a

Ekip Aracında Uyuduğu İddiasıyla Polis Memuruna Disiplin Cezası

Ekip Aracında Uyuduğu İddiasıyla Polis Memuruna Disiplin Cezası

Soru:
Resmi Ekiplerde polis memuru olarak görev yapmaktayım. Ramazan ayında görevli olduğumuz esnada ihtiyaç için ekip aracını cami önüne park edip bir süre burada beklemede kaldık. Bir vatandaş Bimer üzerinden başvuru yapmış ve araç plakamızı vererek araçta bulunan polislerin uyduğunu ve yanlarına gidip baktığında bizi uyur vaziyette gördüğünü ve bizim uyur vaziyette fotoğrafımızı çektiğini belirterek hakkımızda gerekli işlemlerin yapılmasını talep etmiş. Bu sebeple açılan soruşturma sonucu görevde uyumak maddesinden 16 ay uzun süreli durdurma cezası aldık. Cezanın iptali konusunda yardımlarınızı bekliyoruz.

Cevabımız:
Değerli takipçimiz; “görevde uyumak” fiilini işlediğiniz iddiasıyla hakkınızda tesis edilen 16 Ay Uzun Süreli Durdurma Cezası hukuka aykırı olup, ilgili cezanın İdare Mahkemesince İptali gerekecektir. Bu görüşümüzü izah edelim.

Disiplin cezasına ilişkin dosyanızı incelediğimizde; görevli olduğunuz esnada resmî ekip aracının park halinde olduğu ve araçta bulunan polislerin uyuduğu şeklinde bir vatandaş tarafından yapılan Bimer başvurusu üzerine hakkınızda soruşturma açıldığı, yapılan araştırmada araç takip sisteminin incelenmesinde; aracın belirtilen saatte bir cami önünde sabit vaziyette olduğu, vatandaşın aracın yanına geldiği ve araç içinin fotoğrafını çektiği, söz konusu fotoğrafta gölgelenme olduğu için içerideki görevlilerin uyuduğu hakkında net bir fotoğraf bulunmadığı, ancak görevli polislerin bu vatandaşın araca kadar gelmesini görememesi durumunun; isnat edilen uyuma fiili ile ilişkilendirilmesine olanak sağladığı ve bu gerekçeyle görevde uyuduğunuz kabul edilerek hakkınızda söz konusu maddeden 16 Ay Uzun Süreli Durdurma Cezası tesis edildiği görülmektedir.

Vatandaşın çekmiş olduğu fotoğraflarda uyuduğunuza dair eylemin net olarak görülmediği zaten karar evrakında belirtilmiş olup; vatandaşın araç başına kadar gelip sizin fotoğrafınızı çekmesini fark edememiş olduğunuz gerekçesiyle uyuduğunuz varsayılmış ve belirtilen saatte aracın sabit noktada beklemesinden dolayı vatandaşın beyanı inandırıcı bulunarak bu cezanın verildiği görülmektedir.

Öncelikle araç takip sisteminde tespiti yapılan “aracın sabit olduğu” konusunun; uyuduğunuz hususunun delili olarak sayılmayacağı açıktır.

İhtiyaç amaçlı bir süre sabit bekleme yapmanız gayet normal olup, beyanlarınız hayatın olağan akışına uygundur. Yanınıza gelen şahsı fark edememiş olmanızdan dolayı sanki “uyuyormuşsunuz” gibi değerlendirilmenizde hukuki isabet bulunmamakla beraber, görevde uyuduğunuza dair dosyada net deliller bulunmamaktadır.

Zira disiplin cezasının tesis edildiği madde hükmünde “görevde uyumak” deyimi kullanılmış olup, bu kelimeyi; görevde uyuduğu hakkında net deliller bulunmayan kişileri de kapsayacak şekilde yorumlayarak genişletmenin, suç ve cezanın yorumla genişletilemeyeceği genel kuralına aykırı olacağı açıktır.

Soruşturma raporu ile dosyada mevcut bilgi ve belgeler bir bütün olarak değerlendirildiğinde, görevde uyduğunuz iddiası hakkında, salt beyandan bahisle disiplin cezası uygulanmasına ilişkin işlem hukuka aykırıdır.

Bu itibarla, yeterli inceleme yapılmaksızın eksik incelemeye dayalı olarak tesis edilen bu disiplin cezasının kabulüne olanak bulunmamaktadır.

Hakkında soruşturma yapılan kişilere birtakım iddialar isnat edilirken konunun varsayım temelli kabullerden uzak, kesin ve inandırıcı deliller ile desteklenmesi gerekmektedir. Fotoğraf çeken ve Bimer başvurusunda bulunan kişiyi fark edememiş olmanız durumu disipline konu olacak ise; bu fiilin “görevde savsaklama” maddesinden maaş kesimi cezası ile değerlendirilmesi gerekmektedir.

Bu durumda hakkınızda orantılılık ilkesinin ihlal edildiği açıktır. Yanlış verilen ceza sebebiyle söz konusu 16 Ay Kısa Süreli Durdurma Cezası hukuka aykırıdır.

Açıkladığımız bu gerekçeler doğrultusunda şahsınız hakkında tesis edilen disiplin cezasının İdare Mahkemesi tarafından İptali gerekecektir.

Not: Disiplin Cezası alan, eş durumu ataması yapılmayan, rütbe terfi alamayan, polis okullarından ilişiği kesilen veya her türlü konularda idare ile sorun yaşayan tüm personeller, bizlerle irtibata geçmeniz durumunda, ilgili cezaların iptali ve diğer sorunların çözümü için İptal davaları açılacaktır. Bizi aramanız yeterlidir.

GSM: 0552 559 4913
www.polismevzuat.com
[email protected]

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Yorum yapanlar sözleşmeyi kabul etmiş sayılır.

Sıradaki haber:

İstirahatli Gününde Telefonuna Bakmayan Memura Verilen Disiplin Cezası

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.