a

Ebys’ye Bakmayan Polise Disiplin Cezası

Ebys’ye Bakmayan Polise Disiplin Cezası

Soru: Öncelikle bizlere verdiğiniz destekten dolayı teşekkür ediyorum. Genel atama döneminde başka bir ile atamam yapıldı, kalmak için ipkam kabul olmayıp durdurma dilekçesi verdim. Bana durdurma talebimin kabul edildiği bilgisi verildi. Yaklaşık bir hafta sonra beni arayıp 2 gün içinde ilişiğimi kesmemi ve ebys’de birikmiş olan evrakları temizlemem gerektiğini söylediler. Ebys’yi temizlemek için zamanım olmadığından yapamadım. Bu yüzden şahsıma rapor tutulmuş ve KINAMA cezası verildi. Hem alelacele ilişiğimi kesip beni mağdur ettiler hem de ceza verdiler. Bu cezanın iptal ettirilmesi mümkün müdür?

Cevabımız: Değerli takipçimiz, şahsınıza verilmiş olan Kınama cezası hukuka aykırı olup, idare mahkemesince iptali gerekmektedir. Cezanızın iptali için hukuki gerekçelerin izahına geçelim. Şöyleki;
Dosyanızı incelediğimizde, İpka talebinizin kabul edilmemesinden sonra durdurma dilekçesi verdiğiniz; büro memuru tarafından whatsapp üzerinden size gönderilen mesajda “durdurma talebin kabul edilmiş” şeklinde size bilgi verildiği, bir hafta sonra yine büro memuru tarafından “B. komiser 2 gün içinde ilişiğinin kesileceğini söyledi, ebys’sini kontrol edip boşaltsın dedi” şeklinde tarafınıza yeniden bilgilendirme yapıldığı anlaşılmaktadır. Daha sonra sorumlu amir tarafından şahsınıza rapor tutulup “2 gün içinde ebys’nize gelen mailleri kontrol ederek temizle”meniz yönünde verdiği emri yerine getirmediğiniz gerekçesiyle şahsınız hakkında 7068 Sayılı Kanun’a istinaden, “Görevde kayıtsızlık göstermek, görevi savsaklamak veya geçerli bir özrü olmaksızın belirtilen sürede bitirmemek.” ten soruşturma açılıp KINAMA cezası verildiği görünmektedir.

Her ne kadar ebys’nizi kontrol etmediğinizden dolayı ceza verilmiş ise de; idarece ebys’nizi kontrol etmeniz için size bilgisayar temin ve tahsis edilmediği düşünüldüğünde, ebys’nizi kontrol etmemenizin “Görevde kayıtsızlık göstermek, görevi savsaklamak veya geçerli bir özrü olmaksızın belirtilen sürede bitirmemek” olarak değerlendirilemeyeceği açıktır.

İdarece tarafınıza kullanabilmeniz için bilgisayar temin edilmediği için şahsınıza ait bir kusurdan bahsedilemez. “Kusursuz Suç ve Ceza Olmaz İlkesi” gereği, fiilin eylemi bir kusur oluşturmuyorsa ceza verilemeyeceği için “Ebys’yi kontrol etmemek” fiilinizde şahsınıza ait kusur olmadığından bir ceza da verilemez.

Ayrıca “Hayatın Olağan Akışına Uygunluk” ilkesi kapsamından değerlendirildiğinde; ilişik kesmek için resmi işlemleri halletmeniz, evinizi toplamanız, taşıma şirketi ayarlamanız gerektiği şeklinde önemli ve geçerli mazeretlerinizden dolayı ebys’nizi kontrol edememiş olmanızda şahsınıza ait bir kusurdan bahsedilemez.

Yukarıda açıkladığımız gerekçelerden dolayı şahsınıza verilen ceza hukuka aykırı olup, idare mahkemesince iptal edilmesi gerekmektedir.

Not: Disiplin Cezası alan, eş durumu ataması yapılmayan, rütbe terfi alamayan, polis okullarından ilişiği kesilen veya başka konularda idare ile sorun yaşayan tüm memurlar ve öğrenciler, ilgili cezaların iptali ve diğer sorunların çözümü için iletişime geçebilirsiniz.

GSM: 0552 559 4913
www.polismevzuat.com

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Yorum yapanlar sözleşmeyi kabul etmiş sayılır.

Sıradaki haber:

Resmi Kıyafet Giymeyen Polise Disiplin Cezası

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.