a
 • Polis Mevzuat
 • Haberler
 • Güvenlik Soruşturması ve Arşiv araştırmasında önemli değişikliğe gidildi

Güvenlik Soruşturması ve Arşiv araştırmasında önemli değişikliğe gidildi

Güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması kanun teklifinde yapılan değişiklikle birlikte bir kişinin birinci derece yakını güvenlik soruşturması ve arşiv araştırmasına tabi tutulmayacak

Güvenlik Soruşturması ve Arşiv araştırmasında önemli değişikliğe gidildi

Bir süredir gündemi meşgul eden ve daha önce meclisten geçemeyen “Güvenlik Soruşturması ve Arşiv Araştırması” kanun teklifinde önemli değişiklikler yapıldı.

Görüşmelerine mecliste devam edilen “Güvenlik Soruşturması ve Arşiv Araştırması Kanun Teklifi”nde yapılan düzenlemeyle birlikte bir kişinin birinci derece yakınları güvenlik soruşturmasına tabi tutulmayacak.

Bu düzenleme ile birlikte hak ihlallerinin önüne geçilmiş olacak. Suçun şahsiliği ilkesi gereği bir başkasının yaptığı suçtan dolayı başka birisi velevki birinci derece yakını bile olsa cezalandırılamaz. Önceki haliyle suçun şahsiliği ilkesi, masumiyet karinesi gibi hak ihlallerinin yapılacağı konusunda endişelerin olduğu kanun teklifinde yapılan değişiklikle birlikte bu endişeler de giderilmiş oldu.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Yorum yapanlar sözleşmeyi kabul etmiş sayılır.

Tüm Yorumlar (2)
 • Nur
  3 sene önce
  0 0

  Pomem okulundan eşimin güvenlik soruşturması nedeniyle ilişiğim kesildi yürütme durdurma aldım. Okula geri döneceğim ama süreç nasıl olur. Yeni güvenlik soruşturmasını dava dilekçeme ekledim. Madur olduğumu suçun şahsiliğini bildirdim. İdare Mahkemesi benim lehime karar verir mi. Süreç nasıl olur

 • admin
  3 sene önce
  0 0

  Uzman avukatlık desteği ile sağlam hukuki temellere oturtulmuş dava dosyası ve emsal kararların davanıza eklenmesiyle davayı kazanma şansınız vardır. Dava dilekçeniz zayıf ise (hukuki gerekçeleri) emsal kararlar yoksa kazanma şansınız düşüktür. Avukatlık desteği almadıysanız, uzman avukatlık desteği almanızı tavsiye ederiz..

Sıradaki haber:

2021 yılı temmuz zammı için yılın ilk çeyreğindeki zam oranı belli oldu

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.