a
  • Polis Mevzuat
  • Haberler
  • Emniyet Genel Müdürlüğünde 375 sayılı khk ile bazı memurlar kamu görevinden çıkarıldı

Emniyet Genel Müdürlüğünde 375 sayılı khk ile bazı memurlar kamu görevinden çıkarıldı

375 sayılı khk ile bazı egm personelleri kamu görevinden çıkarıldı.

Emniyet Genel Müdürlüğünde 375 sayılı khk ile bazı memurlar kamu görevinden çıkarıldı

Emniyet genel müdürlüğü personellerinden bazı memurlar kamu görevinden çıkarıldı.
Edinilen bilgiye göre; 10.07.2021 tarihinde egm’de bazı memurlara kamu görevinden çıkarıldığı tebliğ edilerek, memurluktan çıkarıldılar.

Kamu görevinden çıkarmalara 375 sayılı khk’nın 35. maddesi gerekçe gösterildi. Yapılan meslekten çıkarma tebliğinde 375 sayılı khk’ya şu şekilde değinildi;
375 Sayılı Kanun Hükmünde Kararnamenin geçici 35. maddesinin B) fıkrasının 6. bendinde “Terör örgütlerine veya Milli Güvenlik Kurulunca Devletin milli güvenliğine karşı faaliyette bulunduğuna karar verilen yapı, oluşum veya gruplara üyeliği mensubiyeti veya iltisakı yahut bunlarla irtibatı olduğu değerlendirilen. Emniyet Genel Müdürlüğü personeli İçişleri Bakanının onayı ile kamu görevinden çıkarılır.”

Yine aynı maddenin D) fıkrasının 3. bendinde “… 3201 sayılı Emniyet Teşkilatı Kanununun 55. maddesinin 19. ve 20. fıkraları ile geçici 27. maddesi uyarınca resen emekliye sevk edilen, kendi isteğiyle emekli olan veya disiplin hükümlerine göre meslekten veya devlet memurluğundan çıkarılanlar ile müstafi sayılanlardan Terör örgütlerine veya Milli Güvenlik Kurulunca Devletin milli güvenliğine karşı faaliyette bulunduğuna karar verilen yapı, oluşum veya gruplara üyeliği, mensubiyeti veya iltisakı yahut bunlarla irtibatı olduğu değerlendirilenlerin rütbeleri ilgili bakan onayıyla alınır.” hükümleri yer almaktadır.

Yukarıda yer alan hükümler çerçevesinde… 375 Sayılı K.H.K.’nın geçici 35. maddesinin ilgili hükümleri ilgili hükümleri kapsamında Bakanlık Makamının 07/07/2021 tarih ve 2021/… sayılı onayının … sırasına kayden Kamu Görevinden Çıkarma kararı verildiği…

Kamu görevinden çıkarılan personellerden bir kısmı hakkında adli makamlarca terör örgütleri ile iltisakı, irtibatı veya mensubiyeti olmadığından lehlerinde kararlar verilmesine rağmen, idari olarak kamu görevinden çıkarılmaları şok etkisi yaptı.

375 Sayılı khk ile meslekten çıkarılma konusunda kazanılan emsal karar var olup; mesleğe geri dönmek için itiraz süresi zaman aşımına uğramadan en kısa sürede dava açılması gerekmektedir.

KHK ile kamu görevinden çıkarılan personeller 0552 559 4913 numarayı arayarak bilgi alabilir ve mesleğe geri dönmek için davasını açtırabilir.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Yorum yapanlar sözleşmeyi kabul etmiş sayılır.

Tüm Yorumlar (1)

Sıradaki haber:

26. dönem pomem eğitim sonu sınavı sonuçları açıklandı. 6.760 aday polis memuru mesleğe başlıyor.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.