a
  • Polis Mevzuat
  • Disiplin Cezası
  • Amirin usulüne göre verdiği emri yerine getirmemekten polis memuruna verilen 24 ay uzun süreli durdurma cezasının iptali davası.

Amirin usulüne göre verdiği emri yerine getirmemekten polis memuruna verilen 24 ay uzun süreli durdurma cezasının iptali davası.

Ruhsatsız silah yakalayarak işlem yapan polis memurlarının şikayet edilmesi sonrası, polis memuruna verilen disiplin cezasının iptali konusunda kazanılan davadır.

Amirin usulüne göre verdiği emri yerine getirmemekten polis memuruna verilen 24 ay uzun süreli durdurma cezasının iptali davası.

Polis memurları, uygulama esnasında durumundan şüphelenerek durdurdukları araçta yapılan arama sonucu kaçak silah (ruhsatsız silah) yakalayarak şahıslar hakkında gerekli resmi işlemleri gerçekleştirir. Ruhsatsız silah yakalatan şahıslar polis memurları hakkında “kendilerine onur kırıcı söz söyledikleri” iddiasıyla şikayette bulunurlar.

Şikayet sonrası polis memurları hakkında “Amirin usulüne göre verdiği emri yerine getirmemek” ve “Görev sırasında kişilere karsı onur kırıcı söz söylemek veya davranışta bulunmak” tan soruşturma açılır. Soruşturmada şikayetçi şahısların alınan ifadelerinde ” polis memurunu, yüzünde boyunluk ve maske olması nedeniyle teşhis edebilmelerinin mümkün olmadığını” beyan ederek hangi polisin onur kırıcı söz söylediği konusunda tespitte bulunamaması ve dosyada polis memurunun suç işlediğine dair hiç bir somut delil olmamasına rağmen; polis memurunun suç işlediğine kanaat getirilmiştir.

Yine “Amirin usulüne göre verdiği emri yerine getirmemek” suçu kapsamında da somut delil olmamasına ve müdürün emir ve talimat verdiğine dair herhangi bilgi ve belge sunulamamasına rağmen polis memuru suçlu bulunarak 24 Ay Uzun Süreli Durdurma Cezası ve 5 Ceza Puanı gibi Meslekten Çıkarma cezasının bir altı olan ağır bir ceza verilmiştir.

Diğer polis memurlarına aynı gerekçe ile verilen disiplin cezaları daha önce iptal ettirilmiş olup; aynı şekilde polis memuruna verilen bu disiplin cezasının da İPTAL‘i sağlanmıştır.

>> AYNI KONUDAN İPTAL ETTİRİLEN DİĞER POLİS MEMURUNUN CEZASI 1 <<

>> AYNI KONUDAN İPTAL ETTİRİLEN DİĞER POLİS MEMURUNUN CEZASI 2 <<

Not: Disiplin cezası alan, Düşük performans notu verilen, Atamada sorun yaşayan, Rütbe terfi alamayan, Branştan çıkarılan, Pomemden elenen, Fazladan şark yapan, eş durumu ataması yapılmayan, Polis okullarından ilişiği kesilen veya Başka konularda idare ile sorun yaşayan bütün memur ve öğrenciler, sorunların çözümü ve detaylı bilgi için iletişime geçebilirsiniz.
GSM: 0552 559 4913

amirin usulüne göre verdiği emri yerine getirmemek 1
amirin usulüne göre verdiği emri yerine getirmemek 2
amirin usulüne göre verdiği emri yerine getirmemek 3

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Yorum yapanlar sözleşmeyi kabul etmiş sayılır.

Sıradaki haber:

Hasta olmadığı halde rapor aldığı gerekçesiyle polis memuruna verilen cezanın iptali

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.