a

Avukata Vekalet Vermek İçin Aynı Şehirde Olmak Zorunda Mıyız?

Vekalet vermek için avukatla aynı şehirde olmak gerekir mi?

Avukata Vekalet Vermek İçin Aynı Şehirde Olmak Zorunda Mıyız?

Değerli takipçilerimiz yoğun ilginizden dolayı teşekkür ediyor, bir çok kişi tarafından vekalet vermeyle ilgili sayfamıza gelen sorulara kısaca açıklık getirmek istiyoruz. Bu sorulara geçmeden önce avukat beylere vekalet vermek için aynı şehirde olmanıza gerek olmadığını, bulunduğunuz yerdeki herhangi bir notere gidip avukat beylerin vekalet bilgilerini vererek noterden vekaletname çıkarıp bu vekaletnameyi posta/kargo ile bize göndermenizin yeterli olacağını bilmenizi isteriz. Şimdi, vekalet konusuyla ilgili sayfamıza gelen bazı sorulara ve bu sorularla ilgili açıklamamıza geçelim.

  • Avukatlarınıza vekalet vermek istiyorum, vekaleti vermek istediğim avukat ile aynı şehir de olmak zorunda mıyım?
  • Ya da bir başka deyişle vekalet vermek için avukat ile birlikte notere gitmemiz gerekir mi?
  • Avukata vekalet vermek için bulunduğunuz ile kadar gelmek zorunda mıyım?

vb. şeklinde vekalet ile ilgili sayfamıza bir çok soru gelmektedir. Aklınıza gelen bu sorular ve vekalet ile ilgili genel bir açıklama yapma ihtiyacı hasıl olmuştur.

Vekalet, sözlük anlamı itibari ile “muhafaza etme, koruma” anlamına gelmekte olup, müvekkil yani vekaleti veren kişi tarafından kendi haklarını koruması için vekile(avukata) kanuni olarak vekalet etme yetkisi vermesiyle başlar.

Genel olarak vekalet sözleşmesi ile ilgili tanım ve açıklamalar 6098 Sayılı Türk Borçlar Kanunu’nda geçmekte olup, yasal olarak vekalet edebilecek kişilerin ise baroya kayıtlı avukatların olduğu, bunlardan başka kimsenin bu işleri yapamayacağı 1136 Sayılı Avukatlık Kanunu’nda kısaca şu şekilde açıklanmıştır; “… Kanun işlerinde ve hukuki meselelerde mütalaa vermek, mahkeme, hakem veya yargı yetkisini haiz bulunan diğer organlar huzurunda gerçek ve tüzel kişilere ait hakları dava etmek ve savunmak, adli işlemleri takip etmek, bu işlere ait bütün evrakı düzenleme işlerini yalnız baroda kayıtlı avukatların yapabileceği…” şeklinde belirtilmiştir. Avukatın mağdura ait yasal haklarını koruyabilmesi için, mağdurun noterden vekaletname çıkararak avukatı kendisine vekil olarak tayin etmesi gerekmektedir.

Vekaletname Nasıl Çıkartılır?
Vekaletname, vekaletnameyi çıkaracak kişinin notere gidip avukatın vekalet bilgilerini vermesi ile noter tarafından çıkartılır. Bu işlem noterde genelde 10 dk’da yapılabilmektedir. Vekaletname çıktığı andan itibaren, avukat o kişinin kanuni vekili olur ve o kişinin davalarına bakabilir. Ancak Avukatın müvekkilinin davasını açabilmesi için vekaletnamenin avukata ulaşması ve avukatın bu vekaletnameyi mahkemeye sunması gerekmektedir. Siz değerli takipçilerimizin de noterde vekaletname çıkardıktan sonra posta/kargo ile avukata göndermesi yeterlidir. Vekaletname avukat beylere ulaşır ulaşmaz dava dosyalarınız hazırlanıp en kısa sürede davanız açılıyor. Unutulmamalıdır ki idari konularda dava açma süresi 60 gündür. Kararın size tebliğ edildiği günden itibaren 60 gün içerisinde dava açılmaz ise dava açma hakkınızı kaybetmiş sayılırsınız. Bu yüzden dava açmak isteyen siz değerli takipçilerimizin de “vekaletname çıkarma, vekaletnameyi kargo ile gönderme ve vekaletname ulaştığında dava dosyalarınızı hazırlama” sürelerini göz önünde bulundurarak, 60 gün dava açma zaman aşımı süresi dolmadan vekaletname çıkarması gerekmektedir. Detaylı bilgi için iletişim numarasını arayarak daha detaylı bilgi alabilirsiniz.

Sizlere hukuki destek vermekten mutluluk duyarız…

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Yorum yapanlar sözleşmeyi kabul etmiş sayılır.

Sıradaki haber:

Avukata Vekalet Vermek İçin Aynı Şehirde Olmak Zorunda Mıyız?

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.