a
  • Polis Mevzuat
  • Disiplin Cezası
  • Amirin usulüne göre verdiği emri yerine getirmemek’ten polise verilen 24 ay uzun süreli durdurma cezasının iptali.

Amirin usulüne göre verdiği emri yerine getirmemek’ten polise verilen 24 ay uzun süreli durdurma cezasının iptali.

Amirin emrine uymamaktan polis memuruna verilen cezanın iptali.

Amirin usulüne göre verdiği emri yerine getirmemek’ten polise verilen 24 ay uzun süreli durdurma cezasının iptali.

Polis memurları durumundan şüphelenerek durdurdukları araçta yaptıkları arama sonucu ruhsatsız silah yakalayarak şahıslar hakkında işlem yapar. Ruhsatsız silah yakalatan şahıslar, polis memurları hakkında “kendilerine onur kırıcı söz söyledikleri” iddiasıyla şikayette bulunur.

Polis memurlarının şikayet edilmeleri sonrası haklarında “Amirin usulüne göre verdiği emri yerine getirmemek” ve “Görev sırasında kişilere karsı onur kırıcı söz söylemek veya davranışta bulunmak” tan soruşturma açılır. “Amirin usulüne göre verdiği emri yerine getirmemek” fiili nedeniyle polis memuruna “24 ay uzun süreli durdurma” cezası ve 5 (beş) ceza puanı verilir.

Soruşturmada şikayetçi şahısların alınan ifadelerinde ” polis memurunu, yüzünde boyunluk ve maske olması nedeniyle teşhis edebilmelerinin mümkün olmadığını” beyan ederek hangi polisin onur kırıcı söz söylediği konusunda tespitte bulunamaması ve dosyada polis memurunun suç işlediğine dair hiç bir somut delil olmamasına rağmen; polis memurunun suç işlediğine kanaat getirilmiştir.

Yine “Amirin usulüne göre verdiği emri yerine getirmemek” suçu kapsamında da somut delil olmamasına ve müdürün emir ve talimat verdiğine dair herhangi bilgi ve belge sunulamamasına rağmen polis memuru suçlu bulunarak 24 Ay Uzun Süreli Durdurma Cezası ve 5 Ceza Puanı gibi Meslekten Çıkarma cezasının bir altı olan ağır bir ceza verilmiştir.

Diğer polis memurlarına aynı gerekçe ile verilen disiplin cezaları daha önce iptal ettirilmiş olup; aynı şekilde polis memuruna verilen bu disiplin cezasının da İPTAL‘i sağlanmıştır.

• AYNI KONUDAN İPTAL ETTİRİLEN DİĞER POLİS MEMURUNUN CEZASI 1

• AYNI KONUDAN İPTAL ETTİRİLEN DİĞER POLİS MEMURUNUN CEZASI 2

• AYNI KONUDAN İPTAL ETTİRİLEN DİĞER POLİS MEMURUNUN CEZASI 3

• AYNI KONUDAN İPTAL ETTİRİLEN DİĞER POLİS MEMURUNUN CEZASI 4

Not: Disiplin cezası alan, Düşük performans notu verilen, Atamada sorun yaşayan, Rütbe terfi alamayan, Branştan çıkarılan, Pomemden elenen, Fazladan şark yapan, eş durumu ataması yapılmayan, Polis okullarından ilişiği kesilen veya Başka konularda idare ile sorun yaşayan bütün memur ve öğrenciler, sorunların çözümü ve detaylı bilgi için iletişime geçebilirsiniz.
GSM: 0552 559 4913

amirin verdiği emre uymamak
amirin emri
usulüne görev verilen emir
usulüne göre verilen emre uymamak

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Yorum yapanlar sözleşmeyi kabul etmiş sayılır.

Sıradaki haber:

Eksik kuşam ve teçhizatla göreve çıkmaktan polisin savunma hakkı ihlal edilerek verilen cezanın iptali.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.