a

Gebelik Sebebiyle Pomem’den İlişik Kesilmesi

Gebelik Sebebiyle Pomem’den İlişik Kesilmesi

Soru:
Pomem’de eğitim görmekteyken gebe olduğumu öğrendim ve düşük riski bulunduğundan dolayı 30 gün istirahat raporu alarak eğitime devam edemedim. Almış olduğum istirahat raporu gerekçe gösterilerek devamsızlıktan Pomem’den ilişiğim kesildi. Dava yoluyla okula tekrar dönebilir miyim?

Cevabımız:
Değerli takipçimiz, Pomem’de eğitim görmekteyken gebe olduğunuzu öğrenmeniz ve 30 günlük istirahat raporu almanızın ardından devam mecburiyetine uymadığınız gerekçesiyle okuldan ilişiğinizin kesilmesi yolundaki işlem hukuka aykırı olup, ilişik kesilmesi işleminin İdare Mahkemesince İptali gerekecektir. Bu görüşümüzü izah edelim.

Pomem’de eğitiminize devam ederken aldığınız raporda gebe olduğunuzun tespit edildiği, düşük riski nedeniyle 30 gün süreli sağlık raporu aldığınız, bu sürede eğitime devam edemediğiniz ve devam mecburiyetine uymadığınız gerekçesiyle okuldan ilişiğinizin kesildiği görülmektedir.

Pomem giriş şartlarında bulunan mevzuat gereğince gebelik öğrenciliğe engel olmakla birlikte, gebelik durumunun okula kayıt yaptırmanızdan sonra ortaya çıkmasından dolayı polis okulundan ilişiğinizin kesilmesini gerektirmediği açıktır. Nitekim gebe olduğunuz için değil, almış olduğunuz istirahat raporu gerekçe gösterilerek devam mecburiyetine uymadığınız gerekçesiyle okuldan ilişiğiniz kesilmiştir.

Bu durumun POMEM eğitim programına devam edememe hususunda makul bir mazeret olduğu şüphesizdir. Nitekim Ankara Bölge İdare Mahkemesi 4. İdari Dava Dairesinin konuyla ilgili vermiş olduğu 2017 tarihli bir kararı da bu yöndedir.

Açıkladığımız bu gerekçeler doğrultusunda, devam mecburiyetine uymadığınızdan bahisle Pomem’den ilişiğinizin kesilmesi yolundaki işlem hukuka aykırı olup, okula tekrar dönmeniz için ilişik kesilmesi işlemin İdare Mahkemesince İptali gerekecektir.

Not: Disiplin Cezası alan, eş durumu ataması yapılmayan, polis okullarından ilişiği kesilen veya her türlü konularda idare ile sorun yaşayan tüm personeller, bizlerle irtibata geçmeniz durumunda, ilgili cezaların iptali ve diğer sorunların çözümü için İptal davaları açılacaktır. Bizi aramanız yeterlidir.

GSM: 0552 559 4913
www.polismevzuat.com
[email protected]

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Yorum yapanlar sözleşmeyi kabul etmiş sayılır.

Tüm Yorumlar (2)
 • şahin
  5 sene önce
  0 0

  merhaba benim sorum şu olacak biz bir kişiden telefon aldık ve telefonu hiç kutusundan acmadık faturayı getirecegini söyledi fakat getirmedi bizde bu durumdan şüphelenip telefonu telefoncu arkadaşımıza götürüp sorgulattık telefonlar çalıntı cıktı ve sahibini aradık telefonları iade edip hırsızı yakalattık sonra ne mahkemeye cagırıldık nede bir yere sadece polis karakoluna gittik ifade verdik ve polis okulunu kazandım su anda eğitim görmekteyken jandarmanın uzman erbaş alımınada girmiştim bir msj geldi jandarma güvenlik soruşturması bilmem ne maddesine göre ilişiğiniz kesilmiştir dedi bunu üzerine abim polis onu aradım kendi sistemlerinden baktı tc ile bana o hırsızlık olayından dolayı dosyada ben şüpheli firari ifadesi alınmamıs olarak gözüküyormusum karakola gittim dosya kapandı senlik bir durum yok dediler acaba bir sorun olup okuldan elenirmiyim adli sicil kaydım felan temiz adıma dava mahkeme felan da gözükmüyor ? bir sorun olurmu

 • admin
  5 sene önce
  0 0

  Okuldan elenmezsiniz. Ifadeniz alınırken bir hata sonucu şüpheli olarak ifadeniz alinmiş ve firari olarak görüştüğünüzü belirtiyorsunuz. Firari olsaydınız zaten karakolda yakalamanız yapılırdı sizi bırakmazlardı. Bir olumsuzluk yaşarsanız bizimle irtibata geçebilirsiniz…

Sıradaki haber:

Asılsız İhbarı İşleme Koymayan Polise Disiplin Cezası

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.