a

Egm’de 375 sayılı khk ile yeni kamu görevinden çıkarmalar var !.

2022 yılı egm'de yeni khk ihraçları var.

Egm’de 375 sayılı khk ile yeni kamu görevinden çıkarmalar var !.

Fetö/pdy terör örgütüyle mücadele kapsamında bugüne kadar bir çok devlet kurumunda yüz binlerce kamu çalışanı 375 sayılı khk ile kamu görevinden çıkarılmıştı. Khk süresinin bitmesine yakın, emniyet genel müdürlüğünde kesin sayılı belli olmamakla birlikte çok sayıda kişinin (yaklaşık 4 bin kişinin ihraç edildiği iddia edilmektedir) kamu görevinden çıkarıldığı öğrenildi. Khk ile ihraçlar personellere tebliğ edilmeye başlandı. Daha önce kamu görevinden çıkarılanların isim listeleri yayınlanıyorken, son yapılan ihraçlarda her il’e kamu görevinden çıkarılacak kendi personelini kapsayan özel listeler gönderiliyor ve bu listeler medya ile paylaşılmıyor.

Yapılan kamu görevinden çıkarma işlemleri sonucunda aralarında fetö ile bağı olmayan çok sayıda kişi de maalesef khk’daki “değerlendirilen” hükmü gereği, somut hiç bir delil olmadan sadece salt soyut değerlendirmeler ile kamu görevinden çıkarılmaktadır.

KAMU GÖREVİNDEN ÇIKARMA İŞLEMİ 375 SAYILI KHK MADDE 35 KAPSAMINDA YAPILMAKTADIR
Madde 35:
375 Sayılı Kanun Hükmünde Kararnamenin geçici 35. maddesinin B) fıkrasının 6. bendinde “Terör örgütlerine veya Milli Güvenlik Kurulunca Devletin milli güvenliğine karşı faaliyette bulunduğuna karar verilen yapı, oluşum veya gruplara üyeliği mensubiyeti veya iltisakı yahut bunlarla irtibatı olduğu değerlendirilen. Emniyet Genel Müdürlüğü personeli İçişleri Bakanının onayı ile kamu görevinden çıkarılır.”

Yine aynı maddenin D) fıkrasının 3. bendinde “… 3201 sayılı Emniyet Teşkilatı Kanununun 55. maddesinin 19. ve 20. fıkraları ile geçici 27. maddesi uyarınca resen emekliye sevk edilen, kendi isteğiyle emekli olan veya disiplin hükümlerine göre meslekten veya devlet memurluğundan çıkarılanlar ile müstafi sayılanlardan Terör örgütlerine veya Milli Güvenlik Kurulunca Devletin milli güvenliğine karşı faaliyette bulunduğuna karar verilen yapı, oluşum veya gruplara üyeliği, mensubiyeti veya iltisakı yahut bunlarla irtibatı olduğu değerlendirilenlerin rütbeleri ilgili bakan onayıyla alınır.”

KHK İLE HAKSIZ OLARAK KAMU GÖREVİNDEN ÇIKARILAN MEMURLARIN MESLEĞE DÖNÜŞÜ MÜMKÜN OLUP AŞAĞIDA BU KONUDA KAZANILAN BAZI KARARLARI İNCELEYEBİLİRSİNİZ.
• Khk Emsal Karar 1
• Khk Emsal Karar 2
• Khk Emsal Karar 3

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Yorum yapanlar sözleşmeyi kabul etmiş sayılır.

Sıradaki haber:

Anayasa mahkemesi geçici görevlendirme yapılan polise 10 bin tl manevi tazminat verilmesine hükmetti

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.