a

Mazeret İzni Kullanan Polise Disiplin Cezası Verilmesi

Soru:
Biz polisleri her türlü konuda bilgilendirdiğiniz için kendi adıma çok teşekkür ederim. Geçen sene eşimin babası vefat ettiğinden dolayı o anki üzüntüyle ve telaşla, idareye mazeret izni talebim olmadan sözlü olarak durumu izah edip cenaze işlemlerini yapmak için 7 gün göreve gidemedim. 7 gün sonra göreve başladığımda durumu izah eder şekilde dilekçe yazarak 7 günlük mazeret izninin geriye dönük olarak dosyama işlenmesini talep ettim. Akabinde yazılı olarak mazeret izni talebim olmadığı için 7 gün göreve gitmemekten kıdem durdurma cezası verildi, bu cezayı iptal ettirebilir miyiz, şimdiden çok teşekkürler.
 
Cevabımız:
Değerli takipçimiz öncelikle verilen disiplin cezası için geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz. Hakkınızda tesis edilen disiplin cezası işlemi hukuka aykırı olup, İdare Mahkemesi tarafından iptali gerekecektir. İptal sebeplerini açıklayalım.
 
657 sayılı Kanun’un “Mazaret izni” başlıklı 104. maddesinde 6111 sayılı Kanun ile yapılan ve 13.02.2011 tarihinden itibaren yürürlüğe giren değişiklikle; ” (B) Memura, eşinin doğum yapması halinde, isteği üzerine on gün babalık izni; kendisinin veya çocuğunun evlenmesi ya da eşinin, çocuğunun, kendisinin veya eşinin ana, baba ve kardeşinin ölümü hallerinde isteği üzerine yedi gün izin verilir. Düzenlemesine yer verilmiştir.
 
Her ne kadar, belirtilen tarihler arasında işe gitmediğiniz hususu sabit olsa da, söz konusu tarihlerde işe gidememenizin sebebi, eşinizin babasının vefatından kaynaklandığı, geçerli bir mazereti olan şahsınızın bu mazeretiniz nedeniyle işe başladığınız tarihte izin talebinde bulunduğunuz, ayrıca 657 sayılı Kanun’un 104. maddesinde 6111 sayılı Kanun ile yapılan ve 13.02.2011 tarihinden itibaren yürürlüğe giren değişiklikle; memurların kendisinin veya eşinin ana, baba ve kardeşinin ölümü hallerinde isteği üzerine yedi gün izin verileceği düzenlemesinin getirildiği görülmektedir.
 
Bu durumda; geçerli bir mazeret nedeniyle işe gidemediğiniz ve işe başladığınız tarihte mazeretinizi de belirtmek suretiyle izin talebinde bulunduğunuz açık olduğundan, hakkınızda tesis edilen disiplin cezası hukuka aykırı olup, İdare Mahkemesi tarafından iptali gerekecektir.
Not: Disiplin cezası alan, eş durumu ataması yapılmayan veya her türlü konularda idare ile sorun yaşayan tüm arkadaşlar, bizlerle irtibata geçmeniz durumunda, ilgili cezaların iptali ve diğer sorunların çözümü için, avukatlarımız tarafından İptal davaları açılacaktır. Bizi aramanız yeterlidir.
 
GSM: 0552 559 4913
www.polismevzuat.com

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Yorum yapanlar sözleşmeyi kabul etmiş sayılır.

Tüm Yorumlar (1)
  • RIDVAN K
    7 sene önce
    0 0

    Eşimin gebeliğinin son haftalari olmasi sebebi bulunduğumuz ilçede kadın hastalıkları uzmanının olmaması nedeniyle 35 km uzakliktaki yakin ilceye sevk aldik.bende o gun için bir gun mazeret izni dilekcesi yazdim.amirimin bilgisi dahilinde idari büroya verdim. Bir gün sonra personel şube aramış.yillik izni varken mazeret izni yazılmaz diyerekten benim yıllık iznimden bir gun düşeceklerini söylemişler. Bu uygulama doğru mu bilgi verir misiniz

Sıradaki haber:

Meslek İçi Kursa Gidilmediği İçin Verilen Disiplin Cezası

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.