecektir.
 
Performans değerlendirme formlarının personelin geleceğine olan etkileri nedeniyle itinalı, doğru ve tarafsız bir şekilde düzenlerken; Devlete sadakat ve bağlılığı, memuriyet sıfatının gerektirdiği şeref ve itibar ile hizmetlerin süratli ve ekonomik bir şekilde yürütülmesini; güvenilir ve yetenekli memurların yükselmelerini, diğerlerinin ise kamu hizmetlerinden uzaklaştırılmaları gerektiğini esas alır. Garez veya özel amaçla performans değerlendirme formlarını gerçeğe aykırı doldurdukları anlaşılan amirlerin hukuki ve cezai sorumlulukları olacağı tabiidir.
“Emniyet Genel Müdürlüğü Kurum İçi Bireysel Performans Değerlendirme Yönetmeliği”nin 5. maddesinin 4. fıkrasında aynen; “(4) Performans değerlendirme sonuçları hizmet gerekleri yanında personelin; başarı, yeterlilik ve ehliyetlerinin tespitinde, performansının geliştirilmesinde, kıdem sırasının tespitinde, rütbe terfiinde, görevde yükselmesinde, asli memurluğa atanmasında, branş işlemlerinde, eğitim ihtiyaçlarının belirlenmesi ve eğitiminde, ödüllendirilmesinde, istihdamında ve görev yeri değişikliğinde kullanılabilir.” denilmektedir. Hiyerarşi mesleği olan polislikte amirlerin kendi aralarındaki kıdem ve liyakatin tespitinde kullanılan performans değerlendirme puanlarının önemi büyüktür ve hak kayıplarına neden olabilecek nitelikte olduğu için, performans puanı verilirken adaletli ve objektif bir değerlendirme yapılması zorunludur.
Öte yandan performans puanı verilirken, birim amirinin sizinle birebir görüşme yapması da zorunludur.
Not: Disiplin cezası alan, eş durumu ataması yapılmayan veya her türlü konularda idare ile sorun yaşayan tüm arkadaşlar, bizlerle irtibata geçmeniz durumunda, ilgili cezaların iptali ve diğer sorunların çözümü için, avukatlarımız tarafından İptal davaları açılacaktır. Bizi aramanız yeterlidir.
GSM: 0552 559 4913
www.polismevzuat.com

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Yorum yapanlar sözleşmeyi kabul etmiş sayılır.

Sıradaki haber:

Polis Okulundan İlişik Kesilmesi

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.