a

Görevden uzaklaştırılan memura da promosyon parası verilir mi?

Açığa alınan memurlara promosyon parası verilir mi?

Görevden uzaklaştırılan memura da promosyon parası verilir mi?

Görevden uzaklaştırılan memura maaş nedeniyle verilen banka promosyonu verilir mi?

Cevabımız: Görevden uzaklaştırma diğer adıyla memurun açığa alınması 657 sayılı kanunun 137. maddesinde “Görevden uzaklaştırma, Devlet kamu hizmetlerinin gerektirdiği hallerde, görevi başında kalmasında sakınca görülecek Devlet memurları hakkında alınan ihtiyati bir tedbirdir.” şeklinde tanımlanmış olup, bir ceza türü değil, bir ihtiyati tedbir uygulamasıdır.

Açığa alınan memurun meslekten ilişiği kesilmediği, memurluğa devam ettiği için özlük ve sosyal hakları korunur. Bu durum 657 sayılı dmk’nın “Görevden uzaklaştırılan veya görevinden uzak kalan memurların hak ve yükümlülüğü” başlıklı 141. maddesinde “Görevden uzaklaştırılan ve görevi ile ilgili olsun veya olmasın herhangi bir suçtan tutuklanan veya gözaltına alınan memurlara bu süre içinde aylıklarının üçte ikisi ödenir. Bu gibiler bu Kanunun öngördüğü sosyal hak ve yardımlardan faydalanmaya devam ederler.” şeklinde düzenlenmiştir.

Açığa alınan memurun sosyal ve özlük hakları korunduğu ve kesinti olsa bile 3’te 2 oranında maaş almaya devam ettiği için; maaş nedeniyle verilen banka promosyon parası da yatırılacaktır.

Not: Disiplin cezası alan, Atamada sorun yaşayan, Rütbe terfi alamayan, Branştan çıkarılan, Pomemden elenen, Fazladan şark yapan, eş durumu ataması yapılmayan, Polis okullarından ilişiği kesilen veya Başka konularda idare ile sorun yaşayan bütün memurlar ve öğrenciler, ilgili cezaların iptali ve diğer sorunların çözümü için iletişime geçebilirsiniz.
GSM: 0552 559 4913

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Yorum yapanlar sözleşmeyi kabul etmiş sayılır.

Sıradaki haber:

Paem sonuçlarına itiraz hakkı. Meslek içi komiser yardımcılığı / ilk derece amirlik sınavına itiraz

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.