a

Dava Dosyalarınız Nasıl Hazırlanıyor ?

Dava dosyaları nasıl hazırlanıyor

Dava Dosyalarınız Nasıl Hazırlanıyor ?

Değerli takipçilerimiz, öncelikle sayfamıza göstermiş olduğunuz ilgiden dolayı teşekkür ederiz. Davalarına bakılan Polis Memurlarının maruz kaldığı ” Disiplin Cezası, Meslekten Çıkarma, Mobbing, Sebepsiz ve Rızasız Tayin, Atama, Eş Durumu Ataması, Kurumlar Arası Geçiş ” gibi sorunlar farklılık göstermektedir. Ayrıca yine gerek Polis Adayları’nın sağlık nedeniyle veya başka herhangi bir nedenden dolayı POMEM, PAEM ve PMYO’dan ilişiklerinin kesilmesi, gerek Bekçi Adayları’nın aynı gerekçelerle ilişiklerinin kesilmesi ve gerekse de Askeri ve Jandarma personellerinin yaşadıkları sorunlar farklılık gösterdiğinden; her müvekkilin dava dosyası üzerinde uzman avukatlarımızca ayrı ayrı ve özel çalışma yapılmaktadır. Yılların verdiği bilgi birikim ile İdare Hukuku alanında Türkiye’nin en iyi avukatları olan uzman avukatlarımız yüzlerce emsal davalar kazanmış ve kazanmaya devam etmekteler.

Dava dosyaları hazırlanan müvekkillerin, öncelikle dosyaları incelenerek hukuka aykırı olan noktalar tek tek tespit ediliyor. Bu hukuka aykırılık ve iptal gerekçelerinin bazıları şunlardır;

Usül Yönünden: Yapılan işlemin zaman aşımına uğrayıp uğramadığı, işlemi yapan kişilerin bu işlemi yapabilecek yetkilerinin olup olmadığı ve bu yetkilerini kanun dairesinde kullanıp kullanmadıkları.. Zira, karar verici mercii kendilerine verilen Takdir Yetkisini aşamaz ve yetkisi dışına çıkamaz. Takdir Yetkisi mutlak ve sınırsız olarak kullanılamaz, bu yetki kamu yararı ve hizmetin gerekleri ile sınırlı olup karar mercii tarafından keyfi olarak kullanılamaz,

Adil Yargılanma Hakkı: Karar verici merciin lehte ve aleyhte delillerin toplayıp toplamadığı ve karar verirken bu delillere bakıp bakmadığı, Yasal olarak şüpheli/mağdur’a sunulan hak ve imkânların kullandırılıp kullandırılmadığı (avukat tutma hakkı, son ifadesinin alınıp alınmadığı vb.),

Delil Yetersizliği: Cezanın verilebilmesi veya mağdur hakkında işlem yapılabilmesi için her türlü şüpheden uzak, kesin ve inandırıcı delillerin olup olmadığı,

Masumiyet Karinesi: İşlendiği iddia edilen suçun ispatlanıp ispatlanmadığı; zira, Anayasa’nın 38. Maddesi “Suçluluğu hükmen sabit oluncaya kadar kimse suçlu sayılamaz.” şeklindedir.

Kanunilik İlkesi: Yapılan davranışın ve fiilin kanunen açıkça suç sayılıp sayılmadığı ve kanunda açıkça bu fiile karşılık bir cezanın olup olmadığı,

Orantılılık İlkesi: İşlendiği iddia edilen suça, karşılığı olan cezanın verilip verilmediği.. Kesin ve inandırıcı delillerin olmadığı durumlarda Masumiyet Karinesi ve Şüpheden Sanık Yararlanır İlkesi gereği işlenen suça karşılık “cezaya mahal yoktur” şeklinde kararın verilip verilmediği. Şayet bir suç işlenmişse ceza verilse dahi verilen bu cezanın makul bir ceza mı, yoksa işlenen suça karşılık daha ağır bir cezanın olup olmadığı,

Davası açılacak olan müvekkillerin dosyaları detaylı ve özenli bir çalışma neticesinde hazırlanıyor; yüzlerce dava kazanan ve bu alanda kendilerini sürekli geliştiren uzman avukatlarımızın son mütalaaları ile dava dosyaları hitama erdirilip, davalar en kısa sürede uzman avukatlarımızca açılıyor.

Polis Mevzuat Platformu olarak, idare ile yaşadığınız her türlü konuda sizlere hukuki destek vermekteyiz. Bizleri arayabilir, bize Polis Mevzuat facebook sayfası üzerinden ve iletişim numaramız üzerinden ulaşabilirsiniz. Editörlerimiz, Danışmanlarımız ve Avukatlarımız kısa sürede size geri dönüş sağlayacaktır.

Polis Mevzuat ®
Adaletin Altın Anahtarı

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Yorum yapanlar sözleşmeyi kabul etmiş sayılır.

Tüm Yorumlar (4)
 • EROL ALDIRMAZ
  4 ay önce
  0 0

  İyi günler olsun, ben 2019 yılı başında istanbul emniyet müdürlüğü kadrosundan emekli oldum.
  Ancak, 2017 yılında lojman nokta görevinde iken vatandaşın müracatını, derhal koruma büromuza Amirliğine Resmi olarak vekaleten Amir olarak bakan komiser yrd. na ( telsiz bozuk ve çalışmadığını 3 grup görevlininde ” rapor” ile daha önce yazılı bildirdiğizden dolayı ) kendi cep tlf num ile aradığımı ve bilgi verdiğimi her ne kadar hts kaydımı delil olarak sunduğum halde, soruşturmayı yürüten aynı rütbeli kom. Yrd. ” Dayı senin suçun yok ancak komiser arkadaş ceza alırsa Terfiisinde her defasında önüne çıkar. Zaten iyi şubeye atamasıda yapıldı. Gidiyor.Talimat aldım. Sana bir şey olmaz ” dedi .
  Sonuç: ilçe memur disiplin kurulundan Amirine bilgi ve belge vermemek suçundan ‘ Görevi savsaklamak “açılan ve 2018 yılında hakkımda ” 1 günlük ” maaş kesimi sonuçlandı.
  Bende, İl emniyet müdürüne görüşe gittim. Soruşturmamdaki delillerimi sundum. Nasıl böyle olur deyip hemen telefonla bir kaç görüşme sonrası ” sen haklısın. Ancak , bu kom. Yrd. nin abisi siyasi parti genel Merkezinde görevli. Yapacak bir şey yok. Zaten 1 günlük maaş kesimi. Önemli değil. ” dedi .
  Bende ensemi kaşıyarak çaresiz ve kendimi güçsüzlüğümün siniriyle , arkam olmadan yürüyerek çocuklarımın rızkı alan ve kesenlere beddua ede ede evime gittim. Vicdan hiç yok. O günü hiç unutmuyorum. O çaresizliğimden Mesleğimden Artık Soğudum. Emekli oldum. Kalanlara Allah yardım etsin.
  Benim sizden naçizane sorum; çalışır iken anlatmış olduğum, 1 günlük maaş kesintisini Emekli oldum alabilir miyim ?
  Ayrıca- Sizi de Takip ediyorum. Kurduğunuz bu platform da Meslektaşlarıma yaptığınız hukuki yardımlar için çok çok sağolun varolun.
  Eviniz Şen olsun.
  Vefat eden Anne – Babalarınıza Rahmet olsun inşallah . Sağ olanlara ise sizinle beraber sağlıklı ve Mutlu Uzun ömürler diliyorum.
  Allah Razı olsun. Allaha Emanet olun.

 • admin
  4 ay önce
  0 0

  Erol bey merhabalar, alınan 1 günlük aylıktan kesme cezası parasının geri iadesi için ceza size tebliğ edildiği günden itibaren 60 gün içinde dava açılması gerekirdi. 60 gün içinde dava açılmadığı zaman malesef itiraz süresi zaman aşımına uğradığından geri alınamaz.

 • İsimsiz
  4 ay önce
  2 0

  Kolay gelsin. Meslekte yasal olarak emeklilik hakkımı kazandım. Yaklaşık 2 yıl önce alacak verecek nedeni ile karşı taraf olaya beni katması sureti ile hakkımda basit dolandırıcılık sebebi ile sanık olarak mahkeme süreci başlatıldı. Bu esnada idari yönden hakkımda polislik mesleği ile bağdaşmayacak tavırlar nedeni ile maaş kesimi cezası verildi. Sormak isteğim ise mahkeme sonucunda hakkımda aleyhte bir karar verilmesi durumunda davayı istinaf ve Yargıtay’a taşidigim zaman içerisinde emekli olabilirmiyim. Eğer emekli olabilmem durumunda ikramiye ve emekli maaşını alabilirmiyim

 • admin
  4 ay önce
  2 0

  Emeklilik hizmet şartlarını taşımanız, emekli olmak ve ikramiye almak için yeterlidir. Emeklilik işlemleri SGK tarafından yapılıyor. Ceza almak veya dava devam ediyor olması engel teşkil etmez, yasal olarak engel bir hüküm yoktur.

Sıradaki haber:

Neden Polis Mevzuat’ı tercih etmelisiniz.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.