a

Memurun çalıştığı yere kamera takılabilir mi?

Memurun çalıştığı yere kamera takılabilir mi?

Soru: Yaklaşık 4 metre karelik nöbet tuttuğum zırhlı kulübeye kamera taktılar. Noktamıza saldırı olursa dışarıdan olur Zırhlı kulübe içine kamera koymanın ne alakası var anlamadım. Ufacık zırhlı kulübenin içi ne diye izlenecek, belki üstümüzü başımızı düzelteceğiz bizi mi izleyecekler. Bu yapılan etik midir, kanun ve mevzuatlara göre kamera takabilirler mi? Teşekkür ederim.

Cevabımız: Değerli takipçimiz, kamu kurum ve kuruluşlarında kamu görevlilerinin hizmetlerini yürüttükleri odalar ve alanlarda, zorunlu güvenlik ihtiyacı ve kamu yararını gerçekleştirme amacı dışında kameraların takılması, insan onuru ve kişilik haklarına aykırı olacağından bu alanlara kamera takılamaz ve memurlar izlenemez.

Belirttiğiniz şekilde, çalıştığınız noktadaki zırhlı kulübenizin yaklaşık 4-5 metre kare olduğu, içerisinde kaybolacak-çalınabilecek değerli eşyaların olmadığı, kulübedeki demirbaş eşyaların üzerinize zimmetlendiği, nokta içerisinde ve çevresinde sürekli bulunduğunuzdan eşyaların çalınma risklerinin bulunmadığı, dolayısıyla kameranın takılmasında zorunlu güvenlik ihtiyacı ve kamu yararı olmayacağı açık olduğundan; nokta içerisine güvenlik kamerası takılması hukuka aykırıdır.

Ayrıca bu konu hakkında genelge mevcut olup, zorunlu güvenlik ihtiyacı ve kamu yararı amacı dışında olacak uygulamaların önüne geçilmesi yönünde tedbirlerin alınması gerektiği belirtilmektedir. 30.01.2010 tarihli ve 27478 sayılı başbakanlık genelgesi madde 5 şu şekildedir; “Kamu kurum ve kuruluşlarında hizmet yürütülen mahallerin kamera ile izlenmesi uygulamaları gözden geçirilecek; hizmetin niteliği itibariyle zorunlu güvenlik ihtiyacı ve kamu yararını gerçekleştirme amacı dışında insan onuru ve temel kişilik haklarına aykırı şekilde kamu görevlilerinin izlenmesine imkan veren uygulamaların tespit edilmesi durumunda, bu uygulamaların önüne geçilmesi hususunda gerekli tedbirler alınacaktır.”

Genelgede değil 4-5 metre karelik ufak alanlarda, hizmet yürütülen bütün alanlarda bu tarz uygulamaların önüne geçilmesi gerektiği yani kameraların takılmaması gerektiği hatta takılmış ise bu uygulamaların önüne geçilerek bu uygulamalara son verilmesi gerektiği açıkça beyan edilmektedir.

Bu konu hakkında İl Nüfus ve Vatandaşlık Müdürlüğü’nde çalışan davacının açtığı davada, güvenlik kameralarının özel hayatin gizliliğini ihlal ettiği gerekçesiyle kaldırılması talebinin idarece red edilmesine karşı dava kazanılmış; kameraların özel hayatin gizliliğini ihlal ettiği gerekçesiyle kaldırılması yönünde karar çıkmıştır.

Yukarıda açıkladığımız gerekçelerden, zırhlı kulübeye kamera konulması “zorunlu güvenlik ihtiyacı ve kamu yararı gözetilme amacı” na uymayacağından, insan onuru ve temel insan haklarına aykırılık doğuracağından kamera takılamaz, takılmış ise genelge gereği sökülmesi gerekir.

Not: Disiplin Cezası alan, eş durumu ataması yapılmayan, rütbe terfi alamayan, polis okullarından ilişiği kesilen veya başka konularda idare ile sorun yaşayan tüm memur ve öğrenciler, ilgili cezaların iptali ve diğer sorunların çözümü için iletişime geçebilirsiniz.
GSM: 0552 559 4913

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Yorum yapanlar sözleşmeyi kabul etmiş sayılır.

Sıradaki haber:

Sivil Hayatta Amire Selam Vermeyen Memura Ceza

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.