a

Hizmet Dışında Resmi Sıfatın Gerektirdiği Güveni Sarsmaktan Karakol Amiri’ne Disiplin Cezası

Sizden Gelenler:
Sayın polismevzuat, doğuda bir ilçede karakol amiriyim. Emniyet yakınlarında patlama oldu ve emniyet araçlarının bir kısmı patlamada hasar gördü. Sağolsun araç tamirinden anlayan vatandaşlar yardım etti ve emniyete tamir eşyası verdiler. Ben de üst makama bilgi vererek bu eşyaları demirbaşa kaydettim. Akabinde şahsıma soruşturma açıldı, esnaf arkadaşlar bu eşyaları kendi istekleriyle verdiklerini beyan ettiler. Sonucu; Hizmet Dışında Resmi Sıfatın Gerektirdiği Güveni Sarsmaktan 4 AY KISA SÜRELİ DURDURMA CEZASI verildi. İptal ettirebilir miyiz?
 
Cevabımız:
Değerli takipçimiz öncelikle verilen disiplin cezası için geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz.
 
Verilen ceza hukuka aykırı olup İdare Mahkemesi tarafından iptali gerekecektir. İptal sebeplerinden birkaç tanesini açıklayalım.
Karakol amiri olarak görev yaptığınız dönemde daha önceden bombalanmış olan karakola, semt esnafının çeşitli eşyalar almaları ve karakol aracını tamir ettirmelerini kabul etme eyleminizin, kişilerin bu işi kendi iradeleri ile yaptıklarını beyan etmeleri, hibe edilen eşyaları şahsınızın tarafından, demirbaşa kaydetmek suretiyle üst makamları haberdar etmeniz ve de kendinize herhangi bir menfaat sağlanmaması hususları gözönüne alındığında, bu olayı hizmet dışında resmi
sıfatın gerektirdiği saygınlığı ve güven duygusunu sarsacak eylem olarak nitendirmek mümkün değildir.
Ayrıca disiplin cezası verilen konuda, hangi eylemin güven duygusunu sarsacağı açık ve net bir şekilde ortaya konulamamıştır.
 
Kamu görevlilerinin disipline aykırı eylem ve fiilleri nedeniyle disiplin cezası verilebilmesi için, anılan eylem ve fiillerin sübut bulup bulmadığının usulüne göre yürütülen soruşturma ile ilgilinin leh ve aleyhindeki tüm delil ve ifadeler toplanarak ortaya konulması, sübut bulduğu tespit edilen disipline aykırı davranışlar nedeniyle de yasa ve yönetmeliklerde yer alan uygun cezanın verilmesi gerektiği disiplin hukukunun temel ilkelerindendir. Açıkladığımız bu gerekçeler doğrultusunda, verilen cezada hukuka uyarlık bulunmamakta olup, disiplin cezasının İdare Mahkemesi tarafından iptali gerekecektir.
Not: Disiplin cezası alan tüm arkadaşlar, bizlerle irtibata geçmeniz durumunda, ilgili cezaların iptali için, avukatlarımız tarafından İptal davaları açılacaktır. Özelden mesaj atmanız yeterlidir.
GSM: 0552 559 4913

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Yorum yapanlar sözleşmeyi kabul etmiş sayılır.

Sıradaki haber:

İdareye Haber Vermeden Evlenmek

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.