a

Misafirliğe Giden Polisin Silahının Ateşlenmesi Sonucu Ceza

Misafirliğe Giden Polisin Silahının Ateşlenmesi Sonucu Ceza

Soru:
Polis memuru olarak görev yapmaktayım. Senelik izinde olduğum bir zamanda arkadaşımın evine misafirliğe gitmiştim. Şarjörünü çıkararak, şarjörle tabancayı ayrı ayrı kanepenin köşesine gizledim ve diğer odaya geçmiştim. Bu esnada evdeki diğer kişi silahımı almış ve şarjörü takarak silahla oynadığı esnada silahın ateş almasıyla beraber yanlışlıkla evdeki bir şahsa ateş etmiş. Bunun sonucunda şahsın yaralanması üzerine hakkımda soruşturma açıldı. Bir kişinin kasten yaralanmasına sebep olmak suçundan hakkımda takipsizlik kararı verilmesine rağmen idari olarak 10 ay durdurma cezası aldım.

Cevabımız:
Değerli takipçimiz, “ Silahıyla dikkatsizlik, tedbirsizlik veya ihmal sonucu yaralamaya sebebiyet vermek’’ fiilinden hakkınızda tesis edilen 10 Ay Kısa Süreli Durdurma Cezası hukuka aykırı olup, ilgili cezanın İdare Mahkemesince İptali gerekecektir. Bu görüşümüzü izah edelim.

Disiplin Cezasına ilişkin dosyanızı incelediğimizde; senelik izinde bulunduğunuz esnada arkadaşınızın evine ziyarete gittiğiniz, beylik tabancanızdan şarjörü çıkartarak tabanca ile şarjörü ayrı ayrı olmak suretiyle salonda bulunan kanepenin iç köşe kısmına gizleyerek diğer odaya geçtiğiniz, yan odada bulunduğunuz bir anda, evde bulunan kişinin tabancanızı alarak ev sahibini kaza ile yaralaması sonucu, hakkınızda adli olarak başlatılan soruşturmada “taksirle bir kişinin yaralanmasına sebep olmak” suçundan Kovuşturmaya Yer Olmadığına dair karar verildiği, bunun yanı sıra “Silahıyla dikkatsizlik, tedbirsizlik veya ihmal sonucu yaralamaya sebebiyet vermek’’ fiilinden hakkınızda 10 Ay Kısa Süreli Durdurma Cezası tesis edildiği görülmektedir.

Her ne kadar ortamda bulunmadığınız bir esnada silahınızdan çıkan kurşunla yaralama olayının gerçekleştiği sabit ise de; şarjörü silahtan çıkartmak suretiyle silahı kanepenin iç köşe kısmına koymanıza dair eylemde açıkça bir ihmaliniz olduğundan söz edilemez. Polis memuru olmanız; silahı 24 saat yanınızda bulundurmanız gerekeceği anlamına gelmeyecektir. İrâdeniz dışında ortaya çıkan, önceden önlenmesi mümkün olmayan bu olayda “öngörülemezlik(umulmayan hal)” durumu bulunduğundan, tesis edilen bu disiplin cezasının hakkaniyetle bağdaşmadığı şüphesizdir.

Nitekim önlem almak için şarjörü silahtan çıkartarak, görünmeyecek bir şekilde silahı kanepenin iç köşe kısmına gizlemeniz sonucu, olayda yeterli önlemi aldığınız açıktır.

Ceza işleminin karar metninde; “silahı yanında taşımaması konusunda kusurlu olduğundan bahisle, ihmalinizin bulunduğu” belirtilmiş ise de; bu tespitin kabulü imkansızdır. Nitekim “taksirle bir kişinin yaralanmasına sebep olmak” suçundan dolayı hakkınızda Kovuşturmaya Yer Olmadığına dair karar verildiği hususlarının birlikte değerlendirmesinde, disiplin cezası ile tecziye edilmenizin hukuka aykırı olduğu anlaşılacaktır.

Polis Vazife ve Salahiyet Kanunu’nun Ek 4. Maddesinde: Polis, görevli bulunduğu mülki sınırlar içinde hizmet branşı, yeri ve zamanına bakılmaksızın görevli ve yetkilidir.’’ hükmü bulunmakta olup, söz konusu kanun maddesinde; beylik silahının görev dışında da sürekli yanında taşınmasına dair kanunen bir hüküm bulunmamaktadır.

İlgili Kanun gereğince, izinli günlerde bile polis memurunun herhangi bir olaya müdahale etme yetkisinin bulunduğu açık ise de; bu durum; polis memurunun izinli günündeyken ev ortamında da beylik silahını 24 saat yanında taşıma zorunluluğu olduğu şeklinde nitelendirilemez.

Sonuç olarak, silahı herkesin ulaşabileceği bir şekilde bırakmamanız sonucu hakkınızda tesis edilen disiplin cezası hukuka aykırı olup, açıkladığımız bu gerekçeler doğrultusunda; İdare Mahkemesi tarafından cezanın iptali gerekecektir.

Not: Disiplin Cezası alan, eş durumu ataması yapılmayan, rütbe terfi alamayan, polis okullarından ilişiği kesilen veya her türlü konularda idare ile sorun yaşayan tüm personeller, bizlerle irtibata geçmeniz durumunda, ilgili cezaların iptali ve diğer sorunların çözümü için İptal davaları açılacaktır. Bizi aramanız yeterlidir.

GSM: 0552 559 4913
www.polismevzuat.com
[email protected]

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Yorum yapanlar sözleşmeyi kabul etmiş sayılır.

Sıradaki haber:

Şüpheli Şahsı Hastaneye Götürmeyen Polise Disiplin Cezası

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.