a

Memur Amirin İzni Olmadan Doktor Raporu Alabilir Mi?

Memur Amirin İzni Olmadan Doktor Raporu Alabilir Mi?

Soru: İl Müdürlüğü tarafından şubelere/birimlere gönderilen ve yönetmeliğe dayandırılan bir yazıya göre komiserimiz “Amirin izni olmadan hastalık/doktor raporu alanlar” a soruşturma açılıp ceza verilecek dedi. Doktor raporu almak için amirden izin alınması gerekir mi?

Cevabımız: Değerli takipçimiz, il emniyet tarafından gönderildiğini iddia ettiğiniz yazıyı incelediğimizde “amirin izni olmadan doktor raporu alanlara soruşturma açılacağı ve ceza verileceği” şeklinde bir anlam kesinlikle bulunmamaktadır.


İl emniyet tarafından gönderildiğini iddia ettiğiniz resmi yazı içeriğinin aynen şu şekilde olduğunu beyan ediyorsunuz:
Emniyet Teşkilatı Sağlık Şartları Yönetmeliği “1.2.10”uncu maddesine istinaden;

 • İstirahat raporlarında süreler gün bazında belirlenir fakat gün içinde mesaiye gelmeyen ve izin vermeye yetkili kılınan birim amirine hasta olduğuna dair bildirimde bulunmayan memurun, mesai saati içinde veya mesai saati bitiminden sonra alacağı istirahat raporu, günlük mesai saatleri içerisinde göreve gelmediği süreler için özür olarak kabul edilemez ve ilgili memur hakkında izinsiz ve özürsüz olarak göreve gelmemekten işlem yapılır.
  Emrin takibinden şube müdür yardımcıları, denetiminden büro ve birlik amirleri bizzat sorumlu olup, konunun büro ve birlik amirliklerinde görev yapmakta olan tüm personele imza karşılığı tebliğ edilmesi, hazırlanan tebellüğ belgelerinin istenildiğinde tarafımıza gönderilmek üzere dosyasında muhafaza edilmesi…
  Rica ederim.
  Şeklindedir.
 • Bu yazıdan, doktor raporu alan memur aynı gün içerisinde rapor aldığını sorumlu amire bildirmezse(bilgi vermezse), rapor aldığını bildirmediği her gün için özürsüz olarak göreve gelmemekten işlem yapılıp ceza verileceği anlaşılmaktadır. Amirin izni olmadan doktor raporu alınamayacağı şeklinde bir ibare – söz veya bu manaya gelecek hiçbir cümle bulunmamaktadır. Amirin izni olmadan rapor alınamaz diyen kişi, ya yazıyı yanlış anlamış veya kendisi yorumlamaya çalışmıştır. Kanun ve mevzuatları yorumlama veya kıyas yapma yetkisi emniyet genel müdürlüğü personellerinin velevki rütbeli olsun hiçbirinde yoktur. Zira kıyas, kanunda açıkça yazılmayan bir fiilin, kanunda suç olarak düzenlenen bir fiile benzetilerek cezalandırılmasıdır. Bu kıyaslamayı ancak yargı mensupları yapabilir. Rütbeli dahi olsa egm personellerinin hiçbiri kanun ve mevzuatları yorumlayamazlar buna yetkileri yoktur.
 • Ayrıca il emniyette şubelere geldiğini iddia ettiğiniz bu yazının hukuka aykırı olduğuna, doktor raporu alan kişinin raporu geç bildirse bile ceza verilemeyeceğine dair hukuki makalemizi de kısa zaman sonra paylaşacağız.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Yorum yapanlar sözleşmeyi kabul etmiş sayılır.

Tüm Yorumlar (3)
 • F.Ç
  6 ay önce
  0 0

  Her zaman şunu atlıyoruz; Rapor alınmaz, Doktor tarafından verilir..

 • Kemal
  6 ay önce
  0 0

  Kolay gelsin özel harekatta çalışmakta olan polis memuruyum. sicilen üst devrem kalk çay koy dedi beraber bakarız dedim ben soyluyorsam çay koyacaksın(demle) dedi ben bu üslupla konuştuğu için çay koymayacağımı söyledim. Oda sana rapor yazacağım dedi. Rapor yazabilir mi ayrıca çay demlemek koymak polis memurunun işi midir. Teşekkur ederim

 • admin
  6 ay önce
  0 0

  Kemal bey çay koymak polisin görev tanımları arasında olmadığından değil sicil amiri en üst rütbeli amir dahi hiç bir memura çay doldur şeklinde talimat veremez. Verilecek emirlerin polisin görev tanımları içerisinde olması gerekir. Görev dışında hiç bir amir memura kendi özel işi için emir ve talimat veremez. 7068 sayılı kanuna göre bu suçtur. Rapor tutması durumunda kendi işlediği suçu resmi kayda geçirmiş olur. Size çay doldurmamaktan ceza verilemez, o yönde emir verene ceza verilir.

  7068 Sayılı Kanun İlgili madde: Aylıktan Kesme Cezası Gerektiren Fiiller; “Emrinde çalışanları veya Devletin araç ve gereçlerini idarece kabul edilebilir bir mazereti olmaksızın özel işlerinde kullanmak

  PVSK Madde 1: Polisin Görev Tanımı; Polis, asayişi amme, şahıs, tasarruf emniyetini ve mesken masuniyetini korur. Halkın ırz, can ve malını muhafaza ve ammenin istirahatini temin eder. Yardım istiyenlerle yardıma muhtaç olan çocuk, alil ve acizlere muavenet eder. Kanun ve nizamnamelerinin kendisine verdiği vazifeleri yapar.

Sıradaki haber:

Yol Harcırahı / Sürekli Görev Yolluğu Hesaplaması

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.