a
  • Polis Mevzuat
  • Haberler
  • Mazeret ataması sonuçları açıklanmasına rağmen, atamaları yapılmayan polis memurlarının durumu ne olacak?

Mazeret ataması sonuçları açıklanmasına rağmen, atamaları yapılmayan polis memurlarının durumu ne olacak?

Mazeret ataması yapılmayan polis memurları ne yapacak.

Mazeret ataması sonuçları açıklanmasına rağmen, atamaları yapılmayan polis memurlarının durumu ne olacak?

Mazeret ataması sonuçları açıklanmasına rağmen çok sayıda polis memuru hala pbs’de “mazeret ataması döneminde değerlendirilecektir” şeklinde yazıldığını ancak atamasının çıkarılmadığını söylüyor. Peki bu durumda olan memurlar ne yapacak?

Bildiğiniz gibi mazeret atamaları, Emniyet Hizmetleri Sınıfı Mensupları Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği madde 18 kapsamında yapılmaktadır. Mazeret atamasının ne zaman yapılacağı ise yine aynı yönetmeliğin “Tanımlar” başlıklı 3. Maddesinde şu şekilde düzenlenmiştir. Mazeret Atama Dönemi: “Genel atama dönemi dışında Şubat ve Eylül aylarında bu Yönetmelikte gösterilen esaslara göre yapılan atama dönemini, ifade eder.”

İlgili maddeden açıkça anlaşılacağı üzere mazeret atamaları her yıl Şubat ve Eylül aylarında yapılmaktadır. Bu aylardan önce veya en geç bu aylar içinde yapılan atama talepleri, mazeret ataması talep edilen ayda açıklanmaktadır. Nitekim Eylül ayı mazeret ataması da 10 Eylül 2022 tarihinde açıklanmış olup, eylül ayı sonuna kadar peyderpey açıklanmaya devam etmiştir. Eylül ayının son gününe kadar yanı mazeret ayı süresinde bir çok polis memurunun mazeretleri doğrultusunda atamaları yapıldı.

Mazeret ataması talep eden bir çok memurun ise maalesef atamaları yapılmamış olup; Halen pbs’de “mazeret ataması döneminde değerlendirilecektir” şeklinde yazmaktadır. Bu durumda olan memurların mazeret ataması talepleri İYUK madde 10 gereği maalesef zımnen red edilmiş sayılmaktadır.

İDARİ YARGILAMA USULÜ KANUNU
İdari Makamların Sukutu
Madde 10: “Otuz gün içinde bir cevap verilmezse istek reddedilmiş sayılır…” şeklinde olup; idarece başvuruya 30 gün içinde cevap verilmezse veya kesin bir cevap verilmezse talep zımnen red edilmiş sayılır.

ATAMA TALEBİ ZIMNEN RED EDİLEN VE ATAMASI YAPILMAYAN POLİSLER NE YAPACAK ?
Atama talebinde bulunan polis memurlarının, Eylül ayı mazeret atama dönemi geçmesine rağmen hala atamaları yapılmamış ise ve hala pbs’de “mazeret atama döneminde değerlendirilecektir”, “Talebiniz değerlendiriliyor” şeklinde yazıyor ise; eylül ayı mazeret ataması dönemi geçtiği ve memurun ataması yapılmadığı için atama talebi zımnen red edilmiş sayılmıştır. Bu durumda atamanın yapılabilması için dava yoluna başvurulması gerekmektedir.

Not: Ataması yapılmayan, Disiplin cezası alan, Düşük performans notu verilen, Atamada sorun yaşayan, Rütbe terfi alamayan, Branştan çıkarılan, Pomemden elenen, Fazladan şark yapan, eş durumu ataması yapılmayan, Polis okullarından ilişiği kesilen veya Başka konularda idare ile sorun yaşayan bütün memur ve öğrenciler, sorunların çözümü ve detaylı bilgi için iletişime geçebilirsiniz.
GSM: 0552 559 4913

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Yorum yapanlar sözleşmeyi kabul etmiş sayılır.

Sıradaki haber:

Sivil polis arabası kamyonet ile çarpıştı. Bir polis memurunun durumu ağır.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.