a
  • Polis Mevzuat
  • Haberler
  • 375 sayılı khk ile egm’de bazı polis memurları kamu görevinden çıkarılarak meslekten ihraç edildiler

375 sayılı khk ile egm’de bazı polis memurları kamu görevinden çıkarılarak meslekten ihraç edildiler

375 sayılı khk ile bazı polis memuru kamu görevinden çıkarıldı.

375 sayılı khk ile egm’de bazı polis memurları kamu görevinden çıkarılarak meslekten ihraç edildiler

Emniyet Genel Müdürlüğü’nde Bazı Polis Memurları K.H.K. ile Meslekten Çıkarıldılar !.
Edinilen bilgilere göre emniyet genel müdürlüğünde bazı polis memurları 375 sayılı khk kapsamından kamu görevinden çıkarıldılar. Bilindiği üzere kamu görevinden çıkarmalar 375 sayılı khk’nın 35/B-6 ve 35/D-3 maddeleri kapsamında Bakanlık Makamının Onayları ile yapılmaktadır.

375 SAYILI KHK’NIN İLGİLİ MADDELERİ ŞU ŞEKİLDEDİR
375 Sayılı KHK Madde 35/B-6: “Terör örgütlerine veya Milli Güvenlik Kurulunca Devletin milli güvenliğine karşı faaliyette bulunduğuna karar verilen yapı, oluşum veya gruplara üyeliği mensubiyeti veya iltisakı yahut bunlarla irtibatı olduğu değerlendirilen. Emniyet Genel Müdürlüğü personeli İçişleri Bakanının onayı ile kamu görevinden çıkarılır.”

375 Sayılı KHK Madde 35/D-3: “… 3201 sayılı Emniyet Teşkilatı Kanununun 55. maddesinin 19. ve 20. fıkraları ile geçici 27. maddesi uyarınca resen emekliye sevk edilen, kendi isteğiyle emekli olan veya disiplin hükümlerine göre meslekten veya devlet memurluğundan çıkarılanlar ile müstafi sayılanlardan Terör örgütlerine veya Milli Güvenlik Kurulunca Devletin milli güvenliğine karşı faaliyette bulunduğuna karar verilen yapı, oluşum veya gruplara üyeliği, mensubiyeti veya iltisakı yahut bunlarla irtibatı olduğu değerlendirilenlerin rütbeleri ilgili bakan onayıyla alınır.”

375 SAYILI KHK İLE İHRAÇ EDİLEN MEMUR NASIL MESLEĞE GERİ DÖNER ?
Bilindiği üzere Türkiye Cumhuriyeti Anayasası’nın 125. maddesinde “İdarenin her türlü eylem ve işlemlerine karşı yargı yolu açıktır.” denilerek, idareye karşı dava açma hakkı verilmiştir. Khk ile ihraç edilen memurlar dava yoluna başvurarak yeniden mesleğe dönebilirler.

375 SAYILI KHK İLE İHRAÇ KONUSUNDA KAZANILAN EMSAL KARAR VAR MI ?
Daha önce de 375 sayılı khk ile kamu görevinden çıkarılan çok sayıda memur olmuştu. Khk ile kamu görevinden çıkarmalarda memurlara isnat edilen suçlamalar ciddi suçlamalar olduğundan, sağlam savunma dosyası hazırlanarak davaların açılması gerekmektedir. Davaların kazanılmasında emsal kararlar çok ciddi etkiye sahiptirler. 375 sayılı khk ile ihraç konusunda sayfamız avukatlarının kazandıkları emsal karar var. Khk ile ihraç edilen memurlar 0552 559 4913 numarayı arayarak uzman avukatlık desteği alarak davalarını açtırabilirler.

Not:Disiplin cezası alan, Atamada sorun yaşayan, Rütbe terfi alamayan, Branştan çıkarılan, Pomemden elenen, Fazladan şark yapan, eş durumu ataması yapılmayan, Polis okullarından ilişiği kesilen veya Başka konularda idare ile sorun yaşayan tüm memurlar ve öğrenciler, ilgili cezaların iptali ve diğer sorunların çözümü için iletişime geçebilirsiniz.
GSM: 0552 559 4913

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Yorum yapanlar sözleşmeyi kabul etmiş sayılır.

Sıradaki haber:

2021 yılı pmyo giriş sınavı sonuçları açıklandı.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.