a

Disiplin Cezasında Zaman Aşımı

Soru:
Sayın polismevzuat sayfası, polis memuruyum, bir takım sıkıntılarımdan dolayı hakkımda 2012 yılında icra takibi yapıldı. Borçlu olduğum kişiler kurumuma, ilk defa geçen sene maaş haczi yazısı gönderdi ve alacaklılar maaşım için sıraya girdi. Bu yazı gereği hakkımda, borçlanıp ödememeyi alışkanlık haline getirmekten 10 ay kıdem durdurma cezası verildi. Bu cezayı iptal ettirebilir miyiz?
 
 
Cevabımız:
Değerli takipçimiz öncelikle verilen disiplin cezası için geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz.
Hakkınızda tesis edilen bu disiplin cezası işlemi hukuka aykırı olup, idare mahkemesi tarafından iptali gerekecektir. İptal sebeplerini açıklayalım.
 
657 sayılı Devlet Memurları Kanununun Zamanaşımı başlıklı
 
127.maddesinde: Bu Kanunun 125 inci maddesinde sayılan fiil ve halleri işleyenler hakkında, bu fiil ve hallerin işlendiğinin öğrenildiği tarihten itibaren;
 
a) Uyarma, kınama, aylıktan kesme ve kademe ilerlemesinin durdurulması cezalarında bir ay içinde disiplin soruşturmasına,
 
b) Memurluktan çıkarma cezasında altı ay içinde disiplin kovuşturmasına,
Başlanmadığı takdirde disiplin cezası verme yetkisi zamanaşımına uğrar.
 
Disiplin cezasını gerektiren fiil ve hallerin işlendiği tarihten itibaren nihayet iki yıl içinde disiplin cezası verilmediği takdirde ceza verme yetkisi zamanaşımına uğrar. Hükümleri amirdir.
 
Hakkınızda tesis edilen disiplin cezasında, kuruma icra yazılarının intikal etmesinden sonra, 1 ay içerisinde soruşturma açılmış olmakla beraber 2012 yılında işlenilen bir fiil için ceza verme yetkisi Zamanaşımına uğramıştır.
 
Bu tür durumlarda disiplin cezası veren davalı idare tarafından, fiilin öğrenildiği tarihten itibaren, gereken süre içinde soruşturma başlatılmış olduğu belirtilmekte ise de bu konudaki önemli olan husus; fiilin işleniş tarihinden itibaren 2 sene geçmesi durumunda, her ne olursa olsun disiplin cezası verilemeyeceğidir.
 
Not: Disiplin cezası alan, eş durumu ataması yapılmayan veya her türlü konularda idare ile sorun yaşayan tüm arkadaşlar, bizlerle irtibata geçmeniz durumunda, ilgili cezaların iptali ve diğer sorunların çözümü için, avukatlarımız tarafından İptal davaları açılacaktır. Bizi aramanız yeterlidir.
GSM: 0552 559 4913

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Yorum yapanlar sözleşmeyi kabul etmiş sayılır.

Tüm Yorumlar (2)
 • NAZİF EĞERCİ
  6 sene önce
  0 0

  SUÇ DEVAM EDİYORSA (HALA BORCUNU ÖDEMEDİ İSE) SORUŞTURMA AÇILIR MI

 • admin
  6 sene önce
  0 0

  eğer bu ispatlanmış ise deliller varsa soruşturma açılır. Çünkü borcun verilmemesinin zamanının bir sınırı yoktur. Belirtilen tarihte verilmemişse o tarih aşılmışsa bu yeterlidir.

Sıradaki haber:

10 günden fazla mazeretsiz göreve gelmeyen memurun Müstafi Sayılması

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.