a

Kurumlar Arası Geçiş Yapmak İstiyorum Bana Yardımcı Olur Musunuz?

Kurumlar Arası Geçiş Yapmak İstiyorum Bana Yardımcı Olur Musunuz?

Soru:
Allah bu sayfayı yapanlardan razı olsun. Pomem mezunu 3 yıllık polis memuruyum. Ayrıca maliye bölümü lisans mezunuyum. Maliye Bakanlığında sınavla gelir uzmanlığını kazandım. Maliyeye geçmek için EGM’den muvafakat istedim, ancak 6 yıllık çalışma şartını karşılamadığım için muvafakat verilmedi. Dava ile geçiş yapmak istiyorum yardımcı olur musunuz?

Cevabımız:
Değerli takipçimiz, kurumlar arası geçiş suretiyle Maliye Bakanlığı bünyesine naklen atama için şahsınız hakkında muvafakat verilmemesi yolundaki işlem hukuka aykırı olup, muvafakat verilmemesine dair işlemin İdare Mahkemesince İptali gerekecektir. Bu görüşümüzü izah edelim.

Pomem mezunu olarak 3 yıllık polis memuru olduğunuz, Maliye bölümünde lisans eğitimi tamamladığınız, Maliye Bakanlığı bünyesinde Gelir Uzmanlığı Sınavını kazandığınız ve Maliye Bakanlığına geçiş talebi için EGM tarafından şahsınız hakkında muvafakat verilmediği görülmektedir.

3201 sayılı Emniyet Teşkilatı Hakkında Kanun’un Ek 24. maddesinin 5. fıkrasında; “Polis meslek eğitim merkezlerinden mezun olan polis memurlarının, atanma tarihinden itibaren altı yıl süreyle başka kurumlara nakil yoluyla atanamazlar.” hükmüne yer verilmiştir.

Yukarıda anılan yasa gereği her ne kadar 6 yıllık çalışma şartını tamamlamadığınız gerekçesiyle muvafakat talebiniz reddedilmiş ise de; bu yasanın Ek 24’üncü maddesi hükmünde geçen “nakil” ibaresinden, memurun başka kurumlarda durumuna uygun bir kadroya SINAVA TABİ TUTULMAKSIZIN naklen atanmasının anlaşılması gerekmekte olup, yarışma sınavı sonucuna bağlı olarak belli kadrolara ve yine sınava bağlı kariyer görevlere yapılması gereken nakillerin Ek 24. maddede geçen “nakil” kavramı içinde değerlendirilemeyeceği, dolayısıyla çalışanların belli bir yarışma sınavı sonucuna göre kurumların muvafakatı ile başka kurumlara naklen atamalarının yapılmasına olanak bulunmaktadır.

İdarelere kamu görevlilerinin diğer kamu kurum ve kuruluşlarına naklen geçişleri konusunda takdir yetkisi tanınmış ise de, mutlak ve sınırsız olmayan bu yetkinin kullanılması halinde, gerçekleştirilen işlemlerin kamu yararı ve hizmet gerekleri bakımından yargı denetimine tabi olduğu açıktır.

Kamu hizmetinin bütünlüğü ve devamlılığı ilkesi gereğince, kamu görevlilerinin özel koşullarına göre verimliliklerinin en yüksek olduğu ve hizmetlerinden en yüksek oranda yararlanılacak bir birimde çalıştırılmalarının kamu yararına uygun düşeceği şüphesizdir.

Maliye bölümü mezunu olmanız, sınavla Maliye Bakanlığı kadrosunda bir ünvan kazanmış olmanız, geçiş yapmak istediğiniz alanın, öğrenim ve mesleğinize uygun olması, Maliye Bakanlığı bünyesinde daha verimli olabileceğiniz, ayrıca muvafakat istediğiniz kurumca öğreniminize uygun tarzda yükselebilme olanağının da mevcut olduğu hususları gözönüne alındığında, Maliye Bakanlığı’na atanma isteğinize karşın muvafakat verilmemesi yolundaki işlem hukuka aykırıdır.

Açıkladığımız bu gerekçeler doğrultusunda muvafakat verilmemesine dair işlemin İdare Mahkemesince iptali gerekecektir.

Not: Muvafakat verilmeyen, disiplin cezası alan, eş durumu ataması yapılmayan, polis okullarından ilişiği kesilen adaylar veya her türlü konularda idare ile sorun yaşayan tüm personeller, bizlerle irtibata geçmeniz durumunda, ilgili cezaların iptali ve diğer sorunların çözümü için İptal davaları açılacaktır. Bizi aramanız yeterlidir.

GSM: 0552 559 4913
www.polismevzuat.com
[email protected]

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Yorum yapanlar sözleşmeyi kabul etmiş sayılır.

Tüm Yorumlar (23)
 • Akın
  4 ay önce
  0 0

  Admın mrb. Ben emniyetten zabıtalığa geçiş yapmak istiyorum. Geçiş yapmak istediğim belediye ye nasıl bir dilekçe yazıp göndermem gerekiyor. Bilgi verebilir misiniz teşekkür ederim

 • Fırat
  4 ay önce
  1 0

  Admin Merhaba!. 6 yılımı doldurdum polislikten belediye ye geçiş yapmak istiyorum. Belediyenin hangi kadrosuna geçiş yapabilirim ve nasıl bir yol izlemem gerekir.

 • admin
  4 ay önce
  1 0

  Merhabalar Fırat bey, Kurumlar arası geçiş konusu 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun 74’üncü maddesinde “Memurların bir kurumdan diğerine nakilleri” başlığıyla düzenlenmiştir. Her kurumun ihtiyacı, kadro gereklilikleri ve nakil için aradığı hukukî prosedürler farklılık gösterebilir. Bu yüzden ilgili kurumların yönetmeliklerine ve Teşkilat Kanunlarına bakmak gerekir.

  Kurumlar Arası Geçiş işlemi kural olarak kurumlar arasında, fakat aynı sınıf içerisinde (örneğin teknik hizmetler sınıfı) gerçekleşir. İstisnâi olarak memurun eğitim durumuna uygun başka bir sınıfa geçirilmesi de mümkün olabilmektedir. Ancak bunun ek bir kısım şartları bulunmaktadır. Kurumlar arası geçiş için geçmek istediğiniz bir kurum bulmanız, şartları sağlamanız ve kurumun sizin geçiş talebinize olumlu cevap vermesi durumunda kurumlar arası geçiş işlemi başlatılmış olur.

  Kazanılmış hak dereceleri üzerinden eş derecede bir göreve nakledilebilirsiniz.
  •657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun 68’nci maddesinde yer alan şartlar gözetilerek derece yükseltilmesi suretiyle nakledilebilir.
  •Memurun rızası olmak şartıyla en fazla üç derece altındaki bir göreve nakledilebilir.

 • Ahmet soylu
  1 sene önce
  0 0

  Iyi günler ben egm de 10 yıllık polis memuruyum şark görevimi de yaptim önlisans mezunuyum sadece polis meslek yuksekokulu diplomam var bu diplomayla önlisans kpss sınavına girip normal 657 ye tabi düz memurlukları ya da gih memurluklarını kazanmam halinde kurumdan muvafakat alabilirmiyim. Ayrıca alabilsek bile kpss den kazandığım kurum benim yerime başka bir memuru yedekten atama yapar mı hakkım saklı kalır mı bu süreç nasıl işlemektedir şimdiden teşekkür ederim iyi çalışmalar.

 • admin
  1 sene önce
  0 0

  Ön lisans diplomanız geçerlidir. Kpss ile atamaya hak kazanmak kurumlar arası sınavsız geçiş olmuyor. Normal atama usulü ile kazanılmış hak kapsamında sınavı kazanmanız durumunda atanabilirsiniz. Egm muvafakat vermezse dava yoluyla geçişiniz sağlanabilir.

 • Kartal
  1 sene önce
  0 0

  merhabalar. Polis memuruyum bulunduğum ilçedeki belediye başkanlığı geçiş yapmam için dilekçemi kabul etti. Ancak benim geçiş talebimi emenşyet genel müdürlüğüne mi yoksa iç işleri bakanlığına mı öndereceklerini bilmiyorlar. Belediyenin talebimi nereye göndermesi lazım?

 • admin
  1 sene önce
  0 0

  Kartal bey Emniyet Genel Müdürlüğüne göndermesi gerekiyor.

 • polis
  2 sene önce
  0 0

  merhaba ben 2 yıllık sağlık bölümü mezunuyum pomem e başvursam daha sonra polis memuru iken kpss ile sağlık bakanlığındaki pozisiyonuma ger dönebilir miyim? Bide kurumlar arası ceza ya da tazminat filan gibi söylemler var ne kadar dorğu ?

 • admin
  2 sene önce
  0 0

  Polis memuru iken kpss ile bir bölüm kazanmanız durumunda egm muvafakatname vermiyor malesef. 6 yıl çalışma şartını sağlamadığınız için dava yoluyla da geçişiniz zor.

  3201 sayılı Emniyet Teşkilatı Hakkında Kanun’un Ek 24. maddesinin 5. fıkrasında; “Polis meslek eğitim merkezlerinden mezun olan polis memurlarının, atanma tarihinden itibaren altı yıl süreyle başka kurumlara nakil yoluyla atanamazlar.” hükmü gereği kurumlar arası geçiş yapılmaz malesef.

 • Beşkazalıpolis
  2 sene önce
  0 0

  Selemlar ben im kurumlararası geciş icin belediyeden Emniyet Genel Mudurlugu personel daire baskanligna 4 nisan 2021 tarihinde yazim yazildiAncak olumlu yada olumsuz hic bir yazi henuz gelmedi.Telefon ike sordugumda yazimin bekledigini soylediler.İçisleri bakanınin talimatı olmadan gecis izinin verlmedigini soylediler.Ne yapmayilim tesekkurler

 • admin
  2 sene önce
  1 0

  Merhabalar, idare tarafından 30 gün içinde cevap verilmezse zımnen red edilmiş sayılır. (eskiden 60 gün içinde cevap verilmezse zımnen red sayılıyordu, 30 gün olarak değiştirildi kanun maddesi) Zımnen red edildiğinden dava açılması gerekir. Zımnen red edilen polis memurunun açılan davasında Yürütmenin Durdurulması kararı avukatlarımızca alınmıştır. Esas kararda kazanılacaktır. Yrütmenin Durdurulması kararının çıkarılmasıyla kurumlar arası geçiş işlemi yapılır. Örnek karar linki: https://polismevzuat.com/kazanilan-davalar/kurumlar-arasi-gecis-suretiyle-polisin-universiteye-naklen-atanmasina-dair-karar-polis-mevzuat/

 • hayat
  3 sene önce
  0 0

  merhaba, mühendislik mezunuyum ama polis oldum. polislikten devlet kadrosunda mühendisliğe geçebilir miyim?

 • yoruldum
  3 sene önce
  0 0

  sözleşmeli kardoya atanırsan polislikten istifa eder geçersin. eğer sözleşmeli değil de kadrolu atanırsan istifa edip geçemiyorsun. egm muvafakat vermeli. onu da vermiyor. dava açsan 6 yıl doldurmadın diyor. bu haksızlık aslında yıllarca üniversite oku kpss çalış atan polissin diye atamana engel olunsun. isteyen istediği işte çalışır neden tutsak ediyorlar anlamıyorum.

 • ONUR
  3 sene önce
  0 0

  Merhabalar. Polisliği kazandıktan sonra tekrar jandarma astsubaylığa başvurup kazanabilirsem geçiş yapma şansım var mı? Ya da başka şekilde jandarma astsubayla geçiş yapabilme şansım var mı ?

 • admin
  3 sene önce
  0 0

  Merhabalar kurumlar arası geçiş olarak geçiş yapamazsınız. Polislikten istifa edip şartları sağlıyorsanız jandarma astsubaylığı kazanıp geçebilirsiniz.

 • Maden mühendisi ve isg uzmanıyım ben kurumlar arası geçiş yapabilir miyim

 • admin
  3 sene önce
  0 0

  Merhabalar Sedat bey. Geçiş yapmayı düşündüğünüz kurum için geçiş şartlarını saglıyorsanız geçiş yapabilirsiniz. Zira her kurumun ihtiyacı, kadro gereklilikleri ve nakil için aradığı hukukî prosedürler yapısal farklılık gösterebilir.

 • Nur Erdem
  3 sene önce
  1 0

  Merhaba erkek arkadaşım uzmançavuş 3 yıllık sözleşmesi polisliğe geçmeyi düşünüyor mümkün müdür? Ayrıca sınavlarınada giricek

 • admin
  3 sene önce
  0 0

  Merhabalar polisliğe başvuran her aday gibi o da başvurup başarılı olursa polis olabilir. Uzmançavuşluktan direk polisliğe geçiş yoktur malesef.

 • Fatma yıldız
  5 sene önce
  0 0

  Merhabalar, ben pomeme hazırlanıyorum ancak aklımda bir soru var. Eşim devlet memuru ve ben polis olduktan sonra eşimin yanında kalmak istiyorum eş durumundan kaç yıl yanında kalabiliyorum ? Ve diyelim polis oldum ilk başta eşimin yanında kaldım sonra da tayin olacak ama ben gitmek istemiyorum eşimin bulunduğu şehirde bana polis olarak masa başı görevi verirler mi ?

 • admin
  5 sene önce
  0 0

  Merhabalar, aile bütünlüğünün korunmasından dolayı eş durumu ataması için emniyete dilekçe yazmanız gerekmektedir; emniyetten olumsuz cevap gelse idare mahkemeleri kanalıyla geçişiniz sağlanabilir. Facebook sayfamızda kazandığımız bir çok eş durumu davasını paylaştık bakabilirsiniz.

 • taha can
  5 sene önce
  0 0

  ben kendime geçecek kurum buldum dilekçe vererek. 2 yıllık polis memuruyum çevre mühendisliği mezunuyum, muvafakatnamem verilirmi, altı yıl şartı var. verilmezse ne yapabilirim referanslarla bu iş hal olurmu.

 • admin
  5 sene önce
  0 0

  Merhabalar, emniyet genel olarak muvafakat vermiyor. Ülkemizde malesef bazı işler referansla oluyor ama biz bu yöntemi tasvip ve tavsiye etmiyoruz. Şayet kpss ile geçiş yapmaya hak kazandıysanız 6 yıl beklemenize gerek yok. Emniyete dilekçe ile talepte bulunun olumsuz cevap verildikten sonra idare mahkemesi kanalıyla geçişiniz sağlanacaktır. Daha detaylı bilgi için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Sıradaki haber:

Amire Selam Vermeme İddiasıyla Verilen Ceza

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.