a

GBT Yapmadığı Gerekçesiyle Polis Memuruna Verilen Ceza

GBT Yapmadığı Gerekçesiyle Polis Memuruna Verilen Ceza

Sizden Gelenler:
Polis memuru olarak görev yapıyorum. Geçmiş Ramazan Bayramının 1. gününde yol uygulaması yaptığımız esnada yoldan geçen araçta bulunan şahısların gbt sorgusunu yapmadığımız gerekçesiyle “görevi savsaklama” maddesinden maaş kesimi cezası aldım. Gbt yapmamız gerektiğine dair bir emir verilmemesine rağmen bu cezayı verdiler. İptali mümkün müdür ?

CEVABIMIZ:
Değerli takipçimiz, yol uygulamasında görevli olduğunuz esnada, geçiş yapan araçta bulunan şahısların gbt sorgularının yapılmadığı gerekçesiyle “görevi savsaklama” fiilinden hakkınızda tesis edilen maaş kesimi cezası hukuka aykırı olup, ilgili cezanın İdare Mahkemesince İptali gerekecektir. Bu görüşümüzü izah edelim.

Disiplin cezasına konu olan dosyanızı incelediğimizde; gbt istatistiklerine göre görevli olduğunuz ve belirtilen tarih olan Ramazan Bayramının 1. gününde yeterli sayıda gbt sorgulaması yapmadığınız gerekçesiyle hakkınızda bu işlemin tesis edildiği görülmektedir.

Günün dini Bayram olması sebebiyle fazla araç geçmediği ve geçen araçların plakalarını araç kayıt defterine kayıt ettiğiniz, gbt yapılması için idare tarafından cihaz temin edilmediği, uygulamada; gbt sorgulamaları yapılırken şahsi telefonunuzdan haber merkezinin aranıp şahısların TC kimlik numaralarının bildirilmesi şeklinde gbt sorgulaması yapıldığı, ancak idare tarafından bir telefon temin edilmediği için şahsi telefonunuzla haber merkezini arama zorunluğunuzun olamayacağı, başka bir deyişle dakika haklarınızın bitmiş olma ihtimali veya telefon faturanızı ödeyememiş olma durumunuzun olabileceği, bu sebeple hattınızın dış aramalara kapatılmış olabileceği ihtimallerine karşı; idarece telefon temin edilmemiş olması açıkça idare kusuru bir işlemdir.

Kaldı ki GBT sorgulaması yapmanız için şahsınıza, gerek grup amirinden gerek ise de ekip amirinden yazılı veya sözlü bir talimat verilmediği açıktır. Burada GBT yapılmaması konusundaki tasarrufun grup amiri olan diğer polis memurunda olduğu şüphesizdir.

Her ne kadar ‘’gbt yapılması’’ şeklinde bir talimat olduğu ve yeterli sayıda gbt yapılmadığı gerekçesi ile ceza verilmiş ise de; olayda asıl sorumlu olan kişi grup amir vekilidir ve grup amir vekilinin bu şekilde bir talimatı olmadığı hususunun birlikte değerlendirilmesinde, olayda şahsınızın bir kusuru bulunmamaktadır.

Nitekim denetleme amiri tarafından denetleme defterine olumsuz bir tespit yazılmadığı görülmektedir. İlgili günün önemi sebebiyle az araç geçtiği ve bu sebeple gbt sorgulamasının yapılmağı, geçen şahısların da tanıdık şahıslar olması sebebiyle gbt yapılmadığı beyanı hayatın olağan akışına uygundur.

Ayrıca ‘’gbt yapılması’’ şeklinde amir tarafından verilen yazılı bir emir bulunmamaktadır. Bu durumda öncesinde bildirim yapılmayan bir konunun bilindiği varsayılarak eksik incelemeye dayalı verilen ceza hukuka aykırıdır. Şahsınıza ‘’GBT yapılması’’ şeklinde bir emir verildiği iddiası kanıtlanmamıştır.

Disiplin cezasında; soruşturma raporu ile dosyada mevcut bilgi ve belgeler bir bütün olarak değerlendirildiğinde, GBT yapılması şeklinde bir emir verildiği iddiası konusunda idarece yeterince araştırılmaksızın, hakkınızda tutulan bir tutanaktan bahisle disiplin cezası uygulanmasına ilişkin işlem kabulüne olanak bulunmamaktadır.
Bu itibarla, yeterli inceleme yapılmaksızın eksik incelemeye dayalı olarak tesis edilen disiplin cezası hukuka aykırıdır.

Açıkladığımız bu gerekçeler doğrultusunda şahsınız hakkında tesis edilen maaş kesimi cezasının İdare Mahkemesi tarafından İptali gerekmektedir.

Not: Disiplin Cezası alan, eş durumu ataması yapılmayan, rütbe terfi alamayan, polis okullarından ilişiği kesilen veya her türlü konularda idare ile sorun yaşayan tüm personeller, bizlerle irtibata geçmeniz durumunda, ilgili cezaların iptali ve diğer sorunların çözümü için İptal davaları açılacaktır. Bizi aramanız yeterlidir.

GSM: 0552 559 4913
www.polismevzuat.com
[email protected]

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Yorum yapanlar sözleşmeyi kabul etmiş sayılır.

Sıradaki haber:

Toma ile Kaza Nedeniyle Ölüme Sebebiyet Vermeden Dolayı Polise Ceza

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.