a

Facebook sosyal medyada yorum yapan polise verilen cezanın iptali

Sosyal medyada yorum yapan memura verilen cezanın İPTAL'i. Hedef göstermeksizin ve açık isim belirtmeden yorum yapılmış ise bu yorumların ifade özgürlüğü kapsamında değerlendirilmesi gerektiğine hükmedilmiştir.

Facebook sosyal medyada yorum yapan polise verilen cezanın iptali

Facebook sosyal medya sayfası üzerinden yapılan “isimsiz yayınlarsanız sevinirim Van da görev yapıyorum hem de ne görev, 18 de görev alıyorum ertesi sabah 08.00 de görevden çıkıyorum. Görevden çıktığımın gündüzünde saat 14 de yaya devriye görevine başlıyorum la ki 19:00 a kadar tabi ikinci emir gelirse o da. Eve gidince zombi gibi yatıyorum. Ertesi gün zaten tekrar geceye gidecem diye gündüz uyuyorum. Çocuğum her gün ağlıyor eşim hasta olmamdan korkuyor. Uzmanlar uyarıyor virüs tehlikesi süresince bağışıklık sisteminize dikkat edin uykunuzu iyi alın iyi beslenin diyorlar. Bizim idarecilerimiz sağ olmasın hasta olmamız için ellerinden geleni yapıyorlar. Allah büyük mahkeme-i kübrada hesaplaşacağız” şeklindeki paylaşıma; “şükürcüler gelmemiş?” ve “zulme razı gelmek , yeni zulümleri beraberinde getirir. (Allah Devletimize Milletimize zeval vermesin.)” ifadelerini içeren bir mesaj paylaşması üzerine hakkında başlatılan soruşturma sonucu hazırlanan 30.04.2020 tarih ve 2020/13… sayılı raporda; “Görev içinde veya dışında amir ya da üstlerinin eylem ve işlemlerini olumsuz yönde eleştirici nitelikte söz söylemek ya da yazı yazmak” fiilini işlediğinden bahisle 7068 sayılı Genel Kolluk Disiplin Hükümleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararname’nin Kabul Edilmesine Dair Kanun’un 8. maddesinin 4. fıkrasının b-5 bendi uyarınca “altı ay kısa süreli durdurma cezası” ile cezalandırılması gerektiği kanaatine varıldığı, söz konusu soruşturma raporunda getirilen teklif doğrultusunda davacının altı ay kısa süreli durdurma cezası cezalandırılmasına ve aynı Kanunun 12/3. maddesi uyarınca kısa süreli durdurma cezasının karşılığı olan 4 ceza puanının özlük dosyasına işlenmesine karar verilmiştir.

Açılan dava ile polis memuruna verilen ceza İPTAL ettirilmiştir. Sosyal medyada yorum yapmanın ifade özgürlüğü kapsamında olduğuna hükmedilmiştir.

Not: Disiplin cezası alan, Fazladan şark yapan, Atamada sorun yaşayan, eş durumu ataması yapılmayan, Rütbe terfi alamayan, Polis okullarından ilişiği kesilen veya Başka konularda idare ile sorun yaşayan tüm memurlar ve öğrenciler, sorunların çözümü konusunda detaylı bilgi için iletişime geçebilirsiniz.
GSM: 0552 559 4913

facebook sosyal medyada yorum amiri elestirme1
facebook sosyal medyada yorum amiri elestirme2
facebook sosyal medyada yorum amiri elestirme3

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Yorum yapanlar sözleşmeyi kabul etmiş sayılır.

Sıradaki haber:

Fazladan yapılan şark süresinin ikinci şarktan sayılmasına dair kazanılan dava

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.