a

Emniyet genel müdürlüğünde polislerin atama sistemi mi değişecek?

emniyet polis atama sisteminde değişikliğe mi gidecek.

Emniyet genel müdürlüğünde polislerin atama sistemi mi değişecek?

Sosyal medya platformlarında polislerin atama sistemi değişeceğine dair dolaşan bazı görüntüler bize de geldi. Bu bilginin doğru olup olmadığı çok sayıda kişi tarafından bize soruldu. Sosyal medyada dolaşan görüntü ve bilgiler genel olarak şunlardır;
• Türkiye haritası 4 gruba bölünmüş olup,
1. Bölge 1. Grup
1. Bölge 2. Grup
2. Bölge 1. Grup
2. Bölge 2. Grup şeklindedir,
• 4 bölge de görev yapan daha sonra istediği bölge de görev yapabileceği,
• Birçok ilin görev sürelerinin değiştiği,
• En fazla 2 defa ipka verilebileceği,
• Şu an ikinci şarkta olanların 1 yıl eksik şark yapacağı, sonrasında ikinci şarka gidenler de aynı şekilde olacağı,
• Ankara İstanbul İzmir hariç nüfusa kayıtlı olduğun yer ve eşinin memleketine gidilemeyeceği,
• Eşi çakılı kadro olanlar görev süreleri dolduğunda aynı ilde kalmak isterlerse gih memurluğuna geçeceği,
• Bölgelerdeki görev süresini tamamlamayanların daha sonra eksik kalan bölge hizmetlerini tamamlayacağı,
• Daha önce çalışılan aynı illerde bir daha çalışılamayacağı şeklinde bilgiler geçmektedir. Bu bilgilerin doğru olup olmadığı sayfamıza gelen çok sayıda mesajla sorulmaktadır.

BU BİLGİLER DOĞRU MU ?
Öncelikle bu görüntüler resmi kaynaklı ve kesin görüntüler değildir ve bu görüntülerde geçen gruplamaların doğruluğuna dair hiç bir kesin resmi açıklama yapılmamıştır. Hatırlanacağı üzere son yapılan genel atamada İstanbul, Ankara ve Gaziantep illerinin seçilmesi zorunlu tercih olarak yaptırılmıştı. Çünkü bu illerde görev yapan polisler, diğer illere oranla daha fazla çalıştıkları ve hayat pahalılığı olduğu gerekçeleriyle memnun olmadıklarından bu iller polisler tarafından tercih edilmiyordu. Yapılan gruplamada ise sadece 4 grup olup İstanbul, Ankara gibi iller zorunlu tercihe bırakılmamış olarak görünmektedir. Bu haliyle İstanbul ve Ankarayı çok fazla kişi tercih etmeyeceği için görseldeki gruplamaların veya tercih şartlarının değiştirileceğini değerlendiriyoruz.

BAZI BİLGİLER ZATEN YÖNETMELİKTE VAR !.
Öte yandan sosyal medyada dolaşan bir çok bilgi zaten geçerli olan yönetmeliklerde mevcuttur yeni değiller. Örneğin;
• Bölgelerdeki hizmet sürelerini tamamlamayanların eksik hizmet sürelerini tamamlama konusu, Emniyet Hizmetleri Sınıfı Mensupları Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği madde 26 ‘da şu şekilde geçmektedir, Eksik İkinci Bölge Hizmetinin Tamamlatılması ” Madde 26 – Personelden ikinci bölge hizmetini tamamlamadan diğer bir bölgeye alınarak yer değiştirmiş olanlar sebebin ortadan kalkmasına müteakip noksan kalan hizmetlerini tamamlamak üzere genel yer değiştirme süresi içinde eski bölgelerine atanabilir. “

BAZI MADDELERİN GELMESİ ŞU DURUMDA MÜMKÜN GİBİ GÖZÜKMÜYOR
Bazı değişikliklerin, Emniyet Hizmetleri Sınıfı Mensupları Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği’nin bazı maddeleri değişmediği sürece bütün memurlara uygulanması mümkün olmayacaktır. Ya yönetmelik maddesi değiştirilir veya iddia edildiği şekilde bütün memurlara uygulanamaz. Bunlar şunlardır:
• 2 defadan fazla ipka verilemeyeceği. Bu husus mevcut yönetmelik gereği mazeretsiz memurlar için uygulanabilir ancak geçerli mazereti olan memurlara uygulanamaz. Zira yönetmeliğin 38. maddesinde ” Eş durumu sebebiyle personel bir yerde, o bölge için tespit olunan hizmet süresinden en çok üç yıl fazla kalabilir. ” hükmü gereği eş durumu nedeniyle personel 3 yıl kalabilir.
• Diğer bir madde olan Sağlık Sebepleriyle Erteleme başlıklı 30. maddesindeki ” Personelin eşi ve çocukları için aldıkları sağlık kurulu raporlarına dayanılarak yapılacak ertelemenin süresi hiç bir şekilde toplam 6 yılı aşamaz. ” hüküm gereği sağlık sebebiyle, personel 6 yıl atamasını erteleme hakkına sahiptir.

SONUÇ OLARAK
Sosyal medyada dolaşan bu bilgiler resmi ve kesin bilgiler olmayıp, polis atamalarında bir değişiklik olsa bile tam olarak sosyal medyada dolaşan bu bilgilere göre değil de, biraz daha güncellenerek değişiklik yapılabileceğini değerlendiriyoruz.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Yorum yapanlar sözleşmeyi kabul etmiş sayılır.

Tüm Yorumlar (3)
 • Burkay
  2 sene önce
  0 0

  ikinci şark ipkası vererek çatışma günlerinde ikinci şarkı yaptım . Taslağa göre 2 bölge 1. Grup eksik görünüyor. Neden bize 2. şark yaptırıldı.

 • Ahmed
  2 sene önce
  4 0

  Bunlar rezillik resmen, Polisi düşünen kimse yok zaten. ” … ” Polisin ailesi çocuğu yok mu ordan oraya hiç durmadan atama sistemi nedir.

 • Serap Çetin
  2 sene önce
  4 5

  Şu an personel daire çalışma yapıyor ama bu bilgiler tamamen doğru olmasa da, içlerinde doğru olanlar var

Sıradaki haber:

2021 yılı pmyo giriş sınavı 1. yedek planlaması sonuçları açıklandı

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.