a
  • Polis Mevzuat
  • Kazanılan Davalar
  • Soruşturma gerekçesiyle rütbe verilmeyen komiser yardımcısına komiserlik rütbesi verilmesine dair bölge idare mahkemesi kararı

Soruşturma gerekçesiyle rütbe verilmeyen komiser yardımcısına komiserlik rütbesi verilmesine dair bölge idare mahkemesi kararı

Hakkında adli ve idari soruşturma olduğu için bilgi notuna dayanılarak rütbe terfi verilmeyen komisere rütbe verilmesine dair B.İ.M. kararıdır.

Soruşturma gerekçesiyle rütbe verilmeyen komiser yardımcısına komiserlik rütbesi verilmesine dair bölge idare mahkemesi kararı

Soruşturma gerekçesiyle rütbe terfiî ettirilmeyen komiserin rütbe alması.
Hakkında açılan adli soruşturma takipsizlikle, idari soruşturma ise disiplin cezası verilmesine yer olmadığı kararı ile sonuçlanan komiser yardımcısına, Bilgi Notu‘ndan hareketle “Terfi Etmez” kararı verilerek rütbe terfi verilmemiştir. Mardin 1. İdare Mahkemesine açılan davası red edilmesine müteakip Gaziantep Bölge İdare Mahkemesine yapılan itiraz sonucu dava kazanılarak, komiser yardımcısına Komiserlik Rütbesi verilmesine karar verilmiştir.

Ayrıca, Anayasa’nın 125.maddesinin son fıkrasında, idarelerin, kendi eylem ve işlemlerinden doğan zararı ödemekle yükümlü bulunduğu hükme bağlandığından, davalı idarenin hukuka aykırı bulunan “davacının 2018 yılı itibariyle komiser rütbesine terfi ettirilmemesine” dair işlemi nedeniyle davacının yoksun kaldığı özlük ve parasal haklarının dava açma tarihinden itibaren işletilecek yasal faizi ile birlikte davalı idarece hesaplanarak davacıya ödenmesine Bölge İdare Mahkemesince karar verilmiştir.

Not: Rütbe terfi alamayan, Disiplin cezası alan, Atamada sorun yaşayan, Branştan çıkarılan, Fazladan şark yapan, eş durumu ataması yapılmayan, Polis okullarından ilişiği kesilen veya Başka konularda idare ile sorun yaşayan tüm memurlar ve öğrenciler, ilgili cezaların iptali ve diğer sorunların çözümü için iletişime geçebilirsiniz.
GSM: 0552 559 4913

sorusturma nedeniyle rutbe verilmemesi bolge idare mahkemesi 1
sorusturma nedeniyle rutbe verilmemesi bolge idare mahkemesi 2
sorusturma nedeniyle rutbe verilmemesi bolge idare mahkemesi 3
sorusturma nedeniyle rutbe verilmemesi bolge idare mahkemesi 4

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Yorum yapanlar sözleşmeyi kabul etmiş sayılır.

Sıradaki haber:

Görev dışında alkol alıp vatandaşa karşı kaba ve nezaketsiz davrandığı iddiasıyla memura verilen ceza

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.