a

Memurların yol harcırahı – sürekli görev yolluğu arttırıldı !.

Yol harcırahı ve günlük harcırah yaklaşık yüzde 60 oranında arttırıldı.. Teklif mecliste kabul edildi.

Memurların yol harcırahı – sürekli görev yolluğu arttırıldı !.

Enflasyon farkı nedeniyle bir çok ürüne gelen fiyat artışından özellikle yakıt fiyatları da nasibini alarak yükselmiş; buna bağlı olarak ataması çıkan ve ev taşımak zorunda kalan memurlardan, nakliye firmaları tarafından fahiş fiyatlar talep edilmişti. Ancak memura verilen sürekli görev yolluğu yani diğer adıyla yol harcırahı, nakliye ücreti giderlerini karşılayamıyordu.

YOL HARCIRAHI ARTTIRILDI !.
TBMM’ye sunulan ek bütçe onaylandı. Ek bütçede, memura verilen harcırahı düzenleyen “Harcırah Kanunu“daki “Günlük Harcırah” ve “Yol Harcırahı” nın yaklaşık % 60 oranında arttırılmasına dair değişiklik teklifi de kabul edildi. Memurlara verilen yol harcırahı bu doğrultuda arttırılacak.

İLİŞİĞİNİ KESEN VE HARCIRAHI VERİLEN MEMURA BU ZAM YANSIYACAK MI?
Harcırah kanunu’nda değişiklik yapılmadan önce ataması çıkıp da ilişiğini kesen memurlar; memur maaşına yapılan zamlarda 15 günlük maaş zam farklarının sonradan hesaplarına yatırıldığı gibi; değişikliğin yayınlanmasından sonra ilişiği kesilen memurlara zamlı verileceğiden, önceden ilişiği kesilen memurlara da eşitlik ilkesi gereği harcıraha gelen zam hesaplanarak eksik tutar daha sonra memurun hesabına yatırılması gerekir. Zira erken ilişik kesmek harcırah zamını almaya engel olmadığı gibi, aynı atama yılındaki sadece bir kısım memurlara verilip bir kısmına verilmemesi eşitlik ilkesine aykırı olacaktır. Diğer bir husus da ilişik kesme işlemi idarece yapıldığı için, erken ilişiği kesilen memurun diğer memura oranla eksik ücret alması, idarece memurun maddi zarara uğratılması sonucunu doğuracaktır. Bu nedenle yönetmelikten önce yeni atandıkları illerde göreve başlayan memurlar harcırah zam oran farklarının hesaplarına yatırılmasını bekliyor.

Bütün memurlara hayırlı olsun..

FB IMG 1656557911401

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Yorum yapanlar sözleşmeyi kabul etmiş sayılır.

Sıradaki haber:

2022 yılı 27. dönem pomem eğitim sonu sınavı sonuçları açıklandı.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.