a

Karaciğerde Bulunan Hemanjiom Sebebiyle Polis Okulundan İlişik Kesilmesi

Karaciğerde Bulunan Hemanjiom Sebebiyle Polis Okulundan İlişik Kesilmesi
Soru:
Sayın PolisMevzuat ben 15.Dönem Pmyo öğrencisiydim. Mezun olmama 1 hafta kala karaciğerimde bulunan 20 mm boyutundaki Hemanjiom sebebi ile okuldan ilişiğim kesildi. Bu Hemanjiom’un benim sağlığıma olumsuz bir etkisi yok, zaten ilk sağlık raporunda Pmyo ögrencisi olur raporu almıştım, daha sonra başka bir hastaneye sevk edildim orda Polis olamaz raporu verildi ve ilişiğim kesildi yardımlarınızı bekliyorum.
 
Cevabımız:
Değerli takipçimiz ‘’ PMYO ÖĞRENCİSİ OLAMAZ ‘’ şeklindeki kararla Polis Okulundan ilişiğiniz kesilmesi işlemi hukuka aykırı olup İdare Mahkemesi tarafından bu işlemin iptali gerekecektir.
 
Polislik mesleği, gece-gündüz, ağır şartlarda görev yapılan silahlı bir meslek olup, söz konusu meslek mensuplarının yasal şartlar oluştuğunda silah kullanma zorunlulukları da bulunduğundan, bu meslekte görev yapanlarda, sağlık açısından bazı şartların aranması ve bulunması gerektiği kuşkusuzdur.
 
İlişiğinizin kesildiği madde olarak; karaciğerinizin sağ lobunda bulunan 20 mm büyüklüğünde Hemanjiom mevcut olması gerekçe gösterilmiştir. Her ne kadar karaciğerinizde 20 mm boyutunda Hemanjiom mevcut olsa da, bu gerekçe ile okuldan ilişiğinizin kesilmesi hukuka aykırıdır.
 
Okula planlamanızın yapılmasının ardından ilk olarak yapılan sağlık kontrolünde bu durumun bir hastalık olmadığı, iyi huylu damar olduğu, sağlığınız açısından olumsuz bir durum arz etmediğinden dolayı ilk sağlık raporunuza Sağlam PMYO Öğrencisi Olur şeklinde hüküm kurulmuştur. Daha sonra sevk edildiğiniz hastane tarafından ” PMYO Ögrencisi Olamaz ” şeklindeki kararla okuldan ilişiğinizin kesildiği görülüyor.
 
İlişiğin kesildiği ilgili maddede, çalışma ve beden hareketlerine olumsuz bir etki yapmaması durumunda bu hususun öğrenciliğe engel teşkil eden bir durum olmadığı da belirtilmektedir. Nitekim söz konusu durumun bir hastalık olmadığı ve polislik mesleği bakımından sakınca doğurmadığı da açıktır.
 
Karaciğerinde Hemanjiom bulunan insanların bir tedavi gereksinimi duymadıkları gibi, bir hastalık belirtisi göstermedikleri ve herhangi bir rahatsızlık oluşturmadığından Emniyet Mensubu olmalarında sakınca bulunmamaktadır. Bu durum, sizin çalışma gücünüzü azaltan bir rahatsızlık da değildir.
 
Bu bakımdan, bir hastalık olmayan ve organ fonksiyonlarınıza olumsuz bir etkisi bulunmayan bu durum için okulla ilişiğinizin kesilmesinde hukuka uyarlık bulunmamaktadır.
 
Öte yandan böbreğinde 25 mm boyutunda taş bulunması sebebiyle sizinle aynı yönetmelik maddesi kapsamında Pomem’den ilişiği kesilen başka bir Pomem öğrencisi müvekkilimiz hakkında, Ankara 15. İdare Mahkemesi tarafından, sağlık şartlarını taşımadığı gerekçesiyle ilişik kesilmesi işleminin Yürütülmesinin Durdurulmasına karar verilmiştir. (Böbrekte bulunan taşın da yönetmeliğe göre öğrenciliğe engel teşkil etmesine rağmen, bu taşın müvekkilin çalışma gücüne olumsuz bir etkisinin olmadığından okuldan ilişiğinin kesilmesi işleminin Yürütmesinin Durdurulmasına karar verilmiştir.)
 
Açıkladığımız bu gerekçeler doğrultusunda Polis Okulundan ilişiğinizin kesilmesine yönelik bu işlemin İdare Mahkemesi tarafından iptali gerekecektir.
 
 
Not: Güvenlik araştırması, mülakat, sağlık şartları ve adli soruşturma gerekçeleri ile Pomem’den ilişiği kesilen polis memuru adaylar hakkında, göreve dönmeleri için, bizleri aramaları durumunda avukatlarımız tarafından ilgili İptal davaları açılacaktır.
 
GSM: 0552 559 4913
www.polismevzuat.com
polismevzuat@hotmail.com

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Yorum yapanlar sözleşmeyi kabul etmiş sayılır.

Tüm Yorumlar (18)
 • Metehan Çolak
  3 sene önce
  0 0

  23. Dönem POMEM sağlık sebebinden elendim. Karaciğerimde 22 mm hemanjiom vardı. İlişiğimi direkt kestiler herhangi bir hastaneye sevk etmediler. (Ankara’ya çağırmadılar) Ben Ankara bölge idare mahkemesine yürütmenin durdurulması için başvurdum. Yalnız bundan sonra ne yapmamız gerekiyor? Benim gibi hemanjiom san ilişiği kesilip okula tekrar dönen ve mezun olarak göreve başlayan oldu mu?

 • admin
  3 sene önce
  0 0

  Hemanjiom ile ilgili kazandığımız yüzlerce dava vardır. (Kararlarımızı sayfamızda yayınlıyoruz)

  Bu yüzden bizlerden hukuki destek almanızı öneririz. Savunmalarımızda yonetmelige bağlı kalmıyoruz. Bu durumun; Kisinin karaciğer ve diger organ fonksiyonlarına olumsuz bir etkisinin olup olmadığı hususlarına göre inceleme yapıyoruz. Bu yüzden sayfamızı incelerseniz yonetmelikte engel olduğunun gösterilmesine ve Mahkemenin sevk ettiği hastanelerin olumsuz rapor düzenlemelerine rağmen kazandığımız davaları görebilirsiniz.

  Karaciğerinde ufak boyutta hemanjiom bulunan insanların bir tedavi gereksinimi duymadıkları gibi, bir hastalık belirtisi göstermedikleri ve herhangi bir rahatsızlık oluşturmadığından Emniyet Mensubu olmalarında sakınca bulunmamaktadır. Bu durum, çalışma gücünüzü azaltan bir rahatsızlık da değildir.
  Bu bakımdan, bir hastalık olmayan ve organ fonksiyonlarınıza olumsuz bir etkisi bulunmayan bu durum için İlişiğinizin kesilmesinde hukuka uyarlık bulunmamaktadır. Avukatlarımızın dava dosyanıza müdahil olmalarını isterseniz irtibat numaramızı arayıp detaylı bilgi alabilirsiniz 0542 798 19 41

 • CEM BAHTİYAROĞLU
  3 sene önce
  0 0

  Merhaba,4.dönem paem öğrencisiyim.Genel sağlık taramasında karaciğerimde 3 cm çapında hemanjiom tespit edildi ve sağlık yönetmeliğinde engel.Hakem kuruluna sevk edileceğim muhtemelen ve ordan da olumsuz alırım gibi geliyor.Hakem kararından sonra ilişiğimiz kesilecek ve dava açma şansı doğacak.Emsal kararlar var demişsiniz.Emsal karar ile yürütmeyi durdurma arasında ne gibi fark var ? Yürütmeyi durdurma kararı aldırmak için en az 60 gün geçmesi gerekli yazılmış ama o zamanda diğer döneme mi kalacaz devamsızlıktan ?

 • Savaş demir
  3 sene önce
  0 0

  Kardesim sonuç ne oldu acaba Okulla ilişiğin kesildimi yoksa devammı ediyorsun?

 • admin
  3 sene önce
  0 0

  Merhabalar Savaş Bey, bu konu hakkında bir çok davayı kazandık ve facebook sayfamızda paylaştık. Elimizde bu nedenden dolayı ilişiği kesilen kişilere kazandırdığımız davalarla ilgili bir çok emsal karar var. Şayet siz de aynı sorunu yaşıyorsanız iletişim bölümümüzdeki numaramızdan bizi arayıp detaylı bilgi alabilirsiniz. Unutmayın itiraz hakkı süreniz 60 gündür. 60 gün içinde itiraz etmezseniz dava açamazsınız. İyi günler dileriz…

 • sava
  3 sene önce
  0 0

  Kardesim son durum nedir?

 • admin
  3 sene önce
  0 0

  Merhabalar Sava, bu konu hakkında bir çok davayı kazandık ve facebook sayfamızda paylaştık. Elimizde bu nedenden dolayı ilişiği kesilen kişilere kazandırdığımız davalarla ilgili bir çok emsal karar var. Şayet siz de aynı sorunu yaşıyorsanız iletişim bölümümüzdeki numaramızdan bizi arayıp detaylı bilgi alabilirsiniz. Unutmayın itiraz hakkı süreniz 60 gündür.

 • halil bey
  4 sene önce
  0 0

  sayın polismevzuat bu hemanjion karaciğer hastalığı ile ilgili dava sonucu ne oldu acaba bilgi verirmisiniz

 • admin
  4 sene önce
  0 0

  Merhabalar Halil bey, hemanjion ile ilgili bir çok dava kazanıldı ve bazı davalarda devam etmektedir. Konu ile ilgili detaylı bilgi için lütfen bizimle iletişime geçin..

 • mustafaku
  4 sene önce
  0 0

  merhabalar bu arkadaşın durumu ne oldu öğrenme şansımız var mı acaba ?

 • admin
  4 sene önce
  0 0

  Merhabalar, açtığımız dava ile yd kararı kazanıp yeniden okula döndü.

 • Halil
  4 sene önce
  0 0

  Merhaba ben 2018 Ankara çarşi ve mahalle bekçisi asil adayim. Tüm asamalardan gecdim sağlik aşamasinda hastaneye sevk oldum her bolumden gecdim sadece ultrasyonda sag lob posterior segmente 30×23 mm boyutlarinda öncelikle hemanjiom ile uyumlu hiperekojen solid lezyon vardir diye tani konuldu bununla ilgili doktorum her hangi bir saglik sorunu ve bedenen calismaya engel bir durum degil dedi raporuma normal yazdi ve saglik kurulundan da bekci adayi olur saglam yazisi aldim. Daha sonra emniyet saglik komisyonu bu tanidan evragimi tekrar gonderdi ayni hastaneye ikinci kez sevk oldum bu sefer olamazsin dediler ve buna istinaden itiraz dilekcemide yazdim buda red gelecek idare mahkemesine dava acma hakkim varmi sansim nedir yardimci olursaniz sevinirim

 • admin
  4 sene önce
  0 0

  Merhabalar hemanjiom ile ilgili çok sayıda dava kazandık. Yaşadığınız sorunu 0542 798 1941 nolu whatsapp hattımıza detaylı bir şekilde anlatırsanız arkadaşlarımız gerekli bilgilendirmeyi yapacaklardır.

 • Barış Erdoğan
  4 sene önce
  0 0

  Ben çarşı ve mahalle bekçi adayıyım hastaneden sağlık raporunu aldık tüm bölümler sağlam yazdı kurul bekçi olur yazıp gönderdi Ankara’ya yalnız gastroenteroloji karaciğerde 9 mm hemanjiom var yazdı sordum sağlığında sorun yok deri ankaradan raporum geri geldi hemanjiom olması dolayısıyla bekçi olur sonucu olmaz olarak değiştirilsin dedi abartısız en az 50 doktorla görüştüm bundan dolayı nasıl elerler deri rahatsızlık değil bölüm doktoruma tekrardan gösterdim sağlığa engel değil emniyette çalışır yazdı ama kurul bekçi olamaz dedi şimdi sırf yönetmelikte var diye eleniyorum hastalık olmamasına rağmen aldırmak istedim büyün doktorlar alınmaz gereksiz diyor ben şimdi nasıl bir yol izlemeliyim

 • admin
  4 sene önce
  0 0

  Merhabalar öncelikle geçmiş olsun. Konu hakkında detaylı bilgi almak için bizimle iletişime geçin lütfen. Detaylı şekilde bilgilendirilme yapılacaktır.

 • Halil
  4 sene önce
  0 0

  Kardes merhaba benimde ayni durum var itiraz dilekcesi yazdim. Saglik acisindsn fiziken bedenen hic bir sakincasi olmayan tedavi bike gerektirmeyen bir seyden elenmek.cok kotu ama sonuna kadar hakkimizi arayalim. Su anda napdin son durum.nedir?

 • admin
  4 sene önce
  0 0

  Halil bey geçmiş olsun, yaşadığınız sorunu bizimle iletişime geçip anlatırsanız, arkadaşlarımız size de yardımcı olacaktır. 0542 798 1941 whatsapp

 • Gürkan Çelikcan
  4 sene önce
  0 0

  Merhaba Polismevzuat. Ben 20. dönem POMEM’de okurken okulun bitmesine 1 ay kala sağlık sebebiyle elendim. Elenme sebebim doğuştan tek böbrekli olmam. İlk sağlık muayenesinden tek böbrekli olduğumu öğrendim.Daha sonrasında okul 2. bir hastaneye sevk etti ve oradan “Polis okulu öğrencisi olamaz” yazılı bir rapor verdiler. Buna istinaden son 1 ay kala okuldan elendim. Bununla ilgili geri dönüş yaparsanız çok sevinirim. Dava sürecim için son 1 ayım kaldı.
  Çok teşekkürler.

Sıradaki haber:

Görev Gereği Çekilen Görüntülerin Basına Sızması Sonucu Verilen Disiplin Cezası

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.