a

Lavaboya Giden Memura Görev Yeri Terk Cezası

Lavaboya Giden Memura Görev Yeri Terk Cezası

Soru:
Polis memuru olarak görev yapmaktayım. Nöbet kulübesinde toplam 2 polis olarak görevliydik. Nöbeti akşam 19’dan sabah 07’ye kadar tutmaktaydık. Gecenin ilerleyen saatlerinde yanımdaki polis arkadaşa bilgi vererek lavabo ihtiyacımı gidermek için ayrılmak durumunda kaldım. Ben dışarıdayken komiser gelir ve hakkımda görev yerini terkten rapor tutar. Bunun sonucu 24 Ay kıdem durdurma cezası aldım, yardımlarınızı bekliyorum. 

Cevabımız:
Değerli takipçimiz, yanınızdaki polis memuruna bilgi vererek insani ihtiyaçlarınızı giderme maksadıyla görev yerinden ayrılmanız sonucunda şahsınız hakkında tesis edilen 24 Ay Uzun Süreli Durdurma Cezası hukuka aykırı olup, ilgili cezanın İdare Mahkemesince İptali gerekecektir. Bu görüşümüzü izah edelim.

Disiplin cezasına konu olan dosyanızı incelediğimizde; saat 19:00-07:00 arasında bir polis memuru ile nöbet kulübesinde görevli olduğunuz, saat 02:00 sıralarında yanınızdaki polis memuruna bilgi vererek lavabo ihtiyacınızı gidermek için kısa süreliğine nöbet kulübesinden ayrıldığınız ve yapılan denetim sırasında görev yerinde olmadığınız gerekçesiyle hakkınızda 24 Ay Uzun Süreli Durdurma Cezası tesis edildiği görülmektedir.

Konuyla ilgili düzenlenen soruşturma raporu içerisindeki bilgi ve ifadelerde, nöbetçi amirin hakkınızda tuttuğu rapor dışında, görev yerini terk ederek uyumaya gittiğiniz yönünde somut bilgi ve belge bulunmaması, nitekim uyur bir vaziyette görülmediğiniz, soruşturma raporunda söz konusu fiilin “amire haber vermeden görev yerinden ayrılınmayacağına dair” talimata aykırılık olarak görülerek “3 günlük aylık kesim cezası” teklifi getirildiği, ancak bu teklife uyulmayıp Orantılılık İlkesi ihlal edilerek 24 Ay Uzun Süreli Durdurma Cezası verildiği, uzun sürelerle nöbet tutulan görev esnasında insani ihtiyaçları gidermek ve uykunuzu açmak amacıyla kısa süreliğine ayrılmanız, bu durumun görevin yerine getirilmesinde herhangi bir eksiklik veya aksamaya neden olduğu yönünde bir tespit bulunmadığı ayrıca diğer polis memuruna bilgi vermeniz hususlarının bir bütün olarak değerlendirilmesinde; bu eylemin “görev yerini terk” olarak nitelendirilmesinde hukuka ve hakkaniyete uyarlık bulunmamaktadır.

Açıkladığımız bu gerekçeler doğrultusunda şahsınız hakkında tesis edilen disiplin cezasının İdare Mahkemesi tarafından İptali gerekecektir.

Not: Disiplin Cezası alan, eş durumu ataması yapılmayan, polis okullarından ilişiği kesilen veya her türlü konularda idare ile sorun yaşayan tüm personeller, bizlerle irtibata geçmeniz durumunda, ilgili cezaların iptali ve diğer sorunların çözümü için İptal davaları açılacaktır. Bizi aramanız yeterlidir.

GSM: 0552 559 4913
www.polismevzuat.com
[email protected]

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Yorum yapanlar sözleşmeyi kabul etmiş sayılır.

Tüm Yorumlar (2)
 • Muhammet yp
  4 sene önce
  0 0

  Özel harekat polisi olarak ve 24 saat esasına göre çalışıyorum Olay bugün Suruç ilçesinde öğlenden önce gerçekleşti eşim beni arayıp ateşinin 38.5 derece olduğunu söyledi ve 184 ü arayınca en yakın sağlık kuruluşuna başvurun demişler eşim evde çocuğum ve kayınvalidem le duruyordu ambulans vs gonderme durumları olmamış bende konuyu tim amirim olan kom.yrd. Mustafa Kaya komsere bildirdimOda beni göndermeyecegini Başka bi çözüm yolu bulmamız gerektiğini soyledi Başka kimseye söylenecek bı durum değil eşimin korona testi yapılması gerekiyordu ve kimsenin vebali altına giremezdim
  Konu anlattım ve yine olumsuz cvp aldım
  Konu hassas olunca ve benim gece görevinden çıkıp yorgun olmamdan kaynaklı biraz sinirlenip Kendisine ben gidiyorum Ne gerekiyorsa onu yaparsın dedim olay bundan ibaret Kom yrd. görev yeri terkten büyük ihtimalle tutanak tutup idareye gönderdi ve tüfeğimi ben hastanedeyken almış bulunan odamdan şu anda idareye gidiyorum bı tebliğin var diyorlar ama ne olduğunu söylemiyorum konu bundan ibaret kisaca

 • admin
  4 sene önce
  0 0

  Muhammed bey öncelikle geçmiş olsun. Muhtemelen görev yeri terkten hakkınızda soruşturma açılacaktır. Eşinizin rahatsızlığı mücbir sebep olup görev yerinizden ayrılmanızda disiplinsizlik kastı bulunmamakta olup disiplin cezası amacına uymadığı için ceza verilmemesi gerekmektedir. Daha once de benzer şekilde eşi hamile olduğu için Görev yerini terk etmek zorunda kalan polise verilen disiplin cezası iptal ettirilmiştir. https://polismevzuat.com/kazandigimiz-davalar/eski-sehir/

  Tüfeğinizin alınması konusu ise; eğer tüfeğiniz kapalı bir yerde ise ve ordan alınmış ise hemen bir tutanak tutup olayı kısaca anlatıp mücbir sebepten dolayı gitmek zorunda kaldığınızı sizden sonra tufeginizin çalındığını beyan ederek savcılığa müracaat edin. Eğer tüfek açık alanda ise ve kimin aldığı belli ise tedbiren korumak için almış olabilir. Kimin aldığı belli değilse çalındığı gerekçesi ile adli ve idari şikayette bulunun alan kişi mutlaka ortaya çıkar ve kendisi ciddi ceza alır.

Sıradaki haber:

Rütbe Terfisinde Başkomiser’e Haksızlık

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.