a
  • Polis Mevzuat
  • Haberler
  • Paem giriş şartları nelerdir ? Meslek içi komiser yardımcılığı sınavı şartları.

Paem giriş şartları nelerdir ? Meslek içi komiser yardımcılığı sınavı şartları.

Meslek içi komiser yardımcısı alımı, ilk derece amirlik sınavı giriş şartları ?

Paem giriş şartları nelerdir ? Meslek içi komiser yardımcılığı sınavı şartları.

Emniyet genel müdürlüğü amir sınıfındaki personel teminini iki türlü yapmaktadır.
Birincisi meslek içi rütbe terfi sınavları ile emniyet mensubu adayları (meslekte fiilen iki yılını dolduran lisans mezunu polis memurları) arasından ilk derece amirlik eğitiminden (komiser yardımcısı adayı) başarılı olan erkek ve kadın polis memurları amirlik rütbesine alınır.

İkincisi ise dışarıdan alım şeklinde olup; Polis Amirleri Eğitimi Merkezi (PAEM) Müdürlüğüne Emniyet mensubu olmayan lisans mezunları veya bunlara denkliği Yükseköğretim Kurulu tarafından kabul edilen yurtdışındaki yükseköğretim kurumlarından mezun olanlardan kadın ve erkek olmak üzere (komiser yardımcısı adayı) öğrenci alımı şeklinde yapılmaktadır.

Yakın zamanda meslek içi ilk derece amirlik sınavı (rütbe terfi sınavı) ile 7. dönem paem alımlarının yapılacağı duyurulmuştu. Peki 04-12.04.2022 tarihleri arasında ön başvurusu yapılacak olan meslek içi paem giriş şartları nelerdir? İşte cevabı…

7. DÖNEM PAEM EMNİYET MENSUBU ÖĞRENCİ ADAYLIĞINA BAŞVURMAK İSTEYEN ADAYLARDA ARANAN ŞARTLAR ŞUNLARDIR
PAEM’e başvuru yapacak emniyet mensubu adaylarda aşağıdaki şartlar aranır:

  • En az dört yıllık lisans seviyesindeki bir yükseköğretim programından veya bunlara denkliği Yükseköğretim Kurulu tarafından kabul edilen yurtdışındaki yükseköğretim kurumlarından mezun olmak,
  • Başvuru tarihi itibarıyla meslekte fiilen iki yılını doldurmuş olmak,
  • Son iki performans değerlendirme puanı iyi veya çok iyi olmak,
  • Kısa veya uzun süreli durdurma cezaları, ceza süresi içinde derece yükselmesi için açılan kurslara, yarışma sınavı veya seçmelerine girmeyi de önler,
  • Haklarında meslekten veya memuriyetten çıkarma cezasını gerektirecek suçlardan dolayı adli veya idari soruşturma yapılıyor olmamak.

PAEM’e başvuran emniyet mensubu adayların yukarıda belirtilen şartlardan herhangi birini taşımadıkları anlaşılması halinde, sınav sonuçlarına bakılmaksızın adaylıkları, öğrenime başlamışlarsa öğrencilikleri sona erdirilir.

Ayrıca 14-23 Nisan 2022 tarihleri arasında şahsen müracaatlar yapılacaktır.


YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Yorum yapanlar sözleşmeyi kabul etmiş sayılır.

Sıradaki haber:

2022 yılı paem sınavı ön başvuru tarihi açıklandı. Meslek içi rütbe terfi sınavı.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.