a

10 günden fazla göreve gelmediği için müstafi sayılarak meslekten çıkarılan memurun mesleğe geri dönmesi

Eşi gebe olup hastanede tedavi gören ve yanında refakatçi olarak kalan memurun 10 günden fazla göreve gelmediğinden müstafi sayılarak meslekten çıkarılması ve dava ile mesleğe geri dönmesine dair karardır.

10 günden fazla göreve gelmediği için müstafi sayılarak meslekten çıkarılan memurun mesleğe geri dönmesi

İstanbul Emniyet Müdürlüğü Özel Harekat Şube Müdürlüğü’nde çalışan polis memurunun geçici olarak ataması Şırnak Emniyet Müdürlüğü Özel Harekat Şube Müdürlüğü’ne yapılır. Eşi gebe olduğu refakatçi olarak eşinin yanında kaldığı ve eşinin hastanede tedavi gördüğü nedeniyle geçici görevin iptal edilmesini talep eder ve dava ile geçici görevin yürütmesinin durdurulmasına karar verilir. 10 günden fazla 657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun 94. maddesi gereği yazılı müracaatı aranmaksızın görevden çekilmiş sayıldığından bahisle müstafi sayılarak meslekten çıkarılmıştır. Polis memurunun açılan davası kazanılarak meslekten çıkarılma işlemi İPTAL edilmiş ve mesleğe geri dönmüştür.

DMK Madde 94: Devlet memuru bağlı olduğu kuruma yazılı olarak müracaat etmek suretiyle memurluktan çekilme isteğinde bulunabilir.
(Ek hüküm: 31/7/1970 – 1327/75 md.) Mezuniyetsiz veya kurumlarınca kabul edilen mazereti olmaksızın görevin terk edilmesi ve bu terkin kesintisiz 10 gün devam etmesi halinde, yazılı müracaat şartı aranmaksızın, çekilme isteğinde bulunulmuş sayılır.

Not: Disiplin Cezası alan, eş durumu ataması yapılmayan, rütbe terfi alamayan, polis okullarından ilişiği kesilen veya başka konularda idare ile sorun yaşayan tüm memur ve öğrenciler, ilgili cezaların iptali ve diğer sorunların çözümü için iletişime geçebilirsiniz.
GSM: 0552 559 4913

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Yorum yapanlar sözleşmeyi kabul etmiş sayılır.

Sıradaki haber:

Sosyal medyada resmi üniformalı resimler paylaşan memura verilen cezanın iptali

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.