a

Özel harekat branşından çıkarılan polisin branşa dönme talebinin red edilmesi davası.

Polis memurunun eski branşı olan özel harekata dönme talebi.

Özel harekat branşından çıkarılan polisin branşa dönme talebinin red edilmesi davası.

Özel Harekat Şube Müdürlüğü’nde çalışan polis memuru, Emniyet Genel Müdürlüğü’nün oluru ile Emniyet Hizmetleri Sınıfı Branş Yönetmeliği‘nin 10. maddesinin 7. fıkrası uyarınca özel harekat branşından çıkarılarak genel hizmet statüsüne aktarılır ve akabinde Rize İl Emniyet Müdürlüğü Çevik Kuvvet Şube Müdürlüğü kadrosunda görevlendirilir. Polis memuru tarafından özel harekat branşına dönme talebiyle yapmış olduğu başvuru Özel Harekat Başkanlığı Branş Komisyonu kararı ile olumsuz değerlendirilerek reddedilir.

Özel Harekat Branşına dönme isteği red edilen polis memurunun açılan davası kazanılarak talebinin red edilme işlemi İPTAL ettirilmiştir.

Polis memuru Yönetmeliğin 9. maddesinin birinci fıkrasının (a) bendinde geçen “son üç yıl içerisinde kademe ilerlemesinin durdurulması veya ikiden fazla aylık kesimi cezası almamış olmak” şartını sağladığı, şartlara uyan personellerin branşa aktarılması gerektiği açıktır.

Her ne kadar idareye personelin branşa aktarılıp aktarılmayacağı konusunda takdir yetkisi verilmiş ise de, idare bu takdir yetkisini keyfiliğe mahal verecek bir şekilde kullanamaz. İdare, yönetmelikte belirtilen doğrultuda şartlara uygun olarak takdir yetkisini adil olarak kullanıp, polisin branşa dönme talebi yeniden değerlendirme yapılarak, şartları taşıdığının anlaşılması durumunda personelin branşa aktarılması gerekmektedir.

Not: Disiplin cezası alan, Düşük performans notu verilen, Atamada sorun yaşayan, Rütbe terfi alamayan, Branştan çıkarılan, Pomemden elenen, Fazladan şark yapan, eş durumu ataması yapılmayan, Polis okullarından ilişiği kesilen veya Başka konularda idare ile sorun yaşayan bütün memur ve öğrenciler, sorunların çözümü ve detaylı bilgi için iletişime geçebilirsiniz.
GSM: 0552 559 4913

branşa dönme isteği
branşına dönme talebi
branşına dönme

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Yorum yapanlar sözleşmeyi kabul etmiş sayılır.

Sıradaki haber:

Spor testini geçmeyen özel harekat polisine verilen cezanın iptali.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.