a

Arabadan Silah ve Cüzdanın Çalınması

Arabadan Silah ve Cüzdanın Çalınması

Soru: Aracımın camını kırıp paspasın altına sakladığım silahımı ve cüzdanımı çaldılar. Adli süreç devam ediyor. İdari olarak bana ‘Devlet malı motorlu araçları, muhabere araçlarını, silah veya mühimmatı ihmal nedeniyle kaybetmek’ suçundan 16 ay kıdem tenzili verdiler. Ceza tebliğ edilmedi daha ancak itiraz için emsal kararlar lazım bana yardımcı olur musunuz?

Cevabımız: Değerli takipçimiz öncelikle, verilen cezanın iptali davasını açabilmeniz için, cezanın size tebliğ edilmesini bekleyeceksiniz.

7068 sayılı Genel Kolluk Disiplin Hükümleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararnamenin Kabul Edilmesine Dair Kanunun 8/5-b-1  maddesi gereğince; “ Devlet malı motorlu araçları, muhabere araçlarını, silah veya mühimmatı ihmal nedeniyle kaybetmek ” fiilinden 16 Ay Kısa Süreli Durdurma Cezası ile cezalandırılmışsınız.

Almış olduğunuz disiplin cezası hukuka aykırı bir işlem olup, İdare Mahkemesi kanalıyla iptali gerekecektir. Şöyle ki; ceza verilmesine sebep olan Kanunun ilgili maddesinde ” ihmal nedeniyle kaybetmek ” hükmü amirdir. Yani, cezanın verilebilmesi için, ihmal unsurun oluştuğu hakkında, her türlü şüpheden uzak, kesin ve inandırıcı delillerin bulunması ve suçun sübuta erdiğine dair açık bir tespit yapılması gerekmektedir.

Sizin olayınızda ise herhangi bir ihmal söz konusu değildir. Disiplin hukuku ilkeleri çerçevesinde eylem ile ceza arasında adil bir denge olması zorunlu olduğundan cezanın iptali gerekir.

Eylem ile Ceza arasında adil bir denge olmasındaki kasıt ise; gerçekleşen olay ile verilen cezanın bire bir örtüşmesidir. Yani, kanunun açık ve sarih bir şekilde suç saydığı bir fiile ceza verilebilmesi için, maddede geçen eylemin birebir gerçekleşmesi şarttır. Aksi takdirde, sizin olayınızda da olduğu gibi, verilen ceza ile eylem arasında adil bir denge bulunmadığından dolayı, disiplin cezası işlemi iptal edilecektir.
(Güncellenen makale)

Not: Disiplin Cezası alan, eş durumu ataması yapılmayan, rütbe terfi alamayan, polis okullarından ilişiği kesilen veya başka konularda idare ile sorun yaşayan tüm memurlar ve öğrenciler, ilgili cezaların iptali ve diğer sorunların çözümü için iletişime geçebilirsiniz.

GSM: 0552 559 4913
www.polismevzuat.com

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Yorum yapanlar sözleşmeyi kabul etmiş sayılır.

Tüm Yorumlar (1)
  • İsimsiz
    4 ay önce
    0 0

    Daha önceden de size yazmıştım, verdiğiniz cevaptan dolayı teşekkür ederim. Benim olay basit dolandırıcılık suçu ile ilgili hiç bir menfaatim olmamasına rağmen davacı tarafından karşı tarafı polis olmam nedeni baskı altına almak istediklerinden benide davaya müdahil ederek sanık pozisyon da adlı süreç başlatıldı ve 26nisan 2022 tarihinde ilk duruşma var. Birinci sorum: yerel mahkeme sonucunda hakkımda aleyhte bir karar verilmesi durumunda alacağım ceza tarihi mi geçerli, yoksa istinaf, Yargıtay’a gitmem durumunda bu mahkemenin verdiği karar tarihi mi kesinleşir. 2. Sorum ise yargılama aşamasında emekli olmam durumunda polislik mesleğinde hak ettiğim silah, kimlik v.b. hakları kaybedermiyim. Şimdiden vereceğiniz cevaplar için teşekkür eder çalışmalarınızda başarılar dilerim saygılarımla

Sıradaki haber:

Hakkında İcra takibi olan kişi Çarşı ve Mahalle Bekçisi veya Polis olabilir mi?

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.