a

İkinci Silahla Göreve Gidilir Mi?

İkinci Silahla Göreve Gidilir Mi?

Soru: Merhabalar Polis Mevzuat, öncelikle bizlere verdiğiniz destek için şahsım adına çok teşekkür ediyorum. Benim de bir sorum var cevaplandırırsanız sevinirim. Zati demirbaş tabanca dışında, üzerimize kayıtlı ve ruhsatlı başka bir silah ile göreve gidebilir miyiz?

Cevabımız: Değerli takipçimiz, üzerinize kayıtlı ve ruhsatlı olan başka bir silah ile göreve gidebilirsiniz. Bunun yasak olduğuna dair hiçbir mevzuat yoktur. Ancak zati demirbaş silahınızı da görevde yanınızda bulundurmanız gerekmektedir. Dilerseniz daha açıklayıcı olması nedeniyle mevzuatlar çerçevesinde konuya açıklık getirelim.

Şöyle ki;
Emniyet Hizmetleri Sınıfı Mensupları Kıyafet Yönetmelik’ in “Teçhizat Takımı” başlıklı 25. Madde’sinde “(1) Emniyet hizmetleri sınıfında resmi kıyafetli olarak görev yapan personelin teçhizatı; teçhizat kemeri, tabanca ve tabanca kılıfı, kelepçe ve kelepçe kılıfı, yedek şarjör ve yedek şarjör kılıfı, cop ve cop kılıfı, el feneri ve el feneri kılıfı ile düdükten ibarettir…” hükmü amir olup, tabanca personelin teçhizatları arasında sayılmıştır. Burada bahsedilen tabancanın personele verilen zati tabanca olduğu açıktır.

Öte yandan Emniyet Hizmetleri Sınıfı Personeline Görevlerinde Kullanılmak Üzere Bedeli Mukabili Zati Demirbaş Tabanca Satışına Dair Yönetmelik’in “Kısaltma ve Tanımlar” başlıklı 3. Madde’sinde,
Bu Yönetmelikte geçen;
“f) ‘Zati Demirbaş Tabanca’ Emniyet Teşkilatının kuvvesinde kayıtlı Devlet Malı Silah iken, bu Yönetmelik hükümleri gereği Emniyet Hizmetleri Sınıfı Personeline bedeli mukabili satışı yapılan, personelin memuriyeti süresince Devlet Malı Silah statüsünü muhafaza eden, görevi süresince taşınmak ve kullanılmak zorunluluğu olan üçüncü kişilere satış, devir ve hibesi yapılamayan ancak; personelin emekli olup, memuriyetten ayrıldığında kuvve kaydından çıkarılarak personelin zati malı olacak silahı,” hükmü amir olup, zati demirbaş tabancanın “görevi süresince taşınmak ve kullanılmak zorunluluğu” olduğundan açıkça bahsedilmektedir.

İlgili yönetmelik maddeleri gereği zati demirbaş silahının teçhizatlar arasında sayıldığı ve görev esnasında personelin yanında taşıması gerektiği sabittir. 7068 Sayılı Kanun’da “Mevzuat veya talimata aykırı olarak eksik kuşam ve teçhizatla göreve çıkmak. “ fiili 3 Günlüğe kadar aylıktan kesme cezasını gerektiren fiiller arasında sayılmıştır.

Sonuç olarak ruhsatlı ikinci bir silahla göreve gidilebilir, bunun yasak olduğuna dair bir mevzuat yoktur. Ancak zati demirbaş silahının da yanında taşınması gerekmektedir. Aksi halde “eksik teçhizatla göreve çıkmak”tan disiplin cezası verilebilir.

Not: Disiplin Cezası alan, eş durumu ataması yapılmayan, rütbe terfi alamayan, polis okullarından ilişiği kesilen veya başka konularda idare ile sorun yaşayan tüm memurlar ve öğrenciler, ilgili cezaların iptali ve diğer sorunların çözümü için iletişime geçebilirsiniz.

GSM: 0552 559 4913
www.polismevzuat.com

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Yorum yapanlar sözleşmeyi kabul etmiş sayılır.

Sıradaki haber:

Kılık ve Kıyafet Nedeniyle Bekçiye Ceza

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.